8 rzeczy, których nie RÓB na Pusty Żołądek – Nowy Wpis – Zobacz

Nie rób tego na pusty żołądek

8 rzeczy, których nie RÓB na Pusty Żołądek – Nowy Wpis – Zobacz

Jesteś tym, co jesz” to przysłowie znane każdemu. Ale to, co robimy przed posiłkiem, ma też ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Powiem Ci o 8 rzeczach, których nie możesz robić na pusty żołądek (nie mniej niż 2 godziny po ostatnim posiłku). Jako bonus, na końcu artykułu znajdziesz informacje o tym, co możesz zrobić, gdy jesteś głodny.

1.Weź leki przeciwzapalne

Aspiryny, paracetamolu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nie można przyjmować na pusty żołądek. Nie tylko zmniejsza ich skuteczność, ale także powoduje poważne problemy zdrowotne (np. Krwawienie z żołądka). Przeczytaj tutaj o innych lekach, których nie należy przyjmować na pusty żołądek.

Rada: Mleko zmniejsza negatywne skutki zdrowotne.

2.Picie kawy

Nawet kawa bezkofeinowa stymuluje produkcję kwasu, który może powodować zgagę i inne problemy z przewodem pokarmowym. Pomijanie śniadania nawet po kawie może prowadzić do niedoboru serotoniny i ponurego nastroju na resztę dnia.

Rada: Jeśli nie możesz porzucić nawyku picia kawy z samego rana, spożywaj ją z mlekiem lub śmietaną: tłuszcz mleczny zmniejszy negatywne skutki. Postaw na kawę naturalną zamiast liofilizowanej.

3.Żucie gumy

Kwas trawienny wytwarzany podczas żucia gumy niszczy wyściółkę pustego żołądka; nadmierne pobłażanie dziąsłom może prowadzić do zapalenia żołądka. Udowodniono również naukowo, że ludzie, którzy żują gumę, wolą fast foody (frytki, cukierki) niż owoce i warzywa.

Rada: Gumy do żucia zawierające naturalne substancje słodzące (ksylitol, sorbitol) są mniej szkodliwe niż te z cukrem, cyklaminianem czy aspartamem. Unikaj żucia gumy przez ponad 10 minut, nawet przy pełnym żołądku.

4.Przed pójściem spać

Głód i niski poziom glukozy uniemożliwiają dostęp do wczesnego wejścia i dostępu do powierzchowny snu i przebudzenia. Nie jedz 2 h przed pójściem spać. Sprobuj się wyciszyć.

Rada: Zajadanie się przed snem, to również zły pomysł. Najlepszym pomysłem są produkty mleczne, ponieważ jest magnez i wapń. Te elementy zapewnią spokojny sen.

5. Intensywny trening

Wiem o tym,  że ćwiczenie na pusty żołądek spala więcej kalorii. Z drugiej strony utrata mięśni jest bardziej prawdziwa. Zmniejsza się również intensywność ćwiczeń, ponieważ organizmowi brakuje energii.

Rada: Zastąp intensywny trening ćwiczeniami aerobowymi. Jeśli masz problemy z trawieniem, lepiej zjedz przekąskę przed każdym rodzajem ćwiczeń, ponieważ aktywność fizyczna powoduje wytwarzanie soku żołądkowego, który jest szkodliwy dla pustego żołądka.

6.Wypij wodę z owocami

Kwasowe i twarde włókna zawarte w owocach cytrusowych podrażniają pusty żołądek, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z zapaleniem błony śluzowej żołądka lub zagrożonych jego rozwojem.
Rada: Świeżo wyciskany sok cytrusowy przyniesie same korzyści, jeśli rozcieńczysz go wodą w stosunku 1: 1 (dla osób z nadkwaśnością) lub 2: 1 (dla wszystkich innych). Nawiasem mówiąc, istnieją inne potrawy oprócz cytrusów, których nie należy jeść na pusty żołądek. Poszukaj na moim blogu takich artykułów.

7.Zjedz coś przed dyskusją

Naukowcy udowodnili, że głód sprawia, że ​​jesteśmy mniej opanowani. Dzieje się tak, ponieważ samokontrola wymaga energii, której brakuje, gdy żołądek jest pusty.

Rada: jeśli nie masz czasu na zjedzenie posiłku przed dyskusją, wypij coś ciepłego i podaj też swojemu przeciwnikowi. Dzięki temu rozmowa będzie bardziej przyjazna.

Bonus;  co możesz zrobić, gdy jesteś głodna

Twoja zdolność koncentracji i uwagi staje się bardziej wyostrzona, gdy jesteś głodna. Zdaniem naukowców jest to dziedzictwo naszych wczesnych przodków, którzy musieli skupić się na zdobyciu pożywienia. Grelina, hormon głodu, pomaga również w wykonywaniu różnych zadań, stymulując aktywność mózgu.

Dokonuj wyborów. Jeśli nie możesz się zdecydować, co wybrać – czerwoną spódnicę czy dżinsowy kombinezon? – spróbuj to zrobić na czczo. Badania pokazują, że głód prowadzi ludzi do podejmowania bardziej udanych, choć bardziej impulsywnych decyzji. Oczywiście lepiej nie używać tej metody, gdy w grę wchodzą sprawy finansowe, związki lub zdrowie.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk