12 Zaskakujących znaków, że masz nietolerancję glutenu

GLUTEN JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ

12 Zaskakujących znaków, że masz nietolerancję glutenu. Gluten – to rodzina białek znalezionych w ziarnach zbóż, takich jak pszenica, żyto i jęczmień. Powstaje, gdy łączą się dwa białka zbożowe, glutenina i gliadyna. Wiązanie to sprawia, że ​​ciasto jest sprężyste, nadaje chlebowi teksturę do żucia. Chociaż gluten jest jednym z najszerzej spożywanych białek na całym świecie, a ludzie jedzą pszenicę (i gluten) przez co najmniej 10 000 lat, odsetek zaburzeń związanych z glutenem zwiększył się czterokrotnie od 1950 r. I jeszcze nie wszyscy mogą wyjaśnić z całą pewnością, dlaczego widzimy nagły wzrost wrażliwości na żywność glutenową.

Stwierdzenie, że gluten jest złożonym i kontrowersyjnym tematem, jest ogromnym problemem. W zależności od tego, kogo pytasz, gluten jest albo całkowicie zdrowy dla ogromnej większości ludzi, albo zupełnie nie nadaje się do spożycia przez ludzi.

Niezależnie od tego, czy przyjmowanie nietolerancji glutenu można przypisać powszechnemu stosowaniu GMO, nasze geny lub różne czynniki środowiskowe nadal są przedmiotem gorącej debaty. Wiemy, że nietolerancja glutenu jest rzeczywistym stanem klinicznym i różni się klinicznie od innych zaburzeń związanych z glutenem.

Objawy nietolerancji glutenu.

Badacze uważają, że w przypadku zaburzeń związanych z glutenem najczęściej występuje nadwrażliwość na gluten bez celiakii, dotykając do 6% populacji. Występuje częściej u kobiet, osób dorosłych w wieku średnim i młodym.

Objawy opisane poniżej zwykle występują po zjedzeniu pokarmów bogatych w gluten, ustępują, gdy gluten zostanie wyeliminowany z diety i powrócą, jeśli gluten zostanie ponownie skonsumowany:

1. Problemy trawienne

Występujące w 68% przypadków bóle brzucha są zdecydowanie najczęstszym objawem nietolerancji glutenu. Może obejmować jeden lub więcej z następujących objawów: skurcze żołądka i ból, uczucie wzdęcia i zgryzu, biegunka, nudności i zaparcia.

2. Problemy ze skórą

Podrażniona i stan zapalny skóry jest kolejnym objawem wrażliwości na gluten, występującym u około 40% pacjentów. Może objawiać się egzemą (czerwona, swędząca, sucha skóra) lub rumieniem (wysypki, guzy i zmiany).

3. Przewlekłe bóle głowy

Intensywny pulsujący  ból w jednym obszarze głowy po jedzeniu również wskazuje na wrażliwość na gluten.

4. Niewyjaśnione zmęczenie

Kiedy organizm nie wchłania odpowiednio witamin i składników odżywczych z pożywienia, może to często prowadzić do chronicznego zmęczenia.

5. Nadpobudliwość

Z drugiej strony wrażliwość na gluten może być również oznakowana niezwykłym wzrostem aktywności: ciągłym ruchem, działaniem impulsywnym lub agresywnym, a także łatwym rozproszeniem.

6. Niedokrwistość

Niedobory składników odżywczych nie są rzadkim skutkiem ubocznym nietolerancji glutenu, a niedokrwistość – lub niedobór żelaza – współwystępuje u około 20% osób, które nie są w stanie prawidłowo trawić glutenu.

7. Depresja

Utrata zainteresowania, poczucie beznadziejności, niska energia, zmiany snu, wahania nastroju i lęk są powiązane z ludźmi cierpiącymi na nietolerancję glutenu.

8. Ból kości i stawów

Spożywanie posiłków zawierających gluten, gdy masz nadwrażliwość, może wywołać stan zapalny, który wyłapuje swoją brzydką głowę i powoduje niezliczone bóle w całym ciele.

9. Zmęczenie

Rodzaj zmęczenia psychicznego, „zamglenie świadomości” oznacza spadek świadomości siebie i swojego środowiska w umyśle. Nieuwaga, zapominanie, dezorientacja i niezdolność do „myślenia prosto” są jednymi z oznak tego łagodnego upośledzenia poznawczego.

10. Drętwienie rąk i stóp

Czasowe utrata czucia w dłoniach lub stopach w sytuacjach, w których nacisk na nerwy powoduje, że część ciała „zasypia” jest zupełnie normalna. Jednak w 20% przypadków nietolerancji glutenu, drętwienie kończyn ciała utrzymuje się i nie ma żadnej oczywistej przyczyny.

11. Skurcze mięśni

Złe wchłanianie minerałów – szczególnie potasu, magnezu i wapnia – może powodować nagłe, mimowolne skurcze mięśni.

12. Brak kontroli mięśni

Zdefiniowany jako brak kontroli mięśni podczas ruchu jest nieodwracalnym stanem neurologicznym, który wpływa na równowagę i koordynację. Ataksja glutenowa pojawia się, gdy przeciwciała błędnie atakują móżdżek, część mózgu odpowiedzialną za kontrolę motoryczną. Może prezentować się jako niewyraźna mowa, mimowolne ruchy gałek ocznych, trudności w wykonywaniu drobnych czynności motorycznych (takich jak pisanie lub zapinanie koszulki), chwiejny spacer i problemy z połykaniem.

Ostatnie słowo

Należy pamiętać, że wiele z tych objawów jest niespecyficznych, co oznacza, że ​​nie dotyczą wyłącznie nietolerancji glutenu i są obecne w wielu innych chorobach i stanach.

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na nietolerancję glutenu, skonsultuj się z lekarzem przed próbą wyeliminowania glutenu z diety, ponieważ gluten musi być obecny w twoim ciele, aby uzyskać dokładne testy krwi na celiakię i alergie pszenicy.

Wycięcie całej żywności na bazie glutenu bez nadzoru lekarza lub dietetyka może prowadzić do utraty cennych składników odżywczych i zwiększonego spożycia cukrów i tłuszczów. I tak jak w przypadku każdej diety eliminacyjnej, jej utrzymanie może być niewygodne, trudne i kosztowne. Odejście od diety bezglutenowej będzie również wymagało dużej hiperprzestępczości, ponieważ istnieje obfitość pokarmów zawierających gluten poza bardziej oczywistymi ziarnami zbóż.

Zanim podjemniesz jakąkolwiek decyzje, upewnij sie, że to dobra decyzja. 

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg m.klos@mataleo.eu

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk