Awokado – Użyj tej inteligentnej metody

awokado i jej sadzenie w domu

Awokado – Użyj tej inteligentnej metody. Wszyscy wiemy, że awokado jest bardzo drogie w sklepach i czasami nawet nie wiesz jaki kupić owoc, aby był dobry do spożycia. Ale nie musisz już płacić, jeśli uda Ci się wyhodować własnego awokado w domu. Zgadza się – możesz łatwo wyhodować własną mini awokado. Awokado to świetne pożywienie, ponieważ nie tylko jest ulubionym, smacznym dodatkiem do tacos i sałatek, ale również zawiera mnóstwo składników odżywczych. Zdrowe tłuszczowe, a wnętrze jest nadziewane B5 i B6, witaminą C, witaminą K, witaminą E, a nawet mają niesamowitą zawartość błonnika.

Powszechnym problemem jest jednak to, że owoce te są trudne do wzrostu i wymagają wysokich temperatur. O dziwo, możesz wyhodować, posadzić własne drzewo awokado w domu, dzięki czemu masz dostęp do tych świeżych owoców przez cały rok.  Oto, jak zacząć.

Co będzie potrzebne, aby zacząć uprawiać własne awokado

– Wykałaczki
– Szkło
– Doniczka
– Bogata ziemia

1. Kiełkująca pestka z awokado

Otwórz się i delektuj pysznym awokado wyhodowanym w domu. Kup 4 wykałaczki i wbij je w boki studzienki pestki tak, aby mogły unieść się na wierzchu szklanki wody. Nie trzeba trzymać pestki zbyt głęboko, tylko na tyle, aby utrzymać ciężar samego dołu na szklance. Następnie umieść swoją pestkę (z wykałaczkami umieszczonymi w bokach) na szklance wody z wpuszczonym do połowy otworem. Zostaw pestkę w ciepłym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, przez następne 2-6 tygodni.

Będziesz czekać, aż twoje korzenie będą miały rząd około 2-3 cm, wtedy będziesz przycinała je  dookoła. Pomoże to później rosnąć korzeniom i liściom.

2. Ułóż kiełkujące nasiona awokado w doniczce. 

Teraz, gdy masz już zdrowe korzenie na swoim nasieniu, czas je posadzić. Weź swoją doniczkę, najlepiej taka, która ma otwór na dnie i wypełnij tą doniczkę w bogate w składniki odżywcze glebą. Wykop małą dziurę w środku, aby dopasować ją do korzeni i pestki,  przykryj ziemią. Podczas dbania o roślinę z awokado chcesz mieć pewność, że gleba musi być stale wilgotna – ale nie mokra. Nigdy nie  przelewać wody – jeśli więc zauważysz, że liście zmieniają kolor na żółty i opadają, pozwól glebie wyschnąć.Z drugiej strony, jeśli zapomnisz go podlać przez jakiś czas, a liście staną się brązowe, musisz ożywić roślinę, umieszczając doniczkę w zlewie i pozwalając, by woda przedostała się przez ziemię na dół.

3. Obserwuj owoc swojej  pracy!

Teraz, kiedy zasadziłaś i wyhodowałaś zdrowe drzewo awokado, musisz tylko poczekać, aż przyniesie trochę owoców. Może trochę potrwać, zanim drzewo dojrzeje wystarczająco, by wyrosło na nim własne awokado, ale kiedy to nastąpi, będziesz zachwycona wynikami.

Jeśli wiesz co robić, działaj i pochwal się swoimi wynikami za parę miesięcy. Ja swoje drzewko juz zasadziłam. 

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk