8 ważnych objawów niedoboru witaminy B12

vit B12

8 ważnych objawów niedoboru witaminy B12. Witamina B12 jest mega ważna.  Odpowiedzialna za tak duże zadania, jak tworzenie DNA i czerwonych krwinek. Możesz się zdziwić, dowiadując się, że ta ważna witamina nie jest naturalnie wytwarzana w organizmie. Teraz zależy nam na dostarczaniu wystarczającej ilości witaminy B12, aby utrzymać zdrowie.

Jeśli cierpisz na chorobę Crohna, celiakię lub jakiekolwiek zaburzenia immunologiczne, takie jak choroba Gravesa lub toczeń, możesz być zagrożona różnymi chorobami związanych z niedoborem witaminy B12. Szczególnie zagrożone są weganki i wegetarianie, a także osoby w wieku powyżej 50 lat.

 Dowiedz się, czy brakuje Tobie witaminy B12:

1. Blado – żółta skóra.

Ponieważ niedobór witaminy B12 jest rodzajem niedokrwistości, blado – żółtej skóry z uszkodzonych, czerwonych krwinek jest czerwoną lampką, na którą musisz zwrócić uwagę.

2. Twardość i mrowienie.

Niedobór witaminy B12 ma bezpośredni wpływ na nerwy. Ostrzegam o drętwieniu i mrowieniu rąk oraz problemy z równowagą, mogą wskazywać na zubożony poziom witaminy B12.

3. Wahania nastroju.

Te same efekty neurologiczne, które powodują mrowienie i drętwienie wpływają również na Twój nastrój czy depresja i skrajne wzloty i upadki mogą też być oznaką braku wystarczającej ilości witaminy B12 do syntezy ważnych substancji regulujących nastrój, takich jak serotonina i dopamina.

4. Gładki, czerwony język.

Witamina B12 może powodować utratę brodawek na języku. Pęki smaku znajdują się na brodawkach, więc jeśli stracisz smak  i zaczniesz tracić masę, ponieważ nie lubisz jeść przyjemnie, porozmawiaj ze swoim lekarzem o sprawdzeniu krążenia witaminy B12.

5. Problemy z oczami.

Skrajny brak witaminy B12 może uszkodzić nerw wzrokowy. Może to powodować rozmazane lub podwójne widzenie, wrażliwość na światło, a w niektórych przypadkach utratę wzroku.

6. Pieczenie Stóp.

Uszkodzenie nerwów spowodowane niedoborem witaminy B12 w postaci uczucia pieczenia w stopach to kolejny powód do zmartwienia. Podobnie jak drętwienie i mrowienie, uczucie zaczyna się zazwyczaj w palcach , a jeśli nie jest to leczone, może rozciągać sie po rękach i nogach.

7. Trudności w chodzeniu.

Jeśli stracisz równowagę podczas chodzenia, niedobór witaminy B12 może powodować uszkodzenie układu nerwowego.

8. Utrata pamięci.

Trudne myślenie i utrata pamięci to dwa dodatkowe objawy neurologiczne niedoboru witaminy B12.

Jeśli masz ponad 50 lat, ścisły wegetarianin lub weganin, lub odchudzasz is e odchudzania,  sprawdzić poziom B12.

To jest ważne. Podziel się tym  artykułem na social media.

Dziękuję 

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk