Co warto wiedzieć chcąc przyspieszyć METABOLIZM

metamorfoza

Metabolizm – wszystkie  reakcje chemiczne i związane z nimi przemiany energii zachodzące w komórkach żywych, będące podstawą wszelkich procesów biologicznych.

Dla utrzymania organizm przy życiu, niezbędna jest energia. Podstawowa Przemiana Materii (PPM) –podstawowe zapotrzebowanie energetyczne i procesy z tym związane, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, czyli wszystkich jego narządów. PPM  jest to 50-70% zapotrzebowania człowieka na energię Resztę, czyli pozostałe 30-50% dobowego zapotrzebowania na energię stanowi Ponadpodstawowa Przemiana Materii (PPPM) niezbędna do wykonywania codziennych czynności, utrzymania prawidłowej temperatury ciała, spożywania, trawienia i wchłaniania, oraz pracy fizycznej i umysłowej. To wszystko nazywamy METABOLIZMEM.

Procesy te, czyli metabolizm, mogą zachodzić szybciej lub wolniej. Często, lecz nie zawsze, zbyt wolny metabolizm przyczynia się, ma wpływ na otyłość. Dlatego też zwracamy uwagę na to by w zadbać o odpowiednio szybki metabolizm.

Na przyspieszenie metabolizmu może mieć wpływ kilka czynników, jak dieta, regularność posiłków, aktywność fizyczna, stres.

Co warto wiedzieć, chcąc przyspieszyć METABOLIZM;

  1. Dieta, jej rodzaj może spowolnić lub przyspieszyć metabolizm. Plan posiłków zawierający odpowiednią ilość węglowodanów, które przyśpieszają metabolizm. Stosując dietę o większej zawartości tłuszczy, spowalniamy metabolizm, Bo w odróżnieniu do cukrów, tłuszcze go spowalniają.
  2. Regularność posiłków. Bez wzglądu na ich ilość w ciągu dnia, posiłki powinny być o stałych porach(ale nie dwa posiłki, jeden o 12.00 drugi o 20.00), ilość też jest ważna…
  3. Aktywność fizyczna, regularna również (nie, regularnie jeden trening w tygodniu). 3-4 razy w tygodniu, zrób trening. Mogą to być regularne zajęcia w klubie fitness, treningi na siłowni, bieganie samemu lub z przyjaciółką w parku, lub samodzielne treningi w domu, z wykorzystaniem podstawowych, prostych ćwiczeń.
  4. Regularne treningi CARDIO, rano na czczo, mają duży wpływ na przyspieszenie METABOLIZMU, jak też bardziej przyczyniają się do spalenia tkanki tłuszczowej i dotleniają nasz organizm, poprawiając jego pracę na cały dzień.
  5. Picie dużej szklanki wody na czczo (może być przed cardio). Poprawia trawienie, przyspieszając metabolizm…
  6. Stosowanie odpowiednich przypraw. Bazylia, czosnek, oregano, majeranek, imbir, przyprawy te, mają wpływ na wydzielanie kwasów żołądkowych, wspomagając trawienie.

 

Ponadto, regularne treningi, aktywność fizyczna, przyczyniają się do przyrostu mięśni. Nie musi to być robienie muskulatury, lecz poprawienie kształt i smukłość sylwetki. Kilogram mięśni ma ok. dwa razy mniejszą objętość niż kilogram tłuszczu. Ponadto dodatkowy kilogram mieści zwiększa zapotrzebowanie dzienne na kalorie o 100, co przyczynia się również do przyspieszenia metabolizmu.

Gosia i Damian Trenerzy Personalni

Kontakt 07825258743

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk