Cierpisz na zespół jelita drażliwego? Ten artykuł jest dla Ciebie – Dieta

ZESPÓŁ JELITA

Cierpisz na zespół jelita drażliwego? Ten artykuł jest dla Ciebie – Dieta. Ponad 60 milionów ludzi cierpi na zespół jelita drażliwego (IBS). Czy jesteś jednym z nich? Objawy IBS są niewygodne i bolesne i obejmują wzdęcia, skurcze, zaparcia, biegunkę i ból. Wiele konwencjonalnych sposobów leczenia tego schorzenia jedynie ukrywa objawy i nie rozwiązuje podstawowej przyczyny drażliwego jelita. W rzeczywistości wielu lekarzy po prostu mówi pacjentom, że ich IBS jest emocjonalnym lub psychologicznym problemem i muszą jeść więcej błonnika, przepisać środki uspokajające lub leki przeciwskurczowe, które nie dostają się do źródła problemu.

Znaczenie zdrowia jelit 

Jelito cienkie ma ochronną wyściółkę, która chroni przed toksycznymi substancjami, takimi jak bakterie i pokarmy, które nie są trawione. Zawiera również 60% układu odpornościowego. Jeśli ta ochronna wykładzina gdy zostanie naruszona i zacznie się rozkładać, aktywuje odpowiedź immunologiczną. Istnieje wiele powodów, dla których ta delikatna i ważna warstwa ochronna może się rozpaść, w tym:

Naprężenie
Antybiotyk
Spożywanie żywności zawierającej cukier
Nadkonsumpcja alkoholu
Infekcje jelitowe
Leki przeciwzapalne

Odpowiedź immunologiczna wywoływana przez rozpad podszewki, drażni wewnętrzny system nerwowy i powoduje drażliwość jelita oraz inne objawy, takie jak alergie, zapalenie stawów, problemy z nastrojem i autoimmunologię. Wszystko to jest wystarczającym powodem, aby bardzo poważnie traktować zdrowie naszego jelita.

Jeśli układ drobnoustrojów w jelitach nie działa, nie będziesz zdrowy. Mamy 3 funty bakterii, ponad 500 gatunków żyjących w naszych jelitach, a dobre bakterie muszą przeważać nad złymi bakteriami, aby utrzymać równowagę, a reszta ciała była zdrowa.

Kiedy złe bakterie przejmą kontrolę

Kiedy złe bakterie przejmują i wypierają dobre bakterie, zaczynają fermentować strawiony pokarm, zwłaszcza skrobię lub pokarm pełen cukru. Ten przerost złych bakterii może spowodować IBS i prowadzi do wzdęcia po posiłkach. Jeśli odczuwasz wzdęcia po posiłku, istnieje ryzyko, że złe bakterie produkują gaz, ponieważ jedzą to, co masz na ostatni posiłek.

Dość łatwo jest zdiagnozować, czy złe bakterie przejęły twoje jelito za pomocą testu oddechowego. Ten test mierzy gaz wytwarzany przez bakterie. Możesz również wykonać badanie moczu, które mierzy produkty uboczne bakterii po ich wchłonięciu przez system.

Alergie pokarmowe i IBS

Alergie pokarmowe mogą również prowadzić do IBS. Ważne jest, aby pamiętać, że nie są to prawdziwe alergie w sensie alergii, ale raczej reakcje o niskiej jakości do żywności, które napędzają szereg chronicznych objawów, w tym IBS.

Niedawno opublikowana praca w British Medical Journal wykazała, że ​​wycinanie niektórych pokarmów – które omówię wkrótce – z diety może przynieść znaczącą poprawę w IBS. Oczywiście, rola alergii pokarmowych i IBS nie może być ignorowana.

Jak pozbyć się IBS – 3 domowe środki zaradcze, które działają

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby poprawić i złagodzić objawy IBS i pracować nad odnowieniem zdrowia jelit.

1. Unikaj tych aktywujących pokarmów IBS

Jedzenie, które jemy może albo napędzać IBS, albo pomóc w naprawieniu tego schorzenia. Oto lista pokarmów, których powinieneś unikać, jeśli masz objawy IBS.

Mleko  – jest trudne do strawienia.
Cukier – Złe bakterie będą karmić się cukrem, co pogorszy IBS.
Mąka rafinowana – złe bakterie również żywią się rafinowaną mąką.
Kofeina – Kofeina może stymulować przewód pokarmowy i prowadzić do stanu zapalnego.
Pikantne jedzenie – ostre potrawy pogorszą IBS.
Ziarna – pełne ziarna zawierają kwas fitynowy i skrobię, które drażnią podszewkę jelitową.
Gluten – Usuwanie glutenu z diety może pomóc w objawach IBS.
Alergeny – Usuwanie pokarmów, które mogą być uczulone, może zmniejszyć objawy IBS – powszechne alergeny to gluten, orzechy, skorupiaki i nabiał.

2. Zjedz więcej z tych przyjaznych produktów IBS

Podobnie jak w przypadku niektórych rodzajów żywności, których powinieneś unikać, są jeszcze inne, które pomogą budować integralność twoje  jelita i zachęcić zdrowe bakterie.

Woda – Utrzymanie nawodnienia zapewni zdrowy układ trawienny.
Surowa jogurty – obejmuje to takie produkty jak kefir, surowe organiczne mleko kozie i surowy jogurt.
Bulion kostny – Domowy bulion kostny zawiera prolinę i glicynę, które tworzą kolagen, który może pomóc w naprawie kompromisów w ścianie jelit.
Zdrowe tłuszcze – Zdrowe tłuszcze, takie jak te znajdujące się w oleju kokosowym, awokado, jajka, łosoś i ghee, mogą pomóc w leczeniu jelit.
Owoce na parze – Jabłka i gruszki na parze są łatwe do przetrawienia w  żołądku i dostarczają niezbędnych witamin i minerałów w celu przyspieszenia gojenia.
Sok ze świeżych warzyw – świeże warzywa dostarczają niezbędnych elektrolitów i promują leczenie, o ile nie zaostrzają biegunki.
Chude i czyste białko – ludzie, którzy mają IBS często mają niedobór białka. Spożywać co najmniej 150 g chudego i czystego białka na posiłek.
Warzywa gotowane na parze – Lekko parzone, nieskrobiowe warzywa, takie jak brokuły, kalafior, jarmuż i brukselka, dostarczają pomocnych składników odżywczych do gojenia.

3. Zużyj więcej probiotyków

Wysokiej jakości probiotyki pomogą odbudować przyjazne bakterie jelitowe i wyprą szkodliwe bakterie. Pokarmy bogate w probiotyki obejmują niepasteryzowany ser, maślankę, sfermentowany olej z wątroby dorsza, kefir, kiszoną kapustę, ocet jabłkowy i jogurt. Powinieneś również rozważyć suplement probiotyczny wysokiej jakości. Ten suplement do probiotyków o które musisz poprosić swojego lekarza, aby pomóc tobie w problemach trawiennych, w tym IBS.

Zmiany w stylu życia i alternatywne terapie w leczeniu IBS

Oprócz powyższych środków zaradczych w domu, istnieją pewne ważne zmiany w stylu życia, które mogą pomóc ogromnie z IBS. Dodatkowo istnieje wiele alternatywnych terapii, które są obiecujące w leczeniu IBS i towarzyszących mu objawów.

4. Redukcja stresu

Rola stresu w IBS została dobrze udokumentowana. Z tego powodu konieczne jest, aby wszyscy cierpiący na IBS nauczyli się radzić sobie ze stresem w swoim życiu. Stres jest jedną z tych rzeczy, od którego trudno jest uciec, ale dzięki odpowiednim narzędziom możemy nauczyć się radzić sobie w sytuacjach stresowych w naszym życiu, a nawet je minimalizować.

Dowiedz się, jak powiedzieć „nie” więcej, naucz się poświęcać czas na samotność i zrelaksuj się i naucz się wykrywać wyzwalacze w swoim życiu, które powodują stres. Dla niektórych osób może to oznaczać pozostanie poza pędem  w godzinach szczytu, dla innych, może to oznaczać, że nie będzie zbyt dużo ludzi. Bez względu na rodzaj stresu, dowiedz się, jak go zidentyfikować i zastosuj odpowiednie środki, aby chronić siebie. Wiele osób uważa rzeczy takie jak joga, medytacja, głębokie oddychanie, ćwiczenia, aromaterapia.

5. Ćwiczenie

Poza poprawą ogólnego samopoczucia fizycznego i psychicznego, ćwiczenia mogą w konkretny sposób poprawić regularność wypróżnień i, jak wspomniano powyżej, zmniejszyć stres. Ważną rzeczą w ćwiczeniu jest to, że jesteś konsekwentny. Znajdź coś, co lubisz robić i trzymać się tego!

Te proste zasady możesz ogarnąć bardzo szybko tylko trzeba chcieć to zrobić. To jest proste, ale dla kogoś kto chce zmienić coś w swoim życiu. Nie podejmuj kroków sam/sama. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby mógł postawić diagnozę. Do tego czy masz zespół jelita drażliwego są potrzebne badania. 

m.klos@mataleo.eu

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk