4 Powody Dla Których Masz Sztywne Plecy

Problem z plecami Mały

Istnieje wiele podstawowych przyczyn sztywności  czy bólu w plecach, a znajomość krótkiej listy możliwych przyczyn sztywności pleców pomoże ci w bardziej produktywnej rozmowie z lekarzem.

Oto 4 najczęstsze przyczyny sztywności pleców z bólem:

1. Napięte mięśnie ud i bioder
Ucisk w niektórych grupach mięśni ud lub lub bioder może zmienić biomechanikę kręgosłupa. Typowe przykłady to:

Ciasne ścięgna podkolanowe
Twoje mięśnie ścięgna podkolanowego biegną przez tył każdego z ud. Ta duża i potężna grupa mięśni może stać się napięta z wielu powodów, w tym z braku aktywności fizycznej lub braku rozciągania przed lub po treningu.

Ciasne zginacze bioder
Mięsień biodrowo-lędźwiowy w biodrze umożliwia uniesienie uda i zbliżenie go do ciała. Ta czynność nazywana jest zgięciem biodra.

Ucisk w mięśniu biodrowo-lędźwiowym może powodować sztywność w segmentach kręgosłupa. W przypadku silnego ucisku biodrowo-lędźwiowego może wystąpić niestabilność kręgosłupa. Możliwe jest również, że otaczające tkanki kręgosłupa mogą ulec zapaleniu i podrażnieniu, powodując ból.

2. Siedzenie z wygiętym kręgosłupem do przodu
Kiedy siedzisz przez długi czas, w Twoim kręgosłupie zachodzą następujące zmiany:

Zwiększone ciśnienie w każdym segmencie kręgosłupa.
Zmniejszona siła mięśni górnej i dolnej części pleców.
Zmniejszona podaż składników odżywczych do tkanek kręgosłupa.

Kiedy siedzisz na krawędzi krzesła lub garbisz się w stronę komputera, obciążenie kręgosłupa jest większe i może powodować sztywność i ból.

Aby uniknąć sztywności pleców, porostu się wyprostuj. Siedząc na krześle biurowym staraj się unikać ciągłego korzystania z oparcia i usiądź prosto, aby aktywować mięśnie tułowia.

3. Zmiany zapalne kręgosłupa.

Zapalenie może spowodować, że stawy w kręgosłupie staną się mniej elastyczne lub zrośnięte, co skutkuje sztywnością.

Kiedy zapalenie kręgosłupa powoduje stopniowe zespolenie sąsiednich kręgów, nazywa się to zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Choroba powoduje postępującą sztywność i przewlekły ból w górnej lub dolnej części pleców.

Sztywność i ból w kręgosłupie kręgosłupa czy mięśni zwykle poprawia się wraz z ćwiczeniami i o tym piszę cały czas od wielu lat, że ćwiczenia są dla wszystkich i dla zdrowia. Można ćwiczyć w każdym wieku. Ja jestem przed 50-siątką i od ponad roku ćwiczę MMA czyli boks, zapasy i brazylijskie ju-jitsu, do tego siłownia i moje zajęcia stepu. Ja nigdy nie mam problemu z kręgosłupem, mobilnością czy kondycją. Wypracowane przez lata, a nie marudzenie, że się nie da.

Kontakt  do treningów personalnych 1 na 1 online kliknij tutaj.

4.Odwodnienie i kurczenie się dysków kręgosłupa.

Dyski kręgosłupa to amortyzujące podkładki między kręgami, które rozkładają obciążenia w obrębie kręgosłupa. Zmiany związane z wiekiem brakiem ruchu, otyłością mogą powodować degenerację tych dysków, zmieniając ich biomechanikę.Nasz organizm dziennie potrzebuje 2-3 litry wody, a dobrze wiemy, że mało kto pije tyle takie ilości płynów.

Przede wszystkim dlatego, że często chodzimy do toalety, a nie zawsze można. Praca to główny problem. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu  przekłada się na wiele czynników zdrowotnych i częściej sięgamy po tabletki przeciw bólowe niż proste zasady…nawodnienie organizmu.

Na mobilność całego ciała pracujemy całe życie, a nie wtedy kiedy coś zaczyna boleć. Pamiętaj o tym. Udostpnij artykuł dalej.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk