Hashimoto i Dieta

Tarczyca

Choroba Hashimoto zwykle rozwija się powoli w ciągu lat i powoduje przewlekłe uszkodzenie tarczycy, prowadząc do spadku poziomu hormonów tarczycy we krwi.
Oznaki i objawy niedoczynności tarczycy należą:

 • Zmęczenie i ospałość
 • Zwiększona wrażliwość na zimno
 • Zaparcie
 • Blada, sucha skóra
 • Podpuchnięte twarzy
 • Ochrypły głos
 • Niewyjaśnione zwiększenie masy ciała
 • Bóle mięśniowe, bolesność i sztywność, zwłaszcza w ramionach i biodrach
 • Ból i sztywność stawów i obrzęk kolana lub małych stawów w dłoniach i stopach
 • Osłabienie mięśni, zwłaszcza w twoich dolnych
 • Nadmierne lub długotrwałe krwawienie miesiączkowe (krwotok)
 • Depresja

Hashimoto dotyka około siedem razy więcej kobiet niż mężczyzn, sugerując, że hormony płciowe mogą odgrywać pewną rolę. Ponadto, niektóre kobiety mają problemy z tarczycą w ciągu pierwszego roku po urodzeniu dziecka. Tarczyca uwalnia hormony , które regulują metabolizm , temperaturę ciała i siłę mięśni . Jeśli twoja tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów , musisz  konieczne przyjmować lekarstwa. Lewothyroxsine jest syntetycznym hormonem, który zastępuje brakujący hormon tarczycy, tyroksynę . Jeśli przyjmujesz ten lek  możliwe, że będziesz  na nim przez resztę swojego życia.

Hashimoto  może również powodować problemy w czasie ciąży. Najnowsze badania przeprowadzone przez Johns Hopkins University sugeruje , że kobiety z tą chorobą są bardziej skłonni do rodzenia dzieci z wadami serca, mózgu i nerek. Odpowiednia opieka lekarska zniweluje problemy podczas porodu. Jod w ciąży jest jak najbardziej wskazany do skomplementowania dodatkowo przy niedoczynności tarczycy…Przy chorobie hashimoto mimo ze należny unikać jodu na co dzień to w okresie ciąży należny przyjmować jod…ale dawki nie nalezy sobie samemu ustalać, lecz stosować sie ściśle do wskazań lekarza.

Hashimoto i DIETA

Białka w diecie wymagają wydatkowania przez organizm największej ilości energii. Przyspiesza to metabolizm nawet do 25%. To dlatego tarczyca lubi chudy drób, ryby morskie, cielęcinę, jajka. Odpowiednio wysokie spożycie białka powstrzyma także wypadania włosów, które często towarzyszy chorobom tarczycy. Również w diecie musi znaleźć się minimum 25 g błonnika, ze względu na częste zaparcia i utrzymanie odpowiedniej stymulacji insuliny. Szczególnie polecam nasiona CHIA i siemię lniane oraz olej lniany. Stosowana codziennie rano, pobudzi Twoją wątrobę do pracy T3 I T4.

Przykładowy poranny posiłek

Śniadanie 300 kcal
Musli owocowe – 3 łyżki płatków owsianych, szklanka wody, łyżka jagód i malin(mogą być mrożone), łyżka siemienia lnianego, nasiona Chia łyżeczka ziaren słonecznika. Płatki namocz rano przez 10min. dodaj siemię lniane, nasiona CHIA i pokrojone owoce oraz ziarna słonecznika. Do picia szklanka zielona herbata.

Jeśli masz problem z ułożeniem diety lub nie wiesz jak trenować napisz do mnie. Pomogłam już wielu kobietom, pomogę i TOBIE. 

m.klos@mataleo.eu

Zapraszam 

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk