BŁONNIK w Diecie

BŁONNIK w Diecie

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przez wiele lat uważano, że błonnik pokarmowy nie dostarcza kalorii, jednakże coraz to liczniejsze badania podważają tę tezę. Pewne jego ilości mogą być hydrolizowane w okrężnicy, przez bytujące tam bakterie. Według niektórych badaczy włókno pokarmowe dostarcza około 2 kcal/1g. Wypada brać pod uwagę, że nauka nie stoi w miejscu i to co kiedyś uważano za normę, obecnie może być nieaktualne. Kaloryczność włókna zależy od wielu czynników, chociażby od jego rozpuszczalności w wodzie.

Nie ma jednoznacznie określonej normy, jednak na podstawie różnych źródeł można wywnioskować, że spożycie włókna powinno mieścić się w przedziale
od 20 do 40 g/dobę (lub 14 g błonnika na każde 1000 kcal). Na zapotrzebowanie wpływa m.in. masa ciała, wiek, płeć, stan fizjologiczny. Oczywistym jest, że osoba ważąca 140 kg będzie musiała spożyć go więcej niż ta o masie ciała wynoszącej jedynie 70 kg.

W pewnych stanach chorobowych spożycie błonnika pokarmowego powinno być ograniczone (stany zapalne trzustki, żołądka, jelit i dróg żółciowych, choroba wrzodowa dwunastnicy i żołądka, nieżyty przewodu pokarmowego, choroby zakaźne, niedobory pokarmowe np. składników mineralnych). Należy pamiętać,
że zwiększone spożycie BŁONNIKA  wymaga picia odpowiedniej ilości wody.

Błonnik w Diecie.

Występuję przede wszystkim w produktach zbożowych, warzywach i owocach. Nie ma go natomiast w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak: mięso, ryby, mleko, masło, jaja, a także w alkoholu i olejach. Duże jego ilości zawierają m.in. suche nasiona roślin strączkowych (około 15 g/100g), otręby pszenne (aż! 42,2 g/100g), kasze, ryż brązowy, pieczywo pełnoziarniste, orzechy, owoce suszone, płatki – żytnie, jęczmienne, owsiane.

PAMIĘTAJ, że Wraz z rozwojem technologii  zwiększył się popyt na produkty wysoko-przetworzone, a tym samym zmniejszyło się spożycie włókna pokarmowego. Przeciętna dzienna porcja  zawiera 15 – 20g błonnika dziennie, co związane jest z nadmiernym spożyciem łatwo przyswajalnych węglowodanów pochodzących z białej mąki, oczyszczonych kasz, łuskanego ryżu oraz cukru.

Błonnik również ma negatywny wpływ na wykorzystanie innych składników spożywczych czyli zmniejsza wchłanianie tłuszczów, co jednocześnie powoduje do zmniejszenia wchłaniania witamin w nich rozpuszczalnych A D K i E a zbyt duża ilość błonnika w diecie natomiast powoduje podrażnienie jelit czy biegunka. Zawsze warto zapytać na konsultacji o zalecaną ilość błonnika swojego Trenera Personalnego  lub lekarza.

              Chcesz umówić na konsultacje  dietetyczno – treningową

             >>>>>>TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKIE INFORMACJE<<<<<<

 

Zapraszam Serdecznie 😉 

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk