Amarantus – Starożytne ziarno z korzyściami zdrowotnymi

Amarant to ziarno to cud natury - Gosia Klos

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

Amarantus – Starożytne ziarno z korzyściami zdrowotnymi. Chociaż amarant stał się ostatnio popularnym pożywieniem dla zdrowia, to starożytne ziarno od ponad tysiącleci było dietetyczną podstawą w niektórych częściach świata. Ma imponujący profil składników odżywczych i wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom amarantusa i zbadamy, jak wprowadzić je do swojej diety.

Amarantus  to grupa ponad 60 różnych gatunków zbóż uprawianych od około 8000 lat. Te ziarna były kiedyś uważane za podstawowy pokarm w cywilizacji Inków, Majów i Azteków. Amarant jest klasyfikowany jako pseudocereal, co oznacza, że nie jest to z technicznego punktu widzenia ziarno zbóż, takie jak pszenica lub owies, ale ma podobny zestaw składników odżywczych i jest używany w podobny sposób. Jego ziemisty, orzechowy smak działa dobrze w różnych daniach.

Poza tym, że jest niezwykle wszechstronna, to odżywcze ziarno jest naturalnie bezglutenowe i bogate w białko, błonnik, mikroelementy i przeciwutleniacze.  To starożytne ziarno jest bogate w błonnik i białko, a także wiele ważnych mikroelementów. W szczególności amarant jest dobrym źródłem manganu, magnezu, fosforu i żelaza.

Jedna filiżanka (250 gramów) gotowanego amarantusa zawiera następujące składniki odżywcze:

Kalorie: 251

Białko: 9,3 grama
Węglowodany: 46 gramów
Tłuszcz: 5,2 grama
Mangan: 105% 
Magnez: 40% 
Fosfor: 36% 
Żelazo: 29% 
Selen: 19% 
Miedź: 18% 

Amarant jest pełen manganu, przekraczając codzienne zapotrzebowaniem na składniki odżywcze w jednej porcji. Mangan jest szczególnie ważny dla funkcjonowania mózgu i uważa się, że chroni przed pewnymi stanami neurologicznymi. Jest także bogaty w magnez, niezbędny składnik odżywczy związany z prawie 300 reakcjami w organizmie, w tym syntezą DNA i skurczem mięśni.

Co więcej, amarant jest bogaty w fosfor, minerał, który jest ważny dla zdrowia kości. Jest także bogaty w żelazo, które pomaga twojemu ciału wytwarzać krew. Jedzenie amarantusa może zmniejszyć stan zapalny Zapalenie to normalna odpowiedź immunologiczna zaprojektowana w celu ochrony organizmu przed urazami i infekcjami. Jednak przewlekły stan zapalny może przyczyniać się do przewlekłej choroby i jest związany z takimi chorobami, jak rak, cukrzyca i zaburzenia autoimmunologiczne. Kilka badań wykazało, że amarant może mieć działanie przeciwzapalne w organizmie. W jednym badaniu z użyciem probówki stwierdzono, że amarant ma zredukować kilka markerów stanu zapalnego. Podobnie, badania na zwierzętach wykazały, że amaranth pomógł w hamowaniu produkcji immunoglobuliny E, typu przeciwciała związanego z zapaleniem alergicznym.

Jednak potrzeba więcej badań, aby zmierzyć potencjalne działanie przeciwzapalne amarantu u ludzi.

Amarant może obniżać poziom cholesterolu.

Cholesterol jest podobną do tłuszczu substancją występującą w całym ciele. Zbyt dużo cholesterolu może gromadzić się we krwi i powodować zwężenie tętnic. Co ciekawe, niektóre badania na zwierzętach wykazały, że amarant może mieć właściwości obniżające poziom cholesterolu. Jedno z badań przeprowadzonych na chomikach wykazało, że olej amarantusowy zmniejszył całkowity i „zły” cholesterol LDL odpowiednio o 15% i 22%. Ponadto ziarno amarantusa zmniejszyło „zły” cholesterol LDL, zwiększając „dobry” poziom cholesterolu HDL.

Ponadto w badaniu przeprowadzonym na kurczakach stwierdzono, że dieta zawierająca amarant obniżyła poziom cholesterolu całkowitego nawet o 30%, a „zły” cholesterol LDL nawet o 70%. Pomimo tych obiecujących wyników, potrzebne są dodatkowe badania, aby zrozumieć, w jaki sposób amarant może wpływać na poziom cholesterolu u ludzi. Amarant jest pożywnym, bezglutenowym narzędziem, które zapewnia dużo błonnika, białka i mikroelementów.  Objętość cholesterolu i zwiększnięty utratę masy ciała. Co najważniejsze, aby ziarno było łatwe do dodania do wielu.

Amarant jest pożywnym, bezglutenowym ziarnem, które zapewnia dużo błonnika, białka i mikroelementów. Jest również związany z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym zmniejszonym stanem zapalnym, niższym poziomem cholesterolu i zwiększoną utratą masy ciała. Co najważniejsze, to ziarno jest łatwe do przygotowania i można je dodać do wielu potraw, dzięki czemu jest doskonałym dodatkiem do diety.

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk