Ból kręgosłupa – częste pytania, proste odpowiedzi – Gosia Klos

Ból kręgosłupa – częste pytania, proste odpowiedzi – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

Wykonujemy różnego rodzaju prace, jedni dźwigają, schylają się wielokrotnie wykonując swoją pracę, inni mają pracę siedzącą…

Dość powszechnym jest problem z bólem w odcinku lędźwiowym pleców, przyczyny tego bywają różne. Powodem bólu w plecach może być ciężka praca, lub brak ruchu. Lekarze często zalecają ograniczenie dźwigania, ograniczenie ruchu…

Ogólnie częstą przyczyną bólu w odcinku lędźwiowym pleców, w krzyżu, są słabe mięśnie pleców, a często słabe mięśnie brzucha. Mięśnie pleców, mięśnie brzucha składają się na tzw. GORSET.  Gorset utrzymuje naszą sylwetkę w pozycji pionowej, powoduje zginanie, prostowanie tułowia. Jeśli któreś z mięśni są zbyt słabe, są wspomagane przez inne mięśnie. I w ten sposób m.in. powodem bólu w plecach są słabe mięśnie brzucha. Mając nie wystarczająco rozwinięte, niezbyt moce mięśnie brzucha, bardziej przeciążamy  mięśnie pleców, i tu się może rodzić się problem w postaci bólu pleców. Raczej nie zdarzają się sytuacje, gdy mięśnie brzucha są silniejsze, bardziej sprawne od mięśni pleców. Więc w wielu przypadkach bólu pleców, zaleca się ćwiczenia na mięśnie pleców i oczywiście ćwiczenia mięśni brzucha. 

Gdy zaboli nas kręgosłup, sygnalizując jakiś defekt, zanalizujmy, czy jego źródło nie tkwi w naszym zachowaniu. Być może pojawiający się ból informuje nas, ze za długo siedzimy, podnosimy coś w nieprawidłowy sposób lub pochylamy się zbyt długo. Czasem już zmiana pozycji uśmierzy ból, który był następstwem przeciążenia kręgosłupa.

Brak ruchu powoduje zmniejszenie ruchomości kręgosłupa, wiotczenie mięśni brzucha i grzbietu, tak ważnych w utrzymaniu pionowej postawy. Pozycja, w której człowiek spędza najwięcej czasu, jest pozycją siedzącą. Siedząc pracujemy, jeździmy samochodem, oglądamy telewizję, przyjmujemy gości, a właśnie ta pozycja jest najbardziej nie sprzyjająca zdrowiu człowieka. Siedzenie bowiem przeciąża kręgosłup najbardziej. Można stwierdzić, bez zbytniej przesady; że nasz kręgosłup nie nadążył za postępem cywilizacyjnym, a tak ulubione przez nas udogodnienia jak winda, schody ruchome, samochód i wygodny fotel to główni wrogowie naszego zdrowia.  

Jak żyć z własnym kręgosłupem, nie szkodząc mu? Przestrzegając pewnych zasad można ustrzec się nadmiernych przeciążeń kręgów. Nie wymaga to specjalnego wysiłku, a tylko wyrobienia pewnych nawyków, których przyswojenie pozwoli nam żyć w zgodzie z własnym kręgosłupem. 

Jak wstawać z łóżka? Rano, gdy budzimy się, nie wyskakujmy gwałtownie z łóżka. Najpierw pozwólmy w pełni powrócić naszej świadomości, a potem przeciągnijmy się solidnie, aż do bólu. Następnie powoli wstańmy z łóżka i rozpocznijmy nowy dzień bez pośpiechu. 

Jak nosić ciężary? Gdy przenosimy cięższe przedmioty, pamiętajmy aby nasze plecy były proste. Starajmy się przy tym nie nosić ciężarów w jednej ręce, lecz w dwóch. Niesiony bagaż lub paczka powinny być Jak najbliżej tułowia. 

Jakie sporty uprawiać? Odpowiadając na to pytanie, należy stwierdzić, że problem tkwi zasadniczo nie w rodzaju sportu, lecz w intensywności jego uprawiania. Każdy sport uprawiany rekreacyjnie wyjdzie nam tylko na zdrowie. Możemy więc grać w tenisa, piłkę nożną, siatkówkę, uprawiać kung-fu, biegać, pływać, jeździć na rowerze, byleby robić to z umiarem. Innymi słowy, gdy wysiłek sportowy nie przekracza jednej godziny dziennie, wszystko jest w porządku. 

   Kliknij w link >>>/sklep/sie-zmotywowac-treningu-e-book/<<<

Na te i inne pytania napisałam dla ciebie e-book Dlatego w tej książce postaram się pokazać jak łatwo poradzić sobie z własną figurą. Jednak to od Ciebie i Tylko Od Ciebie zależy, czy postanowisz wprowadzić te zmiany w życie, czy też stwierdzisz, no tak, Gosia ma rację, kiedyś się za to wezmę. Kiedyś nie istnieje. Zacznij od teraz. Nawet nie od jutra a dokładnie od teraz. Zacznij od postanowienia, danemu samemu sobie.

Twój Dietetyk https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk