5 Wskazówek Na Sztywny Kark – Zapisz je Sobie

Bolący kark

5 Wskazówek Na Sztywny Kark – Zapisz je Sobie

W zdecydowanej większości przypadków sztywność karku jest spowodowana zwykłym naciągnięciem lub skręceniem mięśnia, które zagoi się samoistnie w ciągu kilku dni. Dostępnych jest jednak kilka opcji leczenia, które zmniejszają ból i ułatwiają gojenie, postępując zgodnie z jedną lub kilkoma z poniższych wskazówek.

Zadbaj o sztywną szyję
Możesz sama zrobić kilka rzeczy, aby zacząć leczyć sztywność karku.

1.Odpoczynek.Spokojnie przez jeden lub dwa dni daje szansę uszkodzonym tkankom na rozpoczęcie gojenia, co z kolei pomoże złagodzić sztywność i możliwy skurcz mięśni. Zaleca się jednak ograniczenie odpoczynku do jednego lub dwóch dni, ponieważ zbyt duża bezczynność może prowadzić do osłabienia mięśni, a słabe mięśnie muszą walczyć o odpowiednie podparcie szyi i głowy.

2.Terapia zimnem lub ciepłem. Terapia zimnem / okłady z lodu pomagają złagodzić większość rodzajów sztywności szyi poprzez zmniejszenie miejscowego stanu zapalnego. Stosowanie lodu podczas pierwszych 24 do 48 godzin bolesnego miejsca, zwykle przynosi największe korzyści pod względem zmniejszenia stanu zapalnego. Przykładanie ciepła do szyi może pobudzić przepływ krwi, co sprzyja lepszemu środowisku gojenia. Niektórzy pacjenci wolą lód, podczas gdy inni preferują ciepło. Oba mogą być używane naprzemiennie.

3.Leki bez recepty. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, które działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, są zazwyczaj pierwszą linią leczenia sztywności i bolesności karku. Powszechnymi typami  są ibuprofen i naproksen (np. Naprosyn). Nawet leki bez recepty wiążą się z ryzykiem, możliwymi skutkami ubocznymi i interakcjami z lekami (lub żywnością lub suplementami), więc należy przedyskutować wszelkie leki z farmaceutą lub lekarzem.

4.Delikatne rozciąganie. Rozciąganie, gdy tylko jest tolerowane, pomaga złagodzić sztywność i przywrócić szyi do bardziej naturalnego zakresu ruchu. Dla wielu dobrym pomysłem jest nauczenie się odpowiednich odcinków z pomocą fizjoterapeuty lub innego wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.

5.Ćwiczenia aerobowe o niskim natężeniu. Oprócz rozciągania, każda forma ćwiczeń aerobowych o niewielkim wysiłku, takich jak chodzenie, jest często pomocna w łagodzeniu wszelkiego rodzaju sztywności. Nawet jeśli chodzenie nie dotyczy bezpośrednio szyi, pomaga rozprowadzić tlen w tkankach miękkich w całym kręgosłupie, co z kolei sprzyja gojeniu.

W zależności od osoby i nasilenia nadwyrężenia lub skręcenia karku, różne kombinacje tych zabiegów mogą działać lepiej u niektórych niż u innych. Próby i błędy będą prawdopodobnie konieczne, aby znaleźć plan leczenia, który najlepiej pasuje do danej osoby.

Zrób jedno proste ćwiczenie. Usiądź na krześle i delikatne zrób kocie garby, wyginając plecy do tyłu.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk