Ciemna czekolada dobra dla sylwetki i utraty tłuszczu

Czekolada zobacz jak działa

Ciemna czekolada dobra dla sylwetki i utraty tłuszczu.

Przedstawiam Epicatechin – pochodzący z kakao

Efekty obserwowane po spożyciu czekolady (ciemna czekolada 95%, nie są to czekoladki z mlekiem pełnym cukru), wynikają z obecności związku flawonowego znanego jako epikatechina. Flavonole należą do szerszej grupy fito-chemikaliów zwanych flawonoidami, o których musieliście słyszeć. Przy odrobinie szczęścia ciemna czekolada i kakao są jednymi z najbogatszych źródeł naturalnie występujących epikatechin, dając ci kolejną wymówkę, by zjeść więcej tego pysznego smakołyku!

Dlaczego Epicatechin?

Cóż, jakbyś potrzebowała więcej powodów, by jeść czekoladę (kto by nie chciał jej jeść bez żadnego powodu?), Odkryta w niej zawartość epikatechiny została zbadana ze względu na jej liczne korzyści zdrowotne, z których wiele jest zabezpieczonych według badań naukowych. To może przenieść twoją sylwetkę na wyższy poziom. W jaki sposób? Przeanalizuję niektóre z najbardziej przekonujących argumentów, aby zjeść więcej ciemnej czekolady!

Epikatechina zwiększa wzrost mięśni

Jedną z najbardziej pożądanych zalet Epikatechiny jest jej zdolność do zwiększenia wzrostu mięśni. W szczególności, epikatechina znajdująca się w czekoladzie jest w stanie zahamować białko występujące w mięśniu znanym jako miostatyna, zgodnie z wynikami badania. Podstawową funkcją miostatyny jest ograniczanie wzrostu mięśni, zapewniając, że hipertrofia nie będzie się przedłużać. Jednak jako  sportowiec, który aktywnie dąży do zwiększenia masy mięśniowej, zmniejszenie efektu miostatyny jest niezwykle przydatne.

Pamiętaj, że miostatyna jest silnym antagonistą ograniczającym przerost włókien mięśniowych, a jej stężenie wzrasta wraz z upływem wieku oraz w wyniku chorób prowadzących do utraty masy mięśniowej. Folistatyna z kolei przeciwdziała efektowi ograniczającemu wzrost mięśni, indukowanego oddziaływaniem miostatyny. Z tego powodu stosunek folistatyny do miostatyny jest ważnym wskaźnikiem determinującym stan anaboliczny organizmu,a im większy stosunek tym potencjalnie większe przyrosty masy mięśniowej.

Ponadto, miostatyna jest utrzymywana w ryzach przez inne białko, folistatynę, która wywiera odwrotny skutek. Stwierdzono, że epikatechina jednocześnie zwiększa stężenie folostatyny i zmniejsza miostatynę.

Epikatechina znajdująca się w czekoladzie może zwiększyć poziom testosteronu

W innym badaniu przeprowadzonym na szczurach udało się ustalić, że dzienne spożycie małych katechin było w stanie zwiększyć poziom testosteronu we krwi, poprzez stymulację przysadki mózgowej. To z kolei prowadzi do zwiększonej ekspresji GnRH (hormonu uwalniającego gonadotropiny) i LH (hormonu luteinizującego). LH wysyła sygnały do ​​jądra, aby zwiększyć produkcję testosteronu. Pamiętaj, aby uderzyć na siłownię z intensywnością, aby w pełni wykorzystać ten zwiększony przypływ hormonów.

  1. Żródło – https://academic.oup.com/eurheartj/article/31/13/1616/418351

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk