Dieta niskocholesterolowa dla osób Otyłych

dieta

Dieta niskocholesterolowa dla osób Otyłych. Dieta niskocholesterolowa jest nieco zbliżona do diety łatwo strawnej z ograniczeniem tłuszczu. Stosowana jest przede wszystkim u osób z zaburzeniami gOspodarki lipidowej objawiającymi się najczęściej podwyższonym poziomem cholesterolu i triglicerydów we krwi. Cechą tej diety jest także relatywnie wysoka podaż błonnika wspomagającego wydalanie cholesterolu. Istotną rolę odgrywa także obecność witamin antyoksydacyjnych (A, C i E). W celu uzyskania niskiego poziomu cholesterolu eliminuje się z diety produkty pochodzenia zwierzęcego, będące bogatym źródłem tego w tej diecie wzbogaca się mlekiem odtłuszczonym w proszku (nie wnosi ono dodatkowych ilości tłuszczu) lub białkiem jaj.

Zwiększenie udziału energii z białka w diecie odbywa się przez nieznaczne obniżenie zawartości tłuszczu lub węglowodanów. W wielu stanach chorobowych korzystniejsze jest ograniczenie spożycia tłuszczów. Chorzy wymagający diety wysokobiałkowej często wykazują zmniejszony apetyt, dlatego bardzo ważne jest, aby przygotowywane dla nich posiłki były atrakcyjne pod względem smakowym i estetycznie podane. 

Należy pamiętać, że dzięki stosowaniu odpowiednio dobranej diety można szybko i efektywnie leczyć wiele chorób lub skutecznie wspomagać leczenie farmakologiczne. W niektórych jednostkach chorobowych, np. nadwadze, otyłości, cukrzycy, chorobie niedokrwiennej serca, dieta jest podstawowym lub często jedynym elementem terapii, lekceważenie zaś jej bardzo utrudnia i przedłuża proces leczenia.  Najczęściej bywa tak, że leczenie dietą jest znacznie tańsze niż lekarstwa. Żywienie dietetyczne, podobnie jak żywienie osób zdrowych, powinno zapewnić choremu odpowiednią ilość energii oraz wszystkich niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Prowadząc bardzo dużo osób otyłych, wiem jakie jest ważne przygotowanie procesu odchudzania. Nie od razu wprowadzamy dietę, ale od razu zaczynamy ćwiczyć. Jest to bardzo powolny proces i trzeba być cierpliwym. Nie zawsze to wychodzi i często są problemy. Wszystko zależy do CIebie i tylko od Ciebie. Ja jestem twoją drogą, którą wyznaczam i pomagam, ale to ty musisz sie z tym zmierzyć i pokonać. To Ty budząc sie codziennie rano, decydujesz czy wstać z łózka czy nie, czy iść do pracy, czy nie! To samo jest z odchudzeniem, czy jestem gotowa na to czy nie. Tak jest w życiu ze wszystkim. My jesteśmy odpowiedzialni za podejmowane decyzje. Generalnie bardzo człowiek jest leniwy i czasami jest już za późno na jakiekolwiek zmiany. Decydujemy się na jakiekolwiek decyzje jak zbliża sie jakaś okazja, święta, lato. Nigdy nie myślmy o swojej przyszłości, jako inwestycja w swoje zdrowie, dopiero jak coś się dzieje lub jest jakaś okazja.

Jeśli jesteś gotowa to napisz do mnie m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk