7 Zaskakujące korzyści z pocenia się – Nowy Artykuł

Pocisz sie podczas treningu - zobacz dlaczego

7 Zaskakujące korzyści z pocenia się – Nowy Artykuł. Pocenie się nie jest atrakcyjne. Ten smród może sprawić, obniżyć swoją pewność siebie. Ale czy wiedziałaś, że pocenie się jest dla ciebie dobre?

Badania pokazują, że istnieje wiele korzyści płynących z pocenia. I możesz zmniejszyć ten przykry zapach, wykonując kilka prostych wskazówek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym jest pot, dlaczego się pocimy, powód zapachu potu i jak go zmniejszyć, a także korzyści płynące z pocenia się.

Co to jest pot? Dlaczego się pocimy?

Pot jest „płynem, który opuszcza przez pory w skórze, zwykle z powodu wysiłku fizycznego i / lub wysokiej temperatury w celu regulacji temperatury ciała i usuwania pewnych związków z krążenia. Pocenie się ochładza, gdy temperatura ciała wzrasta. Mieszanka soli, wody i toksyn wydalana jest w postaci potu z gruczołów potowych. Mówiąc o gruczołach potowych, istnieją dwa rodzaje – ekcrine i apocrine.

Eccrine gruczoły potowe są obecne na całym ciele i na podeszwach stóp. Ekrynowane gruczoły potowe wytwarzają około 500 ml – 750 ml potu dziennie. Zatokowe gruczoły potowe znajdują się w pachach, brodawkach sutkowych i niesolankowej tkance piersi, uszu, powiek i okolicy pachwiny.

Dlaczego pocenie się powoduje zapach ciała?

Pocenie się może powodować nieprzyjemny zapach ciała z powodu obecności apokrynowych gruczołów potowych – dlatego są one również znane jako zapachowe gruczoły potowe. Gruczoły zaczynają działać, gdy dojdzie do dojrzewania.

Początkowo pot wytwarzany przez gruczoły apokrynowe pozostaje bezwonny, ale rozwija się nieprzyjemny zapach po wystawieniu na działanie bakterii.

Dlatego utrzymanie higieny osobistej jest konieczne, aby zmniejszyć zapach ciała związany z potem. Zanim jednak przejdziemy do prostych wskazówek, aby zmniejszyć nieprzyjemny zapach potu, najpierw zrozumiemy, dlaczego pocenie się jest dobre dla zdrowia. Przewiń w dół.

7 Korzyści z pocenia się.

1. Pomaga w detoksykacji
Pocenie się pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, w tym metali ciężkich, takich jak kadm i rtęć, zanieczyszczenia i alkohol. Naukowcy wywnioskowali, że odkąd pocenie pomaga wyeliminować różne toksyny w organizmie, należy przeprowadzić analizę potu wraz z analizą moczu i krwi, aby uzyskać pełny obraz toksyn.

2. Poprawia funkcję nerek
Nerki są filtrami działającymi w czasie rzeczywistym, które pomagają filtrować toksyny z wody i utrzymywać równowagę składników odżywczych we krwi. Naukowcy odkryli, że gorąca kąpiel lub pocenie się w saunie pomaga wydalać mocznik, co pomogło pacjentom z mocznicą poprawić czynność nerek.

3. Reguluje temperaturę
Pocenie się jest naturalnym mechanizmem twojego ciała, aby pozostać chłodnym z powodu wysiłku fizycznego, stresu lub napięcia. Zapobiega to wzrostowi temperatury ciała powyżej 37oC (lub temperatury dostosowanej do twojego ciała w zależności od temperatury otoczenia) i hiperwentylacji.

4. Pomaga w leczeniu ran
Pocenie się może również pomóc w leczeniu ran, zadrapań, oparzeń i owrzodzeń na skórze. „Owrzodzenia skóry – w tym spowodowane cukrzycą lub owrzodzeniem na łóżku – oraz inne nie gojące się rany pozostają ogromnym obciążeniem  zdrowotnym.

5. Chroni organizm przed zarazkami
Naukowcy odkryli, że pot zawiera silny antybiotyk zwany dermcydyną. Ten antybiotyk tworzy warstwę ochronną i pomaga chronić organizm przed zarazkami. Dermycydy chroni skórę przed infekcjami. Ciągłe mycie skóry może zniszczyć tę warstwę. Dlatego nie należy przepłukiwać ciała i / lub twarzy.

6. Poprawia zdrowie skóry
Pocenie pomaga otworzyć pory, co pomaga pozbyć się brudu, bakterii i zanieczyszczeń. Ludzie, którzy regularnie trenują i mają pot, wykazali znaczną poprawę swojej skóry w pewnym okresie. Trądzik i plamy są zredukowane, a skóra ma zdrowy blask.

7. Poprawia nastrój
Pocenie się na siłowni lub podczas ćwiczeń fizycznych pomaga wydzielać endorfiny. Pomaga to poprawić nastrój i uszczęśliwia. To z kolei obniża poziom stresu, poprawia samopoczucie i wzmacnia odporność.

Pocenie się nie jest takie złe. Ale są chwile, kiedy nadmierne pocenie się lub nadmierna potliwość może utrudniać codzienne czynności.

Oto proste wskazówki, jak zmniejszyć zapach potu.

Dodaj szczyptę kamfory do wody do kąpieli.
Możesz również dodać olejek cytrynowy do swojej wody przy kąpieli.
Wypierz bieliznę oddzielnie w letniej wodzie.
Utrzymuj pachy i okolice łonowe w czystości. Nie należy jednak regularnie czyścić pochwą, ponieważ może to spowodować zaburzenie równowagi pH.
Jeśli ćwiczysz regularnie, trzymaj w torbie gimnastycznej dodatkowy t-shirt i parę legginsów / szortów.
Trzymaj dezodorant w swojej torebce, aby móc go używać w dowolnym momencie.
Używaj bezalkoholowych dezodorantów i perfum.
Noś czyste skarpetki i czyść buty treningowe co drugi tydzień.

To 7 korzyści płynących z pocenia się i sposobów na zmniejszenie zapachu ciała z powodu pocenia się. Pocenie się i popraw swoją skórę, nastrój i zdrowie. Twoje zdrowie!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk