BCAA – co to jest i jak działa – ważne informacje

bcaa dla ciebie

BCAA – co to jest i jak działa – ważne informacje. Jest teraz tyle suplementów na rynku, że ciężko wybrać cokolwiek. Na dodatek każda z Was zastanawia się co to jest BCAA. W tym artykule opisze Wam co dokładnie znajduje się w składzie tego produktu.

BCAA – co to jest i jak działa – ważne informacje.  Aby białko mogło budować włókna naszych mięśni musi zostać rozbite na wolne aminokwasy. Proces ten zachodzi w układzie pokarmowym po wpływem enzymów trawiennych. Aminokwasy w tabletkach – to również białko, ale takie, które zostało poddane trawieniu w laboratorium (w procesie hydrolizy) poza naszym organizmem.

Hydrolizaty białek – wolne aminokwasy, jak również peptydy (dwa lub więcej aminokwasów połączonych w cząsteczkę) są wykorzystywane w sporcie wyczynowym i rekreacyjnym jako dozwolony „doping” w celu osiągnięcia wysokiej formy sportowej. Są wysoko skoncentrowanym pokarmem, który uzupełnia codzienny jadłospis sportowca i skuteczniej niż białka zawarte w pożywieniu wpływa na budowanie masy mięśniowej. Takie białko jest łatwiej trawione i szybciej przyswajane przez organizm.

Bezpośrednio po podaniu aminokwasy przenikają do krwiobiegu i dalej do komórek mięśni. Dzięki suplementom sportowcy mogą utrzymać stałą gotowość treningową i rozwijać określone ważne dla danej dyscypliny sportu cechy motoryczne, takie jak: siłę, wytrzymałość lub szybkość oraz maksymalną koncentrację w sytuacjach stresu i zmęczenia. Jakość i skład odżywek jest, zatem ściśle związane z rodzajem uprawianej dyscypliny sportu, okresem treningowym oraz rodzajem imprez sportowych.

Jedynie grupy ludności spożywające niedostateczne ilości białka lub cierpiące na choroby zaburzające jego metabolizm mogą być na nie narażone. Osoby te powinny w miarę możliwości zwiększyć spożycie produktów będących źródłem BCAA, np. produktów mlecznych lub czerwonego mięsa, i starać się, aby podaż tych składników nie była mniejsza od ustalonych zaleceń. Jest to o tyle ważne, iż aminokwasy rozgałęzione biorą udział w szeregu przemian metabolicznych, a przede wszystkim budują białka organizmu.

Może to budzić pewne kontrowersje  wśród was,  ale dobrze kontrolowany proces i ścisła analiza surowców do produkcji pozwalają wytworzyć czyste aminokwasy rozgałęzione. Wykorzystywane są one nawet w farmacji jako składniki niektórych produktów leczniczych. Wszystko zależy jednak od źródła. Wiadomo że dobry surowiec ma swoją cenę. Niektóre firmy aby szybko zarobić  kupowały tanie, kiepskiej jakości aminokwasy BCAA. Ich źródłem  były: sierść, pazury i inne odpady odzwierzęce, a czasami nawet ludzkie włosy. Na szczęście dzięki odpowiednim regulacjom w Unii Europejskiej takie praktyki zostały zakazane i surowce tego typu nie mogą być legalnie sprzedawane.

Aminokwasy rozgałęzione należy przyjmować w dwóch dawkach – przed i po treningu, ale to już powinien ustalić Twój trener.

Proszę o udostępnianie artykułu – każdemu może się przydać – dziękuje. 

Jeśli masz problem z otyłością, napisz do mnie

m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk