Erytrytol – tym warto słodzić

erythylor

Erytrytol – tym warto słodzić.

Erytrytol ma zerową wartość energetyczną i jest stosowany jako substancja słodząca, o słodyczy około 60–80% słodyczy sacharozy. Nie jest metabolizowany w organizmie człowieka.
Erytrytol ma zerowy indeks glikemiczny. W przeciwieństwie do wielu innych substancji słodzących ma również bardzo niski indeks insulinowy, dzięki czemu może być stosowany jako zamiennik cukru przez osoby chore na cukrzycę.
Ponadto działa ochronnie na śródbłonek naczyń krwionośnych w warunkach hiperglikemii. Zwiększa również przepływ przez włosowate naczynia krwionośne i poprawia elastyczność tętnic u osób z cukrzycą typu 2.

Erytrytol – tym warto słodzić.

Niskokaloryczny słodzik erytrytol ma niewiele kalorii, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. W dwóch słowach to bardzo zdrowy cukier. Na dodatek jest naturalny i naprawdę smaczny…
Najlepiej byłoby zrezygnować ze słodkości całkowicie, ale wiem, że się nie da w 100%. Myślę, że wystarczy zatem zachować umiar i zdrowy rozsądek. Unikajmy gotowych słodyczy, gdyż najczęściej posłodzone są czymś niezdrowym, niewiadomego pochodzenia i tanim w produkcji. Do samodzielnie zrobionych ciast i deserów dodawajmy słodkie owoce, daktyle czy rodzynki, do marynat odrobinę miodu czy syropu klonowego, herbatę zamiast słodzić, zróbmy na kwaśno, z cytryną czy limonką, a do kawy może fruktoza? Uświadommy sobie, że substancje słodzące to używki, i tak je traktujmy.

Miłego dzionka https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg
 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk