Co daje wałek piankowy – regeneracja i wydajność mięśni

Wałek piankowy, masaż

Dostaje od was bardzo dużo wiadomości na temat funkcjonalności wałka piankowego do masażu. Dziś postaram się wyjaśnić na czym polega taki masaż. Masaż z wałkiem piankowym – mięśniowo-powięziowe uwalnianie (SMR) to metoda powszechnie stosowana przez specjalistów rehabilitacji oraz w świecie fitness w celu poprawy mobilności mięśniowo-powięziowej.

Narzędzia używane do SMR obejmują wałek piankowy i różne typy masażerów rolkowych. Istnieją dowody sugerujące, że narzędzia te mogą poprawić zakres ruchu i proces regeneracji, zmniejszając skutki ostrego bólu mięśni, opóźnionego bolesności mięśni (DOMS) i wydajności mięśni po treningu.

Rolki z pianki i różne typy masażerów rolkowych są dostępne w różnych rozmiarach i gęstościach pianki. Rolki z pianki poliuretanowej są ogólnie dostępne w dwóch rozmiarach: standardowym. Przez wałek z pianki pacjent wykorzystuje swoją masę ciała do wywierania nacisku na tkanki miękkie podczas ruchu toczenia.

Ciśnienie jest często przykładane do górnych krańców mięśnia docelowego jak i dolnego. Ciśnienie podczas walcowania jest określane przez siłę wywołaną przez górne końce. Nawet zwykła piłka tenisowa była uważana za formę masażu podobną do rolki piany i jej działanie było wielokrotnie badane.

Zarówno dla sportowców, jak i osób aktywnych zawodowo i sportowo, SMR jest często wykorzystywany do rozbijania zakwasów. Pomimo popularności tych wałków, efekty fizjologiczne są nadal badane i nie ma zgody co do optymalnego programu i właściwej metody użycia. Dotychczas opublikowano 12 recenzji na temat terapii masaży takim wałkiem mięśniowo-powięziowych.

Mauntel i in. przeprowadził systematyczny przegląd w celu oceny skuteczności różnych terapii mięśniowo-powięziowych jako punktu wyzwalającego dla terapii, optymalnej pozycji wyjściowej, techniki aktywnego uwalniania i autofizjalnego uwalniania w zakresie ruchu, siły mięśni i na aktywację mięśni.

Schroder i wsp. Przeprowadzili przegląd literatury w celu oceny skuteczności SMR za pomocą wałka piankowego i wałków do masażu przed aktywnością fizyczną i podczas czasów regeneracji. Dziewięć badań było włączonych i autorzy odkryli, że SMR wydaje się mieć pozytywny wpływ na ROM i ból / zmęczenie po ćwiczeniach.

Obecnie nie ma przeglądów, które szczegółowo oceniałyby literaturę i informowały o skutkach takich masażów. Stwarza to próżnię w tłumaczeniu z badań na praktyki dla fizjoterapeutów i specjalistów od fitnessu, którzy korzystają z tych narzędzi, a także polecają te narzędzia swoim pacjentom.

WYNIKI:
Łącznie 14 artykułów spełniało kryteria włączenia. SMR z wałkiem piankowym wydaje się mieć krótkoterminowy wpływ na wzrost ROM stawów bez negatywnego wpływu na wydajność mięśni i może przyczynić się do złagodzenia spadków w zakresie wydajności mięśniowej i DOMS po intensywnym wysiłku fizycznym. Krótkie okresy SMR przed aktywnością wydają się nie mieć wpływu na wydajność mięśni.

Obecna literatura mierząca skutki masażu wałkiem wciąż się pojawia. Wyniki tej analizy sugerują, że wałek piankowy i wałek masujący mogą być skutecznymi interwencjami w celu poprawy mięśni przed i po wysiłku mięśniowym.

Zródło

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk