Blizna Po Porodzie – Największy Problem Kobiet

Narodziny to niesamowita, złożona podróż, która mogła przynieść kilka pamiątek po dziewięciu miesiącach. Kiedy wspominasz swój poród cesarski, krótko podkreślasz kilka rzeczy, które przyciągają Twoją uwagę, z których jedna to urocza blizna w kształcie litery C jako narodzin twojego dziecka.

Z 1,27 miliona sekcji C wykonywanych co roku w Stanach Zjednoczonych większość matek uczy się niewiele o tym, jak dbać o swoje ciało po porodzie, a tym bardziej o miejsce nacięcia. Ginekolodzy często uczulają mamy na powrót do aktywności po sześciu tygodniach  jeśli  zakładamy, że wszystko jest w porządku, jeśli nacięcie jest zamknięte i dobrze wyleczone!

Od 6 do 18 procent z 1,27 miliona kobiet może cierpieć na przewlekły ból blizn związany z operacją cesarskiego cięcia, co powoduje trudności i ból w codziennych czynnościach, w tym w opiece nad dziećmi.

To poważna operacja, więc  mam dla Ciebie trochę więcej porad!

Co z twoją blizną?

Blizny to sposób, w jaki twoje ciało tworzy „bandaż”, a Ty chcesz, aby blizna dobrze się leczyła i była mobilna. Oto prosta analogia: to tak, jakbyś miał kilka warstw woskowanego papieru i ktoś położył w nim lokówkę. Wszystkie warstwy mieszają się i topią razem. Tkanki z twojej skóry aż do macicy, choć zamknięte, są nieco przyklejone, gdy zwykły się ślizgać.

Kolagen, budulec dla tkanek i blizn, jest układany w wielu różnych kierunkach (coś w rodzaju tego, kiedy twoje dziecko zrzuca kredki na podłogę). Kolagen jest pod wpływem napięcia i może być ponownie zorganizowany, aby być bardziej wyrównanym i mobilnym.

W zależności od chirurga, blizna macicy może być pozioma lub pionowa, ale nadal jest wiele warstw tkanki, które zostały naprawione. Z tego powodu, mobilizując bliznę do pracy i odbudowy, trzeba myśleć o masowaniu w każdym kierunku, o jakim można pomyśleć.

Jak zrobić masaż blizn?

Dzięki masażowi blizn powoli skóra staje się delikatna i pobudza do wydzielenia kolagenu, a tym samym pomagamy tkankom stać się bardziej mobilnymi, mniej restrykcyjnymi i mniej bolesnymi.

Jest to technika, która, jak wykazano, poprawia ograniczenia bólowe i ruchowe związane z bliznami w odcinku C. Niewielkie badanie z 2018 r., Opublikowane właśnie w Journal of Women’s Health Physical Therapy, dotyczyło skuteczności technik masażu powierzchownego i głębokiego, stwierdzając zarówno poprawę bólu, jak i funkcji po zaledwie czterech sesjach specjalistycznej terapii fizycznej.

Pamiętaj, aby nawet jeśli rana może wydawać się zamknięta i wygojona, ważne jest, aby poczekać do co najmniej sześciu tygodni po porodzie, aby rozpocząć samodzielny masaż. Tkanki mogą być bliższe pełnego gojenia w tym czasie i mniej prawdopodobne, że zakłócą lub otworzą miejsce nacięcia. Pełne wyleczenie tkanek powinno zostać osiągnięte w ciągu ośmiu do dwunastu tygodni.

Mamy również mogą pracować nad zwróceniem wrażliwości na obszary, które są odrętwiałe. Delikatne potraktowanie obszaru wacikiem lub ściereczką może nadać tkankom i uzdrawiającym nerwom nieco szorstką teksturę, zwiększając wrażliwość na ten obszar. Dodanie kremu do masażu, takiego jak masło kakaowe, może być pomocne w poprawie tekstury i estetyki blizny, ale może być stosowane tylko po całkowitym zamknięciu miejsca nacięcia.

Jak wykonać masaż blizn?

Po sześciu do ośmiu tygodniach gojenia można zastosować bardziej agresywny masaż tkanek. Możesz rozciągnąć tkanki, zanurzając opuszki palców w tkance powyżej, poniżej i przylegającej do zagojonego nacięcia i ciągnąc lub popychając w kierunku, który jest ograniczony przez krótki czas. Pamiętaj, aby pracować w każdym kierunku, aby uzyskać pełne korzyści.

Inne pomocne techniki mogą obejmować masowanie w kółku i zwijanie skóry, gdzie bierzesz tkankę i zwijasz ją w wielokierunkowy sposób między palcami (może to być niewygodne i trochę przypominać zwijanie dywanów).

Nigdy nie powinno być krwawienia, zaczerwienienia trwającego dłużej niż kilka godzin lub otwartego miejsca nacięcia po samodzielnym leczeniu.

Wiele z tych technik można zastosować od trzech do pięciu minut dziennie, ale samodzielne wykonywanie tych zadań może być trudne, ponieważ często niechętnie świadomie wykonujemy czynności powodujące ból. Co więcej, może być również trudno dostać się pod niektóre kąty. Jeśli kiedykolwiek martwisz się, że robisz coś złego, większość fizjoterapeutów może ocenić Twoją technikę i wydać zalecenia, a także leczenie, które może pomóc!

 

Pracując na swój stan fizyczny i wygląd pracujesz nie w ciągu 2-4 dni, to się dzieje w ciągu kliku miesięcy lub lat. Wszystkie diety czy treningi muszą być dobrze przygotowane, ale nie myśl, że schudniesz w ciągu 2-4 dni czy 2 miesięcy bez efektu jo-jo.

Jeśli i ty chciałabyś naprawdę przejść metamorfozę mentalną i fizyczną na długie lata to napisz do mnie

KLIKNIJ TUTAJ.

Referencje

Wasserman JB, Abraham K, Massery M, et al., Soft tissue mobilization techniques are effective in treating chronic pain following cesarean section: A multicenter randomized clinical trial. J of Women’s Health Phys Ther.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk