Dlaczego należy jeść warzywa

Dlaczego należy jeść warzywa

Jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych jest niewystarczające spożycie warzyw, tymczasem stanowią one doskonałe źródło witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego w naszej diecie. Ponadto charakteryzują się dość dużą zawartością wody, co sprawia, że są niskokaloryczne.

Wszystkie osoby dbające o swoją sylwetkę i prawidłową masę ciała powinny wzbogacić codzienny jadłospis w kolorowe warzywa, które można spożywać zarówno na surowo w formie surówek, jak też gotowane, grillowane lub duszone.

Poszczególne warzywa różnią się nie tylko kolorem (żółte, zielone, czerwone i pomarańczowe), ale także wartością odżywczą, stąd najkorzystniejszy efekt uzyskamy, gdy w codziennym jadłospisie znajdą się przynajmniej 4 porcje różnorodnych warzyw.

Dieta bogata w warzywa zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2; chroni przed pewnymi typami nowotworów np. jelita grubego, piersi; poprawia perystaltykę jelit i sprawność układu pokarmowego.

Prozdrowotny efekt zawdzięczają warzywa składnikom o działaniu przeciw utleniającym, obniżającym ciśnienie krwi, wpływającym na syntezę i absorpcję cholesterolu oraz agregację płytek krwi. Wszystkie te walory sprawiają, że warzywa zarówno świeże jak i mrożone, zalecane są zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym, ludziom zdrowym, jak też cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia, osobom aktywnym fizycznie oraz tym o siedzącym trybie życia..
1.Do najzasobniejszych w witaminę C warzyw zaliczamy: kapustę, kalarepę, jarmuż, koper, nać pietruszki, botwinę, szczypior, szczaw.
2.Warzywa bogate w prowitaminę A to: szpinak, koper, nać pietruszki, botwina, dynia, marchew, pomidory, rzepa.
3.Warzywa i owoce zawierają pewne pokłady witamin z grupy B.
4.Witaminy pełnią w naszym organizmie szereg ważnych funkcji fizjologicznych. W warzywach i owocach występują prawie wszystkie składniki mineralne niezbędne dla rozwoju i życia naszego organizmu.
5.Ważnym składnikiem warzyw i owoców jest błonnik, który ułatwia wydalanie z organizmu niestrawionego pokarmu. Warzywa bogate w błonnik to min.: kalafiory, kapusta, brokuły, brukselka, groch, fasola, natomiast owoce to np. jabłka, grejpfrut.
6.Niektóre gatunki warzyw i owoców zawierają duże ilości pektyn – substancji ułatwiających trawienie oraz posiadających pewne właściwości bakteriobójcze.
7.Substancje smakowo – zapachowe zawarte w warzywach i owocach pobudzają wydzielanie soków trawiennych a tym samym regulują procesy przemiany materii.
https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk