5 sposobów zmywania pestycydów z owoców i warzyw – WARTO TO ROBIĆ

ocet jabłkowy

5 sposobów zmywania pestycydów z owoców i warzyw – WARTO TO ROBIĆ. 

O ile nie kupujesz wyłącznie ekologiczne owoce i warzywa (i właśnie dlatego wszyscy powinniśmy dążyć do tego), dokładne mycie kupowanych produktów jest bardzo ważne. Szwedzcy naukowcy niedawno udowodnili, że insektycydy, fungicydy i regulatory wzrostu roślin mogą gromadzić się w ciałach dzieci i dorosłych. Jednak zaledwie dwutygodniowa przerwa od żywności obciążonej pestycydami powoduje, że poziom tych substancji chemicznych w moczu spada prawie do zera!

Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie, ostrzegli, że nadal nie wiemy, jakie są długoterminowe skutki spożywania pestycydów. Mówią, że jest to szczególnie niepokojące, ponieważ chemikalia mogą powodować więcej szkód, gdy są łączone na różne sposoby, niż gdy robią to same.

Oto dlaczego musimy zmniejszyć ilość pestycydów w naszej żywności…

3 powody, by umyć swoje owoce i warzywa

Dla zdrowego mózgu –  Według artykułu z 2008 roku, opublikowanego w czasopiśmie Frontiers in Bioscience, wiele pestycydów uważa się za neurotoksyny i mogą one wpływać zarówno na ssaki, jak i ludzi. Jedna szczególna klasa chemikaliów, zwana fosforanami organicznymi, została faktycznie opracowana jako toksyczny czynnik nerwowy podczas II wojny światowej.

Badania sugerują silny związek między narażeniem na pestycydy, a rozwojem choroby Parkinsona – przewlekłego i postępującego zaburzenia ruchowego, które dotyka około miliona Amerykanów.

Aby zmniejszyć ryzyko raka –  W 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, część Światowej Organizacji Zdrowia, doszła do wniosku, że glifosat jest „prawdopodobną” substancją powodującą raka. Glifosat jest najczęściej stosowanym pestycydem na całym świecie i jest kluczowym składnikiem setek środków do zwalczania plonów i środków chwastobójczych, w tym Bronco, KleenUp, Rodeo, Roundup i Weedoff.

Niepokojące jest to, że ta substancja chemiczna występuje w obfitości w naszym środowisku. W 2011 r. W czasopiśmie Environmental Toxicology and Chemistry opublikowano raport na temat poziomu glifosatu w powietrzu i wodzie deszczowej w Iowa i Mississippi. Substancja chemiczna została wykryta w 60–100% wszystkich badanych próbek powietrza i deszczu.

W Europie ponad 40% hiszpańskich próbek wód gruntowych uzyskało wynik pozytywny na obecność glifosatu. Co gorsza, niemieckie badania wykazały, że substancja ta przedostała się do ludzkiego ciała. Próbki moczu od osób z 18 różnych krajów w Europie wykazały, że 44% ludzi ma glifosat w swoich układach.

Ta substancja chemiczna została również wykryta w ludzkiej krwi, a nawet mleku matki!

Glifosat nie jest jedyną substancją chemiczną związaną z rakiem. Na podstawie badań na zwierzętach uważa się, że wiele pestycydów jest rakotwórczych (w tym chloroorganicznych, kreozotowych i siarczanowych), podczas gdy inne (DDT, chlordan i lindan) są uważane za promotory nowotworów.

Aby chronić zdrowie dzieci –  Ponieważ układy dzieci i ważne narządy wciąż się rozwijają, są bardziej podatne na toksyny niż dorośli. W listopadzie 2012 r. Amerykańska Akademia Pediatryczna ostrzegła, że ​​wczesne narażenie na pestycydy związane jest z rakami dziecięcymi, zmniejszoną funkcją poznawczą i problemami behawioralnymi.

W Meksyku stwierdzono, że dzieci w wieku przedszkolnym narażone na pestycydy mają mniejszą wytrzymałość, gorszą koordynację wzrokowo-ruchową, gorszą pamięć 30-minutową i są mniej zdolne do przyciągnięcia osoby niż dzieci mieszkające w innych regionach, które nie były narażone do tego samego poziomu toksyn.

Inne badania powiązały narażenie rodziców na pestycydy z występowaniem raka mózgu u dzieci.

Jak zmyć pestycydy z owoców i warzyw

1.Płukanie i szorowanie w zimnej wodzie

Centrum Nauki i Środowiska (CSE) twierdzi, że 75–80% redukcji pestycydów usuwa się poprzez mycie zimną wodą. Jednak owoce takie jak winogrona, jabłka, guawa, śliwki, mango, brzoskwinie i gruszki oraz warzywa owocowe, takie jak pomidory i okra, wymagają dwóch do trzech popłuczyn, podobnie jak zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż.

Wykonaj dokładną robotę i naprawdę dostań się do wszystkich szczelin na owocach i warzywach, w których pestycydy często mogą pozostać. Badania w Connecticut Agricultural Experiment Station wykazały, że temperatura wody lub środki czyszczące nie były kluczem do usuwania pozostałości pestycydów – tarcie było! Zawsze pocieraj produkt do przodu i do tyłu rękami lub szczotką do szorowania przez co najmniej 30 sekund.

2. Roztwór słonej wody

Użycie roztworu soli do mycia produktów może usunąć jeszcze więcej pozostałości niż sama woda. Wymieszaj dwie łyżeczki soli do czterech filiżanek ciepłej wody i mieszaj, aby rozpuścić. Po schłodzeniu, moczyć produkt przez 30 do 60 minut przed płukaniem i szorowaniem pod zimną wodą.

Ta metoda nie jest idealna dla delikatnych owoców, takich jak jagody, które mogą zostać uszkodzone przez moczenie i skosztować soli. W tym przypadku najlepiej jest namoczyć i spłukać zimną wodą.

 3.Ocet jabłkowy

Namaczanie w occie  jest alternatywą dla słonej wody. Jeśli nie masz octu, sok z cytryny również załatwi sprawę. Napełnij dużą miskę czterema częściami wody i jedną częścią octu. Moczyć w nim owoce i warzywa przez 30 do 60 minut przed płukaniem i szorowaniem.

Jedynym sposobem, aby upewnić się, że nie jesteś narażony na niebezpieczne chemikalia, jest kupowanie produktów organicznych – co można nawet zrobić z ograniczonym budżetem – lub rozwijać własne.

Jeśli masz pytania napisz do mnie.

m.klos@mataleo.eu

Zródło 

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk