30 dni zerowego glutenu – PORADY i ZALECENIA

30 DNI DIETY - Gosia Klos

30 dni zerowego glutenu – PORADY i ZALECENIA. CZY naprawdę potrzebuje jeść GLUTEN? Debata nad tym, czy należy unikać glutenu, czy nie wydaje się szaleć po internecie bez jakiegoś wielkiego sensu.

Od samego początku jasno stwierdzę jedno: osobiście opowiadam się za usunięciem glutenu z diety człowieka. To dlatego, że nie potrzebujemy tego. To nie jest tak, że rekomendujemy unikanie warzyw i owoców, których organizm potrzebuje. Po prostu nie potrzebujemy glutenu. Jestem głęboko przekonana, że żywność jest lekiem. Jeśli leczy się w ciagu dnia żywnością, nie ma potrzeby przyjmowania leków, o których wiemy, że się i tak się nie wyleczymy, a w rzeczywistości mogą zaszkodzić. Flora bakteryjna jest zaburzona, białka glutenu przyczyniają się do uszkodzeń przewodu pokarmowego, w wyniku czego powstają podrażnienia i stany zapalne. W przypadku osób z genetyczną predyspozycją do celiakii, spożycie glutenu powoduje uszkodzenia wewnętrznej błony śluzowej jelita, oraz sprzyja rozwojowi drożdżaków Candida i “nieprzydatnych” lub “złych” bakterii. Z powodu przerostu Candidy gluten może przedostawać się do krwi (przez zniszczone, nieszczelne jelito), co powoduje, że ludzie uczulają się na gluten.w wyniku zwiększonego zapalenia jelit, że gliadyna (białko występujące w glutenie) powoduje u wszystkich ludzi. To ustawia etap dla nieszczelnego jelita. Omówimy to bardziej szczegółowo poniżej. Ostatnio moje podopieczne namawiam na badania, które można zrobić i zobaczyć czy jesteś uczulona na gluten lub inne choroby.

Zapisz się do mnie na konsultacje Skype, a powiem Ci jakie badania możesz zrobić. Doradzę Ci też w innych problemach związanych z otyłością.

Napisz do mnie wiadomość na m.klos@mataleo.eu z kodem – BADANIA – 

 30 dni zerowego glutenu – PORADY i ZALECENIA. Kolejną rzeczą, którą warto rozważyć, jest moja łatwa odpowiedź na wszystkie glutenowe „kontrowersje”. Pod koniec dnia cała nauka, czy teoria, czy opinia, nie są tak bardzo wpływowe jak słuchanie własnego ciała i polecam ci to samo zrobić. Zrób test przez 30 dni bez odrobiny glutenu. Bez chleba, makaronu, ziaren zawierających gluten, w tym: kuskus, kamut, semolina, orkisz itp. …, sos sojowy, wszelkiego rodzaju przyprawy. Bez mąki, bez pity, bez muffinów itp. Jeśli jesteś w stanie całkowicie bezziarnisty przejść przez cały miesiąc bez tych produktów, świetnie. To może ułatwić. Jeśli nie, zamień z komosa ryżowa, organiczną mączką kukurydzianą, ryżem dzikim lub ryżem basmami i bezglutenowym owsem.

Twoje ciało POKAZUJE ci, co działa dla ciebie, a co nie, jeśli oczywiście jesteś z nim bardzo szczery. Daj m. Po 30 dniach ponownie wprowadzić gluten na 3 dni. Zapisz wszelkie zmiany nastroju, skóry, snu, poziomu energii, niepokoju itp. I po prostu zdecyduj, czy chcesz glutenu w swoim życiu, czy nie. To naprawdę nie ma znaczenia, co mówią badania, jeśli twoja depresja uniesie się, twoja energia wzrasta, twój sen poprawia się, a twoja skóra nie jest tak sucha.

Co do badań? Bieżące badania wskazują, że wiele przypadków zaburzeń neurologicznych (depresja, lęk, równowaga, a nawet demencja) jest wynikiem glutenu na mózgu. Aktywny proces zapalny z glutenu w jelicie może powodować zmiany w mózgu i układzie immunologicznym, powodując objawy poza jelitami, ze względu na złożoną zależność osi jelit-mózg, powodując zaburzenia psychiczne i emocjonalne. Spójrzmy więc na ten proces.

Lęk, stwardnienie rozsiane, depresja i migreny

W przeszłości powszechne objawy celiakii, a nawet nietolerancji glutenu, uznawano za utratę wagi, biegunkę, złe wchłanianie, anemię i wzdęcia brzucha. Podczas gdy niektóre z nich są nadal aktualne, obecne badania pokazują, że objawy często pojawiają się przy minimalnych lub brakowych objawach żołądkowo-jelitowych, ale raczej z objawami mózgu i skóry. Zaburzenia neurologiczne i psychiczne związane z nadwrażliwością na gluten obejmują zaburzenia napadowe, mgłę mózgu, neuropatię / ból nerwowy, mrowienie i drętwienie, schizofrenię, depresję, migreny, lęk, ADD / ADHD, autyzm, stwardnienie rozsiane, miastenię ciężką, miopatię lub osłabienie mięśni, oraz problemy z ataksją / równowagą i zwyrodnienie móżdżkowe (związane z ruchem i świadomością ciała). Już w 1998 r. czasopismo medyczne Lancet opisało utratę równowagi jako jeden z najczęstszych objawów nietolerancji glutenu, niezależnie od objawów jelitowych. Ostatnie badania pokazują, że aż 57 procent osób z zaburzeniami neurologicznymi z nieznanych przyczyn ma pozytywny wynik na nietolerancję glutenu.

Zwiększona przepuszczalność jelit.

Naukowcy odkryli również, że gliadyna, białko występujące w glutenie, powoduje zwiększoną przepuszczalność jelit u wszystkich osób, zdrowych lub nie. Badania wykazały, że wszyscy ludzie doświadczyli regulacji w górę zonuliny, po której nastąpiło otwarcie „ciasnych połączeń” między komórkami. Innymi słowy, prowadzi to do nieszczelnego zespołu jelita. Zonulin jest białkiem, które reguluje przepuszczalność jelita.

Zonulin jest białkiem, które reguluje przepuszczalność połączeń między ścianami komórkowymi przewodu pokarmowego.

Oczywiście, u osób z celiakią i nadwrażliwością na gluten bez celiakii, przepuszczalność jelit była ostrzejsza. Co ciekawe, w jaki sposób twoje komórki reagują wracając do normalności po ekspozycji na gluten, zależy to od ilości związku immunologicznego o nazwie IL-10, który masz w sobie. IL-10 jest przeciwzapalnym związkiem immunologicznym. Osoby, które miały wysoki poziom tego przeciwzapalnego związku immunologicznego IL-10, miały najlepszą odpowiedź na leczenie glutenu. Twoje poziomy IL-10 zależą od twojego poziomu kwasów omega-3 / DHA i witaminy D.

Zapisz się do mnie na konsultacje Skype, a powiem Ci jakie badania możesz zrobić. Doradzę Ci też w innych problemach związanych z otyłością. Koszt to 150 zł 😉

Napisz do mnie wiadomość na

m.klos@mataleo.eu z kodem – BADANIA – 

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg Twój dietetyk i trener osobisty w jednym. 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk