6 nawyków – nie zdajesz sobie sprawy – uszkadzają Twoje nerki

Nerki

6 nawyków – nie zdajesz sobie sprawy – uszkadzają Twoje nerki. Istnieje kilka szkodliwych nawyków, które mogą narazić nerki na ryzyko. Według American Kidney Fund choroba nerek jest dziewiątą najczęstszą przyczyną śmierci. Szacuje się, że 31 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych (10 procent dorosłej populacji) cierpi na przewlekłą chorobę nerek (CKD). Cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi to dwie główne przyczyny niewydolności nerek. Jakie nawyki prowadzą do niewydolności nerek?

Kontakt do współpracy!

Nie pijesz wystarczającej ilości wody

Według National Kidney Foundation utrzymywanie dobrego nawodnienia pomaga nerkom w usuwaniu sodu i toksyn z organizmu. Picie dużej ilości wody jest jednym z najlepszych sposobów uniknięcia bolesnych kamieni nerkowych. Osoby z problemami z nerkami lub niewydolnością nerek mogą wymagać ograniczenia przyjmowania płynów, ale dla większości ludzi picie 1,5 do 2 litrów (3 do 4 litrów) wody dziennie jest zdrowym celem.

Jedzenie zbyt dużej ilości produktów bogatych w cukier

Nerki odgrywają ważną rolę w filtrowaniu poziomu cukru we krwi. Gdy poziom cukru we krwi osiągnie określoną wartość, nerki zaczynają wpuszczać nadmiar cukru do moczu. Jeśli pozostanie niekontrolowana, cukrzyca może uszkodzić nerki, co uniemożliwi im wykonywanie pracy polegającej na odfiltrowywaniu odpadów we krwi. Może to prowadzić do niewydolności nerek.

Picie nadmiaru alkoholu

Według Healthline kamienie nerkowe mogą tworzyć się z powodu odwodnienia wywołanego alkoholem. Picie alkoholu, jeśli masz już kamienie nerkowe, może powodować ich szybki ruch. Może to przyczyniać się i zwiększać ból nerek. Możesz leczyć małe kamienie nerkowe, zwiększając spożycie wody, przyjmując leki lub stosując domowe środki zaradcze.

Infekcja nerek jest rodzajem infekcji dróg moczowych (ZUM), która rozpoczyna się w cewce moczowej lub pęcherzu i przechodzi do jednej lub obu nerek. Objawy i nasilenie ZUM mogą się pogorszyć po wypiciu alkoholu.

Jedzenie przetworzonej żywności

Według National Kidney Foundation, przetworzona żywność jest znaczącym źródłem sodu i fosforu. Normalnie pracujące nerki mogą usuwać dodatkowy fosfor z krwi. Kiedy masz przewlekłą chorobę nerek (CKD), twoje nerki nie mogą bardzo dobrze usunąć fosforu. Wysoki poziom fosforu może spowodować uszkodzenie ciała. Dodatkowy fosfor powoduje zmiany w ciele, które wyciągają wapń z kości, czyniąc je słabymi. Wysoki poziom fosforu i wapnia prowadzi również do niebezpiecznych złogów wapnia w naczyniach krwionośnych, płucach, oczach i sercu. Fosfor i kontrola wapnia są bardzo ważne dla ogólnego stanu zdrowia.

Spanie

Według National Kidney Foundation, dobry sen jest niezwykle ważny dla ogólnego samopoczucia. Ciaran McMullan, MD z Brigham and Women’s Hospital, bada wpływ snu na nerki i czy więcej snu i suplementacji melatoniny może poprawić czynność nerek.

Według dr McMullana „czynność nerek jest w rzeczywistości regulowana przez cykl snu i czuwania. Pomaga koordynować obciążenie nerek przez 24 godziny. Wiemy również, że nocne wzorce mogą wpływać na przewlekłą chorobę nerek i że osoby, które śpią mniej, zwykle mają szybszy spadek czynności nerek. ”

Siedzenie nieruchomo w jednej pozycji

Nowe badania pokazują, że siedzenie w ponad 1 godziny może również zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek, szczególnie u kobiet, zgodnie. Kobiety biorące udział w badaniu, które zgłosiły mniej niż trzy godziny dziennie całkowitego czasu siedzenia, były o 30% mniej podatne na rozwój przewlekłej choroby nerek niż kobiety, które zgłosiły spędzanie więcej niż ośmiu godzin dziennie na krzesłach.

Wydawało się, że przedłużone siedzenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób nerek u mężczyzn, ale w mniejszym stopniu. Regularna aktywność fizyczna, taka jak chodzenie przez 30 minut dziennie, wiązała się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju choroby nerek u mężczyzn, ale nie u kobiet.

Kontakt do współpracy!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk