5 powodów dlaczego ciało zatrzymuje wodę – jak uniknąć problemu

zatrzymanie wody

5 powodów dlaczego ciało zatrzymuje wodę – jak uniknąć problemu. Zatrzymywanie wody to nadmierne gromadzenie się płynów w układzie krążenia, tkankach. Nasze ciało potrzebuje wody, aby normalnie funkcjonować, ale czasami może jej zbyt mało, co objawia się fizycznie, z obrzękami.

Nie jest to poważny problem zdrowotny, ale w dłuższej perspektywie może powodować negatywne skutki dla organizmu, w tym marskość wątroby, niewydolność serca, niewydolność nerek, stan przedrzucawkowy i zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Zatrzymywanie wody jest zwykle wynikiem następujących pięciu powodów:

– Dieta – Dieta bogata w sód i przetworzoną żywność prowadzi do przyrostu masy ciała i zatrzymywania płynów, dlatego należy ograniczyć spożycie sodu i zastąpić je ziołami i alternatywami przypraw, takimi jak koperek, pieprz, kminek, czosnek, imbir, oregano, cebula i szałwia.
– Hormony – Podczas menopauzy i około-menopauzalnej wiele kobiet cierpi na zatrzymanie płynów i poważne wzdęcia. Hormony estrogen i progesteron odgrywają w tym istotną rolę i mogą być spowodowane zbyt wysokim poziomem estrogenu lub zbyt niskim poziomem progesteronu. Dlatego zmień dietę, aby sprawdzić, czy powoduje wzdęcia, test na alergie i nietolerancję pokarmową, i sprawdź poziom hormonów.
– Styl życia – Jeśli spędzasz większość czasu siedząc lub stojąc, twoje tkanki ciała mogą zatrzymywać wodę, więc musisz zwiększyć krążenie krwi.

Musisz zacząć ćwiczyć przed postawieniem diagnozy klikając Tutaj.

– Problemy z sercem – ludzie cierpiący na chorobę serca często cierpią na obrzęki brzucha i nóg. Dlatego rozsądnie byłoby udać się do lekarza i sprawdzić, czy trzeba wykonać testy, które pozwolą przeanalizować funkcjonowanie serca.
– Leki – Leki, takie jak leki przeciwdepresyjne, beta-adrenolityki, leki na ciśnienie krwi, leki chemioterapeutyczne,  powodują zatrzymywanie wody. Jeśli zauważysz obrzęki w organizmie w wyniku przyjmowanych leków, odwiedź swojego lekarza i skonsultuj się z nim w sprawie możliwości zmiany terapii.

Ponadto, upewnij się, że zwiększasz również spożycie pokarmów bogatych w magnez, ponieważ ten minerał skutecznie zmniejsza retencję płynów. Jedno z badań wykazało, że 200 mg magnezu dziennie zmniejsza retencję wody u kobiet z objawami przedmiesiączkowymi (PMS). Produkty te obejmują zielone warzywa liściaste, orzechy, produkty pełnoziarniste i gorzką czekoladę.

Witamina B6 to grupa kilku pokrewnych witamin, z których wszystkie są ważne dla tworzenia czerwonych krwinek i pełnią wiele innych funkcji w organizmie. Dodatkowo zmniejszają retencję wody u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Pokarmy bogate w witaminę B6 obejmują banany, mięso, ziemniaki i orzechy włoskie.

Potas jest jednym z najważniejszych minerałów dla naszego zdrowia, a badania wykazały, że zatrzymywanie wody można leczyć, optymalizując jego poziom w organizmie. Wynika to z faktu, że obniża poziom sodu i zwiększa produkcję moczu. Pokarmy bogate w potas to pomidory, awokado i banany, więc upewnij się, że włączasz je do codziennej diety.

Musisz zacząć ćwiczyć przed postawieniem diagnozy klikając Tutaj.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk