DLACZEGO trzeba jeść nasiona CHIA i JAK JE WYKORZYSTAĆ

Chia dodaj do posiłków - śniadanie

DLACZEGO trzeba jeść nasiona CHIA i JAK JE WYKORZYSTAĆ.

NASIONA CHIA – CO TO JEST?

Nasiona Chia są ostatnimi czasy są bardzo popularne, ludzie szaleją na punkcie tego niesamowitego ziarna i nie ma się co dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę jego niesamowite korzyści. Ale zobaczmy najpierw, czym są nasiona chia. Są to małe jadalne nasiona pochodzące z pustynnej szałwii hiszpańskiej, które mogą być białe, czarne lub ciemnobrązowe. Mają lekko orzechowy smak i mogą być doskonałym posiłkiem na śniadanie. Nasiona Chia są doskonałym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych Omega 3, lekko strawnego białka i mogą być dodawane do prawie każdej potrawy.

WARTOŚCI ODŻYWCZE

Nasiona Chia są bogate w wapń i fosfor i mają niską zawartość sodu i cholesterolu. Są również bogate w błonnik, kwasy tłuszczowe omega 3 i przeciwutleniacze, które mają niesamowity wpływ na ogólny stan zdrowia. Nasiona Chia są również bogate w witaminy C, B, E i D oraz minerały takie jak magnez, wapń, mangan, potas, fosfor i cynk.

KORZYŚCI ZDROWOTNE

Mocne kości – Jak już wspomniano, nasiona chia są bogate w wapń, a także w inne niezbędne minerały, z których wszystkie wzmacniają kości, paznokcie i włosy.

Antyrakowe – nasiona Chia posiadają silne zdolności antyoksydacyjne, które zwalczają wolne rodniki w twoim ciele – głównych winnych uszkodzeń komórek i początku zachorowania na raka.

Zdrowie mózgu – wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 w nasionach chia jest odpowiedzialna za to, że są doskonałym pożywieniem dla mózgu. Pomagają w zmniejszaniu stanu zapalnego mózgu, zapobiegają mgławicom i pogorszeniu stanu mózgu oraz poprawiają pracę mózgu.

Cukrzyca – Jeśli masz problem z utrzymaniem poziomu cukru we krwi pod kontrolą, uwzględnij nasiona chia w swojej diecie. Są doskonałym źródłem włókien, które zapobiegają skokom cukru i chronią przed chorobami układu krążenia i udarem.

Zdrowie komórkowe – Nasiona Chia są bogate w tłuszcze nasycone i mono-nienasycone, a bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Jest to korzystne dla dobrego zdrowia komórkowego i ma mnóstwo innych korzyści zdrowotnych.

Błonnik – możesz znaleźć 30 gramów błonnika w porcji nasion chia, co stanowi około jednej trzeciej dziennego zalecanego spożycia. Jest to jeden z głównych powodów, dla których ludzie zaczęli je częściej spożywać i dlaczego warto zacząć. Znacząco poprawią one trawienie.

Stany zapalene – nasiona Chia mogą zwalczać stany zapalne i są polecane osobom z łuszczycą, zapaleniem stawów, cukrzycą, chorobami układu krążenia, a nawet pacjentami z gruźlicą.

Zdrowie układu sercowo-naczyniowego – Te zadziwiające małe nasiona mogą znacznie obniżyć ryzyko ataku serca lub śmiertelnej arytmii serca ze względu na wysoką zawartość zdrowych tłuszczów, takich jak omega-3 i omega-6, których nasz organizm nie może naturalnie syntetyzować. Oczyszczają również tętnice z gromadzenia się płytki miażdżycowej i zmniejszają zły cholesterol.

Utrata wagi – dzięki obfitości w błonnik nasiona chia mogą wchłonąć około 10-12 razy więce wody . Po moczeniu stają się galaretowate, rozszerzają się w żołądku i sprawiają, że czujesz się pełny i nasycony. Pomagają również w mniejszym spożyciu i eliminują apetyt na jedzenie.

JAK KONSUMOWAĆ NASIONA CHIA?

Zalecane dzienne spożycie nasion chia wynosi 3-4 łyżki stołowe. Możesz zacząć od łyżki stołowej lub dwóch na początek, aż przyzwyczaisz się do ich wysokiej zawartości błonnika i stopniowo zwiększać dawkę. Możesz jeść je na surowo, namoczone w wodzie lub soku, dodaj je do wypieków, koktajli, jogurtów, koktajli lub sałatek. Wybór należy do ciebie, niezależnie od tego, co zdecydujesz, nie możesz się pominąć w diecie nasion chia.

Są doskonałymi absorbentami wody i tłuszczu, więc jeśli je namoczysz, nie zdziw się, jeśli zwiększą się do 30 razy. Zaleca się nawet moczenie ich przed użyciem przez około 15 minut. Możesz jeść je również suche, ale w takim przypadku wchłoną one całą wilgoć w jelitach i mogą w końcu doprowadzić do odwodnienia lub zaparcia.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk