8 prostych sztuczek na naturalne leczenie próchnicy zębów

Zęby

8 prostych sztuczek na naturalne leczenie próchnicy zębów. Czy nadal wierzysz w wróżkę zębuszkę? Twoje zęby, podobnie jak każda inna część ciała, wymagają Twojej uwagi i właściwej pielęgnacji. Jeśli nie lubisz odwiedzać dentysty, możesz sama spróbować zapobiec próchnicy. Lekarze zalecają połączenie doskonałej higieny jamy ustnej z kilkoma prostymi zmianami dietetycznymi.

Kliknij Tutaj po współpracę!

Stworzyłam listę prostych i naturalnych sztuczek, które możesz wykonać samodzielnie, aby zapobiec próchnicy zębów i odwróceniu ubytków.

1. Zmień swoje nawyki żywieniowe.

Zmiana nawyków żywieniowych i przejście na zdrową dietę zawsze pomaga poprawić zdrowie, bez względu na cel. Badanie opublikowane w British Medical Journal sugerowało, że zmiana diety może faktycznie odwrócić próchnicę. Wiemy już, że spożywanie produktów bogatych w cukier prowadzi do próchnicy zębów i że kwas fitynowy może blokować wchłanianie wapnia. Jeśli jednak zmienisz swoje nawyki żywieniowe, możesz nigdy nie spotkać się z takimi problemami.

Jedz więcej wapnia. Jest to główny składnik twoich kości i zębów. Codziennie jedz produkty mleczne (mleko, jogurt, śmietana i ser). Pij niesłodzone napoje. Unikaj picia napojów gazowanych, soków i napojów gazowanych. Możesz wypróbować zwykłą wodę, koktajle owocowe i niesłodzoną herbatę. Woda ma wiele pozytywnych skutków dla organizmu, w tym zwiększone nawodnienie i większy przepływ śliny.

2. Żuj gumę bez cukru.

Może to zabrzmieć ironicznie, ale żucie gumy bez cukru może faktycznie pomóc w zapobieganiu próchnicy. Większość bezcukrowych gum zawiera składnik o nazwie ksylitol, który jest naturalnym środkiem słodzącym. W przeciwieństwie do jedzenia, ksylitol nie prowadzi do wzrostu bakterii w jamie ustnej. Ponadto podczas żucia usta wypełniają się śliną, która w naturalny sposób zmywa resztki jedzenia.

3. Regularnie czyść i wymieniaj szczoteczkę do zębów.

Jakie jest najważniejsze narzędzie, którego używamy do czyszczenia zębów? Dobrze! Szczoteczka do zębów. Jednak niewiele osób wie, jak ważne jest wybranie odpowiedniej szczoteczki do zębów.

Zawsze wybieraj małe lub średnie szczotki i upewnij się, że ich włosie może sięgać do szczelin zębów trzonowych, gdzie resztki jedzenia mogą się schować po jedzeniu.
Nie używaj pokrowców na szczoteczkę do zębów, ponieważ mogą one zawierać mikroorganizmy i bakterie. Zamiast tego po każdym użyciu spłucz szczoteczkę wodą i pozostaw do wyschnięcia. I nie zostawiaj pędzla w tym samym pokoju co toaleta, ponieważ bakterie kałowe mogą na nim skończyć.
Regularnie wymieniaj szczoteczkę do zębów, ponieważ jej włosie pogarsza się wraz z upływem czasu i użytkowaniem. W rezultacie nie myjesz zębów, a także nowej szczoteczki do zębów.

4. Postępuj zgodnie z podstawową procedurą opieki dentystycznej.

Może to zabrzmieć jak znajoma rada, ale naprawdę działa. Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Zdrowia Stomatologicznego prawie 42% dorosłych używa tylko szczoteczki do zębów do pielęgnacji jamy ustnej. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że nasza opieka dentystyczna jest niewłaściwa lub wymaga zmian. Jeśli chcesz zabezpieczyć zęby przed próchnicą, weź udział w codziennych zabiegach stomatologicznych rano i przed snem.

Myj zęby przez 2 minuty co najmniej dwa razy dziennie. Staraj się myć wszystkie powierzchnie zębów, docierając nawet do najdalszych zakątków. Nić dentystyczną Czasami nawet szczotkowanie nie działa tak dobrze, jak nitkowanie. Użyj nici dentystycznej, aby wyciągnąć resztki jedzenia z dziąseł i spróbuj dostać się do zarazków, które tam utknęły.
Użyj płynu do płukania jamy ustnej. Każdy płyn do płukania jamy ustnej działa antybakteryjnie i pomaga pozbyć się wszelkich bakterii pozostających w jamie ustnej. Nie płucz ust wodą – efekt będzie trwał dłużej.

5. Odwiedzaj dentystę w celu regularnego czyszczenia.

Wiem, że regularne wizyty u dentysty nie są najprzyjemniejszą procedurą, ale zawsze lepiej jest zapobiegać problemowi niż go leczyć. Bez względu na to, jak dobrze myjesz lub czyścisz zęby, zawsze będą obszary trudno dostępne.

Dentysta wyczyści linię dziąseł z tyłu i z przodu zębów, aby usunąć płytkę nazębną i kamień nazębny. Regularne czyszczenie jest bardzo ważnym krokiem w walce z ubytkami. Wiele osób twierdzi, że później cieszą się one czyszczeniem i pięknym, gładkim dotykiem zębów. Pamiętaj, aby zarezerwować termin przynajmniej raz lub dwa razy w roku.

6. Dodaj suplementy i witaminy do swojej diety.

Pisałam już o wyeliminowaniu słodyczy i cukierków z diety, ale jest jeszcze jedna rzecz, którą możesz zrobić, aby pomóc swojej ślinie w walce z płytką nazębną. Witaminy są niezbędne do utrzymania zdrowia zębów.

Musisz spożywać dużo produktów bogatych w błonnik, takich jak owoce, orzechy i warzywa. Najlepsze z nich to jabłka, banany, brukselka i groszek.
Jedz produkty pełnoziarniste. Zawierają dużo witaminy B i żelaza. Ponadto całe ziarna zawierają magnez, minerał, który pomaga wchłaniać wapń i wzmacniać zęby.
Jedz owoce morza częściej, jeśli chcesz uzyskać więcej witaminy D z posiłków. Łosoś, śledzie, tuńczyk w puszce i sardynki są doskonałym źródłem witaminy D.

7. Spróbuj używać olej kokosowy.

Czy chcesz poznać inny dobry sposób stosowania oleju kokosowego? Możesz spróbować wyciągania kokosa, aby naturalnie chronić zęby przed próchnicą. Olej wyciąga bakterie z zębów i naturalnie je leczy. Wystarczy wlać łyżkę oleju kokosowego do ust przez 20 minut, aż ślina i olej staną się mlecznobiałe. Nie połykaj tego. To takie proste, ale tak skuteczne!

Używanie oleju nie odwraca skutków próchnicy, ale pomaga zapobiegać ubytkom. Nawiasem mówiąc, działa dwukrotnie lepiej niż szczotkowanie i nitkowanie.

8. Stwórz własną pastę mineralizującą.

Ten prosty przepis na pastę do zębów wymaga tylko kilku naturalnych składników, które można kupić w każdym sklepie. Ponieważ sam to robisz, możesz mieć pewność, że wszystkie składniki są naturalne i nie zaszkodzą Twojemu zdrowiu. Do przygotowania pasty do zębów potrzebne będą następujące składniki:

4 łyżki proszku wapnia
1 łyżka stewii
1 łyżka soli morskiej
2 łyżki sody oczyszczonej
1/4 szklanki oleju kokosowego

Wymieszaj wszystkie składniki, aż uzyskasz pastę. Powinno być nawet bez okruchów. Użyj tej pasty jako zamiennika zwykłej pasty do zębów.

Pamiętaj: nie używaj tej pasty do zębów przez więcej niż 30 dni z rzędu ze względu na jej abrazyjną strukturę i brak fluoru.

Czy przestrzegasz którejś z powyższych zasad? A może wolisz profesjonalne leczenie stomatologiczne? Czy znasz jakieś inne sztuczki, które mogą pomóc w zapobieganiu próchnicy? Podziel się swoimi pomysłami i doświadczeniem w komentarzach.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk