Aktywność fizyczna a Twoje zdrowie – energia

Aktywność fizyczna a Twoje zdrowie – energia. Osoby o dużej aktywności fizycznej powinny pamiętać, aby ich dieta dostarczała organizmowi odpowiednio większe ilości energii i składników pokarmowych we właściwych proporcjach. Dla osób uprawiających sport bądź trenujących ważne jest, że właściwie dobrana dieta połączona z treningiem może znacznie poprawić  możliwości organizmu, a tym samym Twoje wyniki kondycyjne.

Pobieranie z pożywieniem energii musi być zgodne z zapotrzebowaniem energetycznym organizmu i dostosowane do jego wydatków energetycznych. Podaż mniejszej ilości energii od wydatku energetycznego organizmu przez dłuższy czas powoduje powstanie ujemnego bilansu energetycznego i utratę masy ciała. W przypadku długich okresów niedoborów energetycznych dochodzić może do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Moje dziewczyny mają wszystko dobrane indywidualnie i wszystko zależy od twojego treningu, pracy i wielu innych czynników.

Energia powstaje na skutek utleniania produktów rozpadu pobranych wraz z pożywieniem węglowodanów, tłuszczów i białek. Jest to wieloetapowy proces przemian metabolicznych. Energia dostarczana z pożywieniem magazynowana jest do czasu, gdy organizm jej potrzebuje. Węglowodany rozkładane są w organizmie i magazynowane w postaci glikogenu (część w wątrobie, a pozostała w mięśniach). Ilość glikogenu w mięśniach u przeciętnej osoby, o masie ciała 65 kg wynosi 350-450 g, podczas gdy u sportowców do- chodzi do 600 g. Glikogen pochodzący z wątroby uzupełnia poziom glukozy we krwi i zapewnia mózgowi jej odpowiednią ilość. Glikogen zawarty w mięśniach wykorzystywany jest bezpośrednio do pracy mięśni.

Tłuszcz magazynowany jest w tkance tłuszczowej. Podczas wysiłku fizycznego komórki mięśniowe spalają w obecności tlenu cząsteczkowego, transportowanego przez układ krążenia, węglowodany i kwasy tłuszczowe. Zapotrzebowanie na energię niezbędną do utrzymania właściwej masy ciała zależy od wieku, płci, aktywności  oraz stanu biologicznego. Organizm wydatkuje energię na podstawowe funkcje życiowe, tj. bicie serca, oddychanie, utrzymanie temperatury oraz procesów chemicznych zachodzących w ciele. Na pozostałą aktywność organizmu, tj. trawienie spożyte- go pokarmu, wysiłek umysłowy i fizyczne (tzw. ponad- podstawowa przemiana energii), potrzebna jest dodatkowa energia.

 

Im większa jest aktywność  tym więcej potrzeba energii. Przeciętna dorosła osoba o niewielkiej aktywności  potrzebuje 2300 kcal/dzień dla zachowania należnej masy ciała.  W przypadku osób o dużej, regularnej aktywności  (sportowcy) zapotrzebowanie na energię jest znacznie wyższe: u mężczyzn 3500-5000 kcal/dzień, u kobiet – 3000 kcal/dzień. Zapotrzebowanie energetyczne osób uprawiających sport zależy jednak od rodzaju uprawianej dyscypliny oraz od intensywności treningu. W czasie intensywnych treningów lub zawodów, w niektórych konkurencjach sportowych, jak biegi długodystansowe, wyścigi kolarskie czy biegi narciarskie, zawodnicy zużywają nawet ponad 6000 kcal/dzień, a kolarze startujący np. w Tour de France, podczas etapów górskich, nawet 9000 kcal dziennie.

 

 

 

Wniosek jest jeden, trzeba jeść, żeby fajnie wyglądać. Wszystkie moje podopieczne na początku współpracy zawsze sie dziwią dlaczego tyle jest jedzenia? One tego nie zjedzą! Ale po 2-3 miesiącach mają po 20 kg w dół na kaloryczności 3000-3500 kcal. Prowadzę panie od 18 lat, znam nasze ciało od podstaw i tylko ja mogę Ci pomóc osiągnąć Twój cel.

Napisz do mnie i umów sie na współpracę. 

m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk