INSULINA – Problemy z Odchudzaniem

insulina
To co mnie przeraża w dzisiejszych czasach, to fakt, że przez trend bycia FIT wykreował gwiazdy instagramóew  i facebooka, które wybiły się na fali popularności ” bycia fit „, 3/4 ludzi  ładuje codziennie na śniadanie owsianki, muesli, granole, z jogurtem i najlepiej ładunkiem owoców, bo przecież to jest takie zdrowe, nie biorąc pod uwagę tego co się dzieje z ich gospodarką cukrową, potem siedząc w biurze po 30 minutach od swojego super zdrowego posiłku walą głową w stół i ucinają pierwszą drzemkę w ciągu dnia, lub wrzucają 45 espresso, posłodzone 5 łyżeczkami cukru i zastanawiają się dlaczego nie mogą schudnąć! Dodatkowym elementem jest codzienna dawka  specjalistów w TV , którzy leczą i budują dietę opartą na szejkach owocowych, super zdrowych fit produktach, ładując w ludzi cukier w zdrowszym wydaniu.
Najgorsze to jest to, że to są młode dziewczyny, które wstawiają mnóstwo zdjęć na social media, które jeszcze nie mają dzieci, nie przeszły żadnych porażek w życiu, ale za to mają piękne ciała, bez żadnej skazy na brzuchu, bez rozstępów. Wstawiają sobie zdjęcia i opisują na facebooku, jakie one nie są FIT, co one nie zjadły dziś na śniadanie czy obiad. A to co mnie rozbraja najbardziej, to jest to, że ty łapiesz wszystko jak pelikan, mając 2-3 dzieci i też chcesz być taka FIT jak one. Błąd za błędem goni kolejne błędy, przez co wy,  którzy chcą być fit, doprowadzają się bycia tkanki tłuszczowej, tracą resztki motywacji, bo nie działa tak jak jest na zdjęciach u tych młodych dziewczyn.

Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta – Twoja Głupota, a tak naprawdę to Insulina jest za to odpowiedzialna. 

Insulina to hormon, który jest wydzielany przez trzustkę po spożyciu głównie, produktów zawierających węglowodany. Chociaż, musimy również zwrócić na indeks insulinowy produktów, ukazujący tak naprawdę, że nie każdy wybór żywieniowy, który wydaje się być fit, jest dobrym wyborem. Często produkty o niskim indeksie glikemicznym mają wysoki indeks insulinowy. Każde spożycie cukru, stymuluje wyrzut insuliny do pewnego poziomu. W zależności od źródeł, poziom ten może być niski , średni lub wysoki. Stąd mamy IG czyli indeks glikemiczny produktów, który informuje nas o stopniu glikemii występującej po spożyciu danego produktu a co za tym idzie wyrzutu insuliny.  Pisałam już o IG wiele razy i na tej podstawie też układam dietę indywidualną.

Musimy pamiętać o tym, że cukier we krwi jest dla nas ” toksyczny ” i go tam nie chcemy.

Cukier w krwi, to hemglobina glikowana świadczy, że albo pojawią się nam problemy z trzustką, opornością tkanek na działanie insuliny, albo mamy już cukrzycę. W takim wypadku należy przeprowadzić szeroko zakrojoną diagnostykę, opierając się o sprawdzenie krzywych cukrowych oraz insulinowych, nie tylko 3 punktowych, ponieważ, te nie do końca mogą ukazać sedno problemu, często spotykam się z przypadkami, gdzie działanie insuliny jest na tyle silne, że między 30 – 45 minutą pojawią się największy poziom energetyczny, powodujący spadek energii czyli wiecznie złej i niezadowolonej z siebie osoby.

Codziennie rano, kiedy się obudzisz działa  hormon, który się nazywa kortyzol, czyli hormon stresu, który działa raczej jak hormon walki i mobilizuje nas, żeby wziąć dupę w garść i ogarnąć się przed nowym dniem. Kortyzol zmniejsza wrażliwość insulinową tkanek, ponieważ mobilizuje ona nas do walki poprzez działanie na układ walcz uciekaj, nasilając tym samym glikolizę. Zjadając rano muesli z jogurtem i owocami, dodatkiem miodu, bo jest tak na instagramie u dziewczyn, podbijasz sobie wysoki poziom insuliny do jeszcze wyższego!

Bez treningu w ciągu dnia, wszystko zaczyna szaleć i odkładać do tkanki tłuszczowej, ponieważ mięśnie są już nabite glikogenem po dniu wcześniejszym, a porankami zarówno tkanka mięśniowa i tkanka tłuszczowa są bardzo wrażliwe na działanie insuliny. Pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa zawsze bardzo chętnie przyjmie nadmiar cukru, ona go wręcz uwielbia.

Ja zawsze powtarzam, że indywidualne podejście do każdego przypadku jest najważniejsze, więc nie możemy generalizować, że to rozwiązanie najlepsze dla każdego. Jak wiemy, w dietetyce nie ma złotego środka, a jeżeli ktoś próbuje wam wmówić, że taki znalazł, to jest kretynem. Warto indywidualnie podejść to tego problemu, u osób u których występują zaburzenia gospodarki cukrowej, śniadania BT mogą być rozwiązaniem ich bolączek i problemów z wiecznymi zjazdami energetycznymi po porannych posiłkach opartych o ładunek węglowodanów prostych.

Przede wszystkim nie możecie wierzyć we wszystko co jest wstawiane w internecie, bo to jest tylko zdjęcie, a rzeczywistość może być całkiem inna, a  z doświadczania wiem, że ta rzeczywistość jest zupełnie inna! Do wszystkiego potrzebny jest czas i cierpliwość, tak jak jest z tyciem. Nie przytyłaś w ciągu miesiąca 30 kg, wiec i tych kilogramów nie zgubisz, to nie jest tak.

Jeśli chcesz schudnąć zdrowo i jesteś cierpliwa, napisz do mnie i zacznij współpracę.

m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg Twój Dietetyk i Trener Osobisty.  

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk