Bezglutenowe ziarna, które są bardzo zdrowe

Ziarna Bezglutenowe - Czas an zmiany

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

Bezglutenowe ziarna, które są bardzo zdrowe. Gluten jest białkiem występującym w niektórych rodzajach zbóż, w tym w pszenicy, jęczmieniu i żyto. Zapewnia elastyczność, umożliwia wzrost chleba i nadaje produktom teksturę do żucia.  Chociaż gluten nie stanowi problemu dla większości ludzi, niektórzy mogą go nie tolerować. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, która wyzwala odpowiedź immunologiczną na gluten. W przypadku osób z tą chorobą lub wrażliwością na gluten, spożywanie glutenu może powodować objawy, takie jak wzdęcia, biegunka i ból brzucha. Wiele z najczęściej spożywanych ziaren zawiera gluten. Jednakże dostępnych jest również wiele pożywnych ziaren bezglutenowych.

W tym artykule znajdziesz klika bezglutenowych ziaren, które są super zdrowe.

1. Sorgo dwubarwne

Sorgo zazwyczaj uprawia się zarówno jako ziarno zbóż, jak i paszę dla zwierząt. Jest również stosowany do produkcji syropu z sorga, rodzaju substancji słodzącej, a także niektórych napojów alkoholowych. To bezglutenowe ziarno zawiera korzystne związki roślinne, które działają jako przeciwutleniacze, aby zmniejszyć stres oksydacyjny i zmniejszyć ryzyko przewlekłej choroby. W badaniu z 2010 r. I badaniach na zwierzętach stwierdzono, że sorgo posiada znaczne właściwości przeciwzapalne ze względu na wysoką zawartość tych związków roślinnych . Ponadto sorgo jest bogate w błonnik i może pomóc spowolnić wchłanianie cukru, aby utrzymać stały poziom cukru we krwi.

W jednym badaniu porównano poziom cukru we krwi i insuliny u 10 uczestników po zjedzeniu muffiny zrobionej z sorgo lub mąki pełnoziarnistej. Babka z sorgo doprowadziła do większego zmniejszenia zarówno poziomu cukru we krwi, jak i insuliny. Jedna filiżanka sorgo zawiera 12 gramów błonnika, 22 gramy białka i prawie połowę żelaza potrzebnego w ciągu jednego dnia. Sorgo ma łagodny smak i może być mielona na mąkę do pieczenia produktów bezglutenowych. Może również zastąpić jęczmień w przepisach, takich jak zupa grzybowo-jęczmienna.

2. Quinoa

Quinoa szybko stała się jednym z najbardziej popularnych ziaren bezglutenowych. Jest niesamowicie wszechstronny oraz bogaty w błonnik i białko roślinne. Jest to również jeden z najzdrowszych ziaren, szczyci się dużą ilością przeciwutleniaczy, które mogą być korzystne w zmniejszaniu ryzyka choroby. Ponadto komosa ryżowa jest bogata w białka i jest jednym z niewielu pokarmów roślinnych uważanych za kompletne źródło białka. Podczas gdy większość pokarmów roślinnych brakuje jednego lub dwóch niezbędnych aminokwasów wymaganych przez twoje ciało, komosa ryżowa zawiera wszystkie osiem. To czyni go doskonałym źródłem białka na bazie roślin.

Jedna filiżanka gotowanej quinoa zawiera 8 gramów białka i 5 gram błonnika. Zawiera mnóstwo mikroelementów i spełnia większość dziennych wymagań dotyczących magnezu, manganu i fosforu. Quinoa jest idealnym składnikiem do sporządzania skrobi bezglutenowej i zapiekanek. Mąka quinoa może być również używana do robienia naleśników, tortilli lub szybkiego chleba.

3. Gryka

Pomimo swojej nazwy gryka jest ziarno podobne do nasion, które jest bezglutenowe i nie ma związku z pszenicą. Zapewnia mnóstwo przeciwutleniaczy, w tym duże ilości dwóch konkretnych typów: rutyny i kwercetyny. Niektóre badania na zwierzętach sugerują, że rutyna może być korzystna w zmniejszaniu objawów choroby Alzheimera. Tymczasem wykazano, że kwercetyna zmniejsza stan zapalny i stres oksydacyjny. Jedzenie gryki może również pomóc w zmniejszeniu niektórych czynników ryzyka chorób serca.

W jednym badaniu spożycie gryki było związane z niższym sumarycznym i „złym” cholesterolem LDL plus wyższy stosunek „dobrego” HDL do cholesterolu całkowitego. Inne badanie miało podobne wyniki, pokazujące, że ci, którzy jedli grykę, mieli niższe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu i wysokiego poziomu cukru we krwi.

Jedna filiżanka gryki dostarcza 17 gramów błonnika, 23 gramy białka i ponad 90% magnezu, miedzi i manganu, których potrzebujesz przez cały dzień. Spróbuj makaronu zrobionego z kaszy gryczanej jako bezglutenowej zamiany tradycyjnego makaronu  lub użyj gryki do zup, sałatek, a nawet wegetariańskich hamburgerów.

4.  Ziarenka Teff

Jako najmniejsze ziarno świata teff jest maleńkim, ale potężnym ziarnem. Pomimo, że jest tylko 1/100 wielkości ziarna pszenicy, teff pakuje żywieniowe uderzenie. Teff jest bogaty w białko, które może wspomagać uczucie sytości, zmniejszyć apetyt i zwiększyć metabolizm. Spełnia również znaczną część codziennych potrzeb światłowodowych. Włókno jest ważną częścią diety i wiąże się z utratą wagi, zmniejszonym apetytem i poprawioną regularnością.  Jedna filiżanka  gotowanego teff zawiera 10 gramów białka i 7 gramów błonnika. Zapewnia również wiele witamin z grupy B, zwłaszcza tiaminę.

Do pieczenia bezglutenowego, spróbuj zastąpić teff w całości lub w całości na mąkę pszenną. Teff można również mieszać w chili, gotować w owsiance lub stosować jako naturalny sposób zagęszczania potraw.

Proszę o udostępnienie artykułu – każdemu może się przydać!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk