8 Produktów których nie należy jeść gdyż przytyjesz – Oponka na Brzuchu

Spalamy Tkankę Tłuszczową w Miejscach Pokrytych Tłuszczem

8 Produktów których nie należy jeść gdyż przytyjesz – Oponka na Brzuchu

Istnieje wiele super zdrowej żywności. Należy jednak pamiętać, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Niektóre produkty mogą być dobre dla ciebie gdy jesz z umiarem, ale poważnie szkodliwe jedzone w dużych ilościach.

Oto 8 niesamowicie zdrowych rzeczy, które mogą zaszkodzić, jeśli zjesz ich za dużo.

1.Omega-3 i oleje rybne

Kwasy tłuszczowe Omega-3 są niezbędne dla naszego zdrowia. Zwalczają stany zapalne w organizmie, odgrywają ważną rolę w rozwoju mózgu i zmniejszają ryzyko chorób serca, wymieniając tylko kilka pozytywów. Ponieważ większość diet ma niską zawartość kwasów omega-3, suplementy zyskują na popularności.

Do najpopularniejszych suplementów należą kapsułki omega-3 produkowane z ryb, wątroby rybiej i alg.

Jednak zbyt dużo omega-3 może być szkodliwe. Zwykła dawka waha się od 1–6 gramów dziennie, ale przyjmowanie nawet 13–14 gramów dziennie może mieć działanie rozrzedzające krew u zdrowych osób. Może to być ryzyko, szczególnie dla osób, które mają skłonność do krwawień lub przyjmują leki rozrzedzające krew.

Ponadto przyjmowanie dużych ilości oleju z wątroby ryb może powodować nadmierne spożycie witaminy A, która może powodować toksyczność witaminy A. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.

Podsumowując:

Kwasy tłuszczowe Omega-3 są niezbędne dla dobrego zdrowia. Jednak nadmiar kwasów omega-3 może mieć działanie rozrzedzające krew. Olej rybny jest również bardzo bogaty w witaminę A, która może być niebezpieczna w dużych ilościach.

2. Tuńczyk (świeży i z puszki)

Tuńczyk to tłusta ryba, którą zwykle uważa się za bardzo zdrową. Jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i jest bardzo bogaty w białko. Jednak tuńczyk może również zawierać wysokie poziomy zanieczyszczenia środowiska zwanego metylortęcią. W większych ilościacg metylortęć jest toksyną neurologiczną, która może powodować wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Należą do nich opóźnienia rozwojowe u dzieci, problemy ze wzrokiem, brak koordynacji oraz upośledzenie słuchu i mowy. Duże tuńczyki zawierają najwięcej rtęci, ponieważ z czasem gromadzi się ona w ich tkankach. Te duże tuńczyki będą najprawdopodobniej podawane jako steki rybne premium lub używane w sushi.

Mniejsze gatunki tuńczyków zawierają mniejsze ilości rtęci i częściej można je konserwować. Istnieją dwa główne rodzaje tuńczyka w puszkach, a ich zawartość rtęci jest różna. Tuńczyk biały: Jasny kolor i zwykle pochodzi z ryby białej. Tuńczyk biały zawiera 4-5 razy więcej rtęci niż tuńczyk jasny.Tuńczyk jasny: Tuńczyk jasny zawiera znacznie mniej rtęci niż tuńczyk biały.

Ma ciemniejszy kolor i zwykle nie pochodzi od tuńczyków albacore.Górna granica bezpieczeństwa metylortęci dla ludzi wynosi 0,1 mikrograma na kilogram masy ciała. Oznacza to, że dziecko o wadze 25 kg może zjeść tylko jedną porcję 75 g białego tuńczyka z puszki co 19 dni. Cokolwiek więcej, przekroczyłoby zalecany górny limit.

Kobietom w ciąży i dzieciom zaleca się ograniczenie spożycia owoców morza zawierających rtęć do nie więcej niż dwa razy w tygodniu. Istnieje kilka innych rodzajów ryb, które są również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, ale rzadziej są zanieczyszczone rtęcią. Należą do nich łosoś, makrela, sardynki i pstrąg. Podsumowywując: Tuńczyk zawiera wiele ważnych składników odżywczych. Jednak może być również zanieczyszczony metylortęcią z powodu zanieczyszczenia oceanów.

3. Cynamon.

Cynamon to pyszna, szeroko stosowana przyprawa, która może mieć pewne właściwości lecznicze. Jest bogaty w przeciwutleniacze i wykazano, że zwalcza stany zapalne i obniża poziom cukru we krwi. Jedzenie cynamonu wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy, raka i chorób neurodegeneracyjnych Jednak cynamon zawiera duże ilości związku zwanego kumaryną, który może być szkodliwy w dużych dawkach.

Istnieją dwa główne rodzaje cynamonu z różnymi ilościami kumaryny;

Cassia: Znany również jako zwykły cynamon, cynamon kasja zawiera stosunkowo dużą ilość kumaryny.

Cejlon: Cejlon, znany jako prawdziwy cynamon, jest mniej powszechny. Ilość zawartej kumaryny jest znacznie niższa.Tolerowane dzienne spożycie kumaryny wynosi 0,1 mg na kg masy ciała. Spożywanie znacznie więcej może powodować toksyczność wątroby i raka. Biorąc pod uwagę tolerowane dzienne spożycie, nie zaleca się spożywania więcej niż 0,5–2 gramów cynamonu Cassia dziennie. Możesz jednak spożywać do 5 gramów (1 łyżeczka) cynamonu cejlońskiego dziennie. Czasami jedzenie większej ilości jest w porządku, na przykład jeśli wymaga tego pewien przepis. Ale nie należy jeść dużych ilości zbyt często.

Podsumowując:

Cynamon jest bogaty w przeciwutleniacze i ma wiele zalet zdrowotnych. Jednak zawiera również kumarynę, która w dużych dawkach może być szkodliwa. Z dwóch rodzajów cynamonu cynamon cejloński zawiera mniej kumaryny.

4. Gałka muszkatołowa.

Gałka muszkatołowa to przyprawa o wyjątkowym smaku. Jest często stosowana w świątecznych potrawach, między innymi w ajerkoniakach, ciastach i puddingach. Gałka muszkatołowa zawiera związek zwany mirystycyną, który jest substancją psychoaktywną. W mniejszych dawkach gałka muszkatołowa nadaje potrawom smak bez wpływu na zdrowie. Ale w dużych dawkach gałka muszkatołowa może powodować zatrucie mirystycyną. Skutki zatrucia tą substancją mogą powodować drgawki, zaburzenia rytmu serca, nudności, zawroty głowy, ból i halucynacje. Nie zaleca się spożywania więcej niż 10 gramów gałki muszkatołowej za jednym razem. Wykazano, że wyższe dawki niż te powodują objawy toksyczności.

Podsumowując:

Gałka muszkatołowa jest używana do aromatyzowania wielu potraw. W małych dawkach nie wpływa na zdrowie. Jednak gałka muszkatołowa zawiera mirystycynę, która w dużych dawkach może powodować zatrucia.

5. Kawa.

Kawa to wspaniały napój pełen przeciwutleniaczy i innych aktywnych związków. Jest to związane z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym zmniejszonym ryzykiem chorób wątroby, cukrzycy typu 2 i chorób neurodegeneracyjnych.Aktywnym składnikiem zwykłej kawy jest kofeina, a każda filiżanka zawiera średnio 80–120 mg. Za bezpieczne uważa się dzienne spożycie 300 mg.

Jednak spożywanie ponad 500–600 mg dziennie może być NIEBEZPIECZNE. Może to przytłoczyć układ nerwowy, powodując bezsenność, nerwowość, drażliwość, skurcze żołądka, kołatanie serca i drżenie mięśni. Ilość kofeiny potrzebna do wystąpienia tych skutków ubocznych różni się znacznie u poszczególnych osób. Niektórzy mogą pić tyle kawy, ile chcą, podczas gdy inni odczuwają objawy przy niewielkich ilościach kofeiny.

Podsumowując:

Kawa wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Jednak zbyt dużo kofeiny może powodować niekorzystne skutki u niektórych osób.

6. Wątroba, głównie wołowa

Wątroba jest najbardziej odżywczym organem ze wszystkich jakie  Jest bardzo bogaty w wiele niezbędnych składników odżywczych, takich jak żelazo, B12, witamina A i miedź. Jednak 100 gramowa porcja wątroby wołowej zawiera ponad sześć razy więcej niż zalecane spożycie (RDI) witaminy A i 7 razy więcej niż miedzi. Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, co oznacza, że ​​jest przechowywana w naszym organizmie. Dlatego nadmiar może powodować objawy toksyczności witaminy

A. Objawy te mogą obejmować problemy ze wzrokiem, ból kości i zwiększone ryzyko złamań, nudności i wymiotów. Spożywanie zbyt dużej ilości miedzi, która również znajdziemy wątrobie, może powodować toksyczność miedzi. Może to prowadzić do stresu oksydacyjnego i zmian neurodegeneracyjnych oraz może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera. Mimo że wątroba jest niesamowicie zdrowa i pożywna, nie należy jej codziennie spożywać. Wystarczy jeść raz w tygodniu.

Podsumowując:

Wątroba zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych. Jednak jest bardzo bogaty w witaminę A i miedź, które mogą powodować problemy w nadmiernych ilościach.

7. Warzywa kapustne

Warzywa kapustne to rodzina warzyw obejmująca brokuły, brukselkę, jarmuż, kapusty. Te warzywa są powiązane z wieloma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak zmniejszone ryzyko raka i chorób serca. Warzywa kapustne stanowią dużą część dziennego spożycia warzyw. Stały się również bardzo popularne jako składniki różnych zielonych koktajli i świeżych soków warzywnych. Jednak związki zawarte w tych warzywach, zwane tiocyjanianami, mogą zakłócać zdolność organizmu do wchłaniania jodu.

Może to przyczynić się do stanu zwanego niedoczynnością tarczycy. Objawy obejmują powiększenie tarczycy, przyrost masy ciała, zaparcia, suchość skóry i obniżony poziom energii. Chociaż warzywa kapustme, takie jak brokuły, są bardzo zdrowe, dodawanie dużych ilości do koktajli lub zielonych soków może przyczynić się do ogromnego spożycia tych związków. Osoby wrażliwe na problemy z tarczycą powinny unikać spożywania tych warzyw w bardzo dużych ilościach.

Podsumowując:

Warzywa kapustne są zdrowe i pożywne. Jednak zawierają tiocyjaniany, które mogą blokować wchłanianie jodu. Osoby z problemami z tarczycą nie powinny spożywać bardzo dużych ilości tych warzyw.

8. Orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie należą do najlepszych dietetycznych źródeł selenu. Selen jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, ale w dużych ilościach może być toksyczny. Zalecane dzienne spożycie selenu dla dorosłych wynosi 50–70 mikrogramów / dzień. Ponadto górny poziom tolerancji dla bezpiecznego spożycia wynosi około 300 mikrogramów dziennie dla dorosłych. Jeden duży orzech brazylijski może zawierać do 95 mikrogramów selenu. To więcej niż zalecana dzienna porcja dla dorosłych i ponad trzykrotna ilość wymagana przez dzieci. Jedzenie tylko 4–5 orzechów brazylijskich może pozostawić dorosłego na górnej granicy bezpiecznego spożycia selenu, dlatego nie zaleca się spożywania większej ilości. Objawy toksyczności selenu obejmują wypadanie włosów i paznokci, problemy z trawieniem i problemy z pamięcią.

Podsumowując:

Orzechy brazylijskie zawierają selen, który jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym. Jednak selen jest toksyczny w dużych ilościach. Dlatego każdego dnia należy jeść tylko kilka orzechów brazylijskich.

Wszystkie potrawy z tej listy są niesamowicie zdrowe. Jednak tylko dlatego, że coś jest zdrowe w małych ilościach, nie oznacza to, że duże ilości są jeszcze zdrowsze. Jeśli chodzi o odżywianie, więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Damian Lisiński Twój Trener Osobisty.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk