7 oznak pasożytniczej infekcji – Nigdy nie ignoruj tego

Pasożyty - Nie ignoruj tego

7 oznak pasożytniczej infekcji – Nigdy nie ignoruj tego.

Pasożyty są bardziej powszechne niż myślisz i są przyczyną wielu znanych infekcji. Możesz się zastanawiać, czy masz infekcję pasożytniczą i wiedz o tym, że zdrowy tryb życia może wszystko zmienić. Tak więc, jakie oznaki infekcji pasożytniczej nigdy nie należy ignorować?

Obecnie infekcje pasożytnicze stanowią poważny problem zdrowotny na całym świecie. Infekcje te powodują co roku śmierć wielu ludzi w krajach rozwijających się. Ale choroby pasożytnicze są coraz częstsze w krajach zachodnich, szczególnie w dużych miastach w ciągu ostatnich kilku dekad. Badania pokazują, że emigracja do krajów zachodnich z krajów trzeciego świata odgrywa znaczącą rolę w rozprzestrzenianiu się chorób pasożytniczych. Do typowych ludzkich pasożytów należą: nicienie, glisty, owsiki, tasiemce wieprzowe, świerzb, pluskwy i wszy.

Istnieje wiele oznak infekcji pasożytniczych, na które powinieneś zwracać uwagę, zwłaszcza, że infekcje pasożytnicze są obecnie coraz częstsze w Stanach Zjednoczonych. Jeśli masz objawy pasożytów lub znajdujesz się w potencjalnej sytuacji, w której możesz je zdobyć, koniecznie poproś lekarza, aby zbadał cię pod kątem możliwej infekcji pasożytniczej.

Oto 10 sytuacji lub oznak infekcji pasożytniczej, której nie powinieneś ignorować.

1 – Masz epilepsję

Najczęstszą przyczyną padaczki na świecie jest tasiemiec wieprzowy. Ten intruz może zaatakować twój centralny układ nerwowy. Tasiemiec zajmuje tkankę twojego ciała, ostatecznie gromadząc się w ośrodkowym układzie nerwowym, skórze, mięśniach i oczach. Ta inwazja może prowadzić do neurocysticercosis, ciężkiej choroby, która powoduje napady, takie jak padaczka.

2 – Ból występuje w okolicy wątroby lub woreczka żółciowego

Fluke wątroby jest rodzajem pasożytniczego robaka. Infekcje przywry wątrobowej nie są tak częste w Stanach Zjednoczonych, ale się zdarzają. Możesz dostać przywry z wątroby, jedząc skażone, niedogotowane ryby słodkowodne. Jeśli przypadkowo zjadasz przywry wątrobowe, trafia ono do jelit, gdzie znajduje się w przewodzie żółciowym wewnątrz wątroby. W tym środowisku może stać się bardziej widoczny. Wiele osób nie ma objawów lub ich objawy nie pojawią się przez lata. W rzadkich przypadkach przywry wątrobowe mogą powodować żółć, raka przewodu lub kamienie wątroby.

3 Możesz odczuwać ból brzucha, niestrawność, zwiększony lub zmniejszony apetyt

Dorosłe tasiemce mogą zainfekować jelito cienkie. Wiele razy nie będziesz mieć żadnych objawów ani drobnych objawów, które mogłyby być związane z zaburzeniami żołądka, grypą lub innymi typowymi problemami żołądkowymi, takimi jak IBS. Jedzenie mięsa, które nie zostało dokładnie ugotowane, może zawierać jaja tasiemca

4 – Możesz mieć nadmierne wzdęcia, gaz lub dyskomfort w żołądku

Mały pasożyt o tej samej nazwie powoduje giardia.  Znajduje się w strumieniach, jeziorach, a czasem w publicznych basenach lub spa. Czasami jest przekazywany za pośrednictwem jedzenia lub osoby do osoby.

Objawy Giardia obejmują:

Nudności
Utrata masy ciała
Zmęczenie
Wodnista biegunka
Skurcze
Gaz
Zadzwoń do lekarza, jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się dłużej niż tydzień.

5 – Masz psa

Jeśli masz psa, jesteś podatny na występowanie drapania, które są powszechnymi pasożytami jelitowymi. Te robaki są szczególnie powszechne u szczeniąt. Te pasożyty są przekazywane do ich stolca, więc łatwo jest postawić je na nogach lub rękach, jeśli chodzisz boso lub pracujesz na podwórku. Małe dzieci mogą przypadkowo połknąć haczyka, jeśli dotkną ust.

Objawy haczyka obejmują:

Zaczerwienienie
Ból
Swędzenie, w którym pasożyty przemieszczają się pod skórą
Zarówno owsiki, jak i glisty powodują również:
Ból brzucha
Nudności
Biegunka

Dzieci są bardziej podatne na te robaki niż dorośli, ponieważ bawią się na zewnątrz w błocie lub piasku. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest odrobaczanie zwierząt i dbanie o ich aktualność na zdjęciach.

6 – Jesz surowe ryby

Jeśli jesz  sushi z niegotowanymi rybami, jesteś podatny na zachorowanie na Anisakiasis lub chorobę robaka śledziowego. Ten mały robak może powodować ból brzucha, wymioty, gorączkę i biegunkę. Jeśli poczujesz mrowienie w gardle podczas jedzenia surowej ryby, zatrzymaj robaka i odkrztuszaj go przed połknięciem.

7 – Niedogotowanie mięso

Włośnica jest pasożytem, który można uzyskać, jedząc niedogotowaną wieprzowinę, niedźwiedzia lub dzika. Jest to glista, która zaraża te zwierzęta, a następnie zostaje przeniesiona na ludzi, jeśli jedzą mięso. Robaki pasożytnicze przemieszczają się w krwioobiegu i innych tkankach ciała. Objawy są

Gorączka
Ból w mięśniach
Bóle głowy
Obrzęk twarzy
Wrażliwość na światło
Dreszcze
Infekcje oka
Zmęczenie
Może również powodować objawy żołądkowe, takie jak biegunka, nudności lub wymioty.

Włośnica może być śmiertelna, jeśli nie zostanie szybko zdiagnozowana. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Score

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk