7 objawów ostrzegawczych udaru, o których każdy powinien wiedzieć

udar

7 objawów ostrzegawczych udaru, o których każdy powinien wiedzieć. Udar ma miejsce, wtedy gdy przepływ krwi do mózgu zostaje zatrzymany, a komórki mózgowe zaczynają umierać. Udar mózgu może zdarzyć się ludziom w każdym wieku, ale ponad jedna trzecia hospitalizowanych ma poniżej 65 lat, zgodnie z MedicineNet. Wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi i palenie papierosów to duże czynniki ryzyka.
National Institute of Neurological Disorders and Stroke podkreśla, że ​​czas jest najważniejszy, gdy ktoś ma udar. Leczenie w ciągu godziny może zapobiec długotrwałej niepełnosprawności lub śmierci. Istnieją sygnały ostrzegawcze przed udarem. Niektóre z tych objawów mogą występować godzinami, dniami, a czasem nawet tygodniami.

Oto siedem wczesnych znaków ostrzegawczych.

1) Opadanie twarzy. Jeśli widzisz u kogoś jedna strona twarzy  krzywo lub opada, zareaguj prosząc osobę dotkniętą, aby się uśmiechnęła, abyś mógła zobaczyć, czy ten uśmiech jest nierówny czy krzywy. To jedna z oznak, gdzie trzeba od razu zagregować.

2) Słabość ramienia. Osoby doświadczające udaru często mają nagłe osłabienie lub drętwienie w swoim ciele, a zwykle skupiają się one na jednej ze stron.  Poproś  osobę, aby podniosła ramiona nad głową i zobacz czy może to zrobić.

3) Trudność mowy. Osoby dotknięte udarem często mają kłopoty z mówieniem i mają skłonność do rażenia ich słowami. Sugeruje, aby poprosić tę osobę o powtórzenie tego, co mówią, aby mieć pewność, czy te słowa, które wypowiada są nieczytelne.

4) Silny ból głowy.  Nagły i silny ból głowy może być objawem udaru mózgu, szczególnie w połączeniu z innymi objawami. Należy pamiętać, że kilka z tych objawów może wystąpić również w przypadku migreny, więc warto zapytać osobę, czy ból głowy jest nietypowy. W razie wątpliwości należy wezwać pomoc medyczną.

5) Zmiany w widzeniu.  Nagłe i podwójne widzenie lub ślepota w jednym oku mogą być oznaką zbliżającego się udaru.

6) Zamieszanie. American Stroke Association wymienia, że nagłe zamieszanie lub zawroty głowy jako kluczowy objaw. Może to oznaczać nietypową niezdolność do rozumienia innych ludzi lub inny rodzaj wyrażania myśli.

7) Problemy z bilansem. Ktoś, kto cierpi na udar, może doświadczyć nagłych problemów z równowagą i koordynacją ruchową, zgodnie z MedicineNet. Jeśli nie masz pewności, możesz poprosić osobę z problemem, aby dotknęła się palcem nosa lub po prost aby przeszła się po prostej lini.

Czas jest najważniejszy, gdy ty lub ktoś inny pokazuje wczesne znaki ostrzegawcze udaru mózgu. Jeśli nie możesz zapamiętać wszystkich znaków, zapamiętaj ten znak „FAST” oznacza Obniżenie Twarzy + Słabość w Ramieniu + Trudność Mowy = Czas zadzwonić pod 911.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk