10 rzeczy rujnujące twój sen – Nowy Artykuł

sen

10 rzeczy rujnujące twój sen – Nowy Artykuł. Czy nie masz dość snu i przez cały dzień czujesz się zmęczony? Może się wydawać, że sama zmiana harmonogramu snu szybko rozwiąże problem. Istnieją jednak czynniki, które wpływają na jakość naszego snu, o których nigdy nie pomyślelibyśmy, że są sprawcami naszych nieprzespanych nocy. I sprawiają, że czujemy się coraz gorzej z każdym dniem, ale nadal trzymamy się tych szkodliwych nawyków.

Zebrał kilka nieoczywistych powodów, dla których nadal czujesz się zmęczony po spaniu, co jest uważane za znaczną ilość.

1. Idziesz do łóżka głodni.

Może jesteś na specjalnej diecie i nie jesz po 18:00 lub po prostu nie chcesz obciążać swojego ciała pracą przed snem. Oczywiście, nadmierne jedzenie jest problemem dla dobrego snu, ale głód nie da ci lepszego snu.

Kiedy jesteś głodny, będziesz źle spał, nawet jeśli marzysz o ciasteczkach. Dlatego mała przekąska na godzinę przed snem (około 150 kalorii) to świetny pomysł. To da twojemu ciału wystarczającą energię, która pomoże ci zasnąć, bez względu na to, jak dziwnie to może zabrzmieć. Wzrost poziomu insuliny we krwi prowadzi do produkcji serotoniny, która poprawia jakość snu.

Najlepsze jedzenie przed snem to orzechy, indyk.

2. Zrobiłeś drzemkę się w ciągu dnia.

Zdrowa dorosła osoba nie musi zdrzemnąć się w ciągu dnia, ale ludzie nadal często zasypiają w fotelu przed telewizorem, autobusem lub gdziekolwiek indziej. Jeśli drzemiesz w ciągu dnia, jakość snu w nocy może się pogorszyć. Ponadto istnieje pewien rodzaj bezsenności, który występuje tylko w weekendy: gdy dana osoba zbyt dużo spała w weekendowy poranek, nie może zasnąć wieczorem i czuje się absolutnie okropnie w poniedziałek rano.

Jeśli czujesz się śpiący w ciągu dnia, oznacza to, że czas wstać i rozprostować nogi. Przepływ tlenu wzrośnie, poprawi się krążenie krwi i poczujesz się znacznie lepiej.

3. Często pomijasz śniadanie.

Śniadanie najwyraźniej nie ma związku ze snem w nocy. Jednak śniadanie włącza zegar biologiczny. Po tym, jak ciało dostanie trochę energii w ciągu godziny po przebudzeniu, zaczyna odliczać czas przed snem.

Ponadto śniadanie reguluje metabolizm. Kiedy robisz sobie długie przerwy między posiłkami lub pomijasz śniadanie, mózg myśli, że może być głodny. Pomiędzy posiłkami wytwarzane są hormony stresu (kortyzol i adrenalina), które mogą powodować bezsenność.

4. Zapomniałeś wyczyścić swoją sypialnię.

Nawet jeśli wydaje ci się, że nie obchodzi cię bałagan wokół ciebie, twój mózg nie myśli w ten sposób. Bałagan wpływa na podświadomość. Uważa się, że nasz mózg zapamiętuje wszystko, co nas otacza i jeśli ostatnią rzeczą, którą widziałeś przed snem, był chaos, twój sen również będzie chaotyczny.

Również spanie w kurzu nigdy nie sprawiało, że ktoś czuł się dobrze. Jedną z najbardziej zapylonych rzeczy, o których często zapominamy, są zasłony. Postaraj się ograniczyć liczbę rzeczy, które masz w sypialni i rób to tak często, jak to możliwe, aby ułatwić oddychanie.

5. W pokoju jest za gorąco.

Bardzo trudno jest powiedzieć „nie” ciepłej sypialni, jeśli nie lubisz przeziębienia. Ale nawet jeśli uważasz, że bardziej komfortowo zasypiasz w ciepłym pomieszczeniu, w nocy wysoka temperatura tylko pogorszy jakość twojego snu.

Jeśli spanie przy otwartym oknie jest dla Ciebie trudne w zimie, po prostu otwórz okno na 10 minut przed pójściem spać. Najlepsza temperatura do spania to około 20 stopni.

6. Śpisz na brzuchu.

Każda osoba ma swoją ulubioną pozycję do spania, a testy psychologiczne nawet często próbują interpretować cechy charakteru ludzi na podstawie ich snu. Istnieją jednak dobre i złe pozycje do spania. Ludzie śpią najlepiej, jeśli śpią na plecach lub na boku. Uważa się, że pozycja na brzuchu jest najgorsza, ponieważ w tej pozycji rdzeń kręgowy i mięśnie nie rozluźniają się, klatka piersiowa jest uciskana, a oddychanie jest trudne.

Ta pozycja jest szczególnie zła dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami płuc lub miażdżycą. Bardzo stresujące jest zaprzestanie spania w ulubionej pozycji, dlatego przejście powinno odbywać się płynnie.

7. Twoje zwierzę śpi obok ciebie.

Bardzo rzadko zwierzę śpi przez całą noc. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów, które nie rozumieją nawet, co oznacza przestrzeń osobista. Więc jeśli twoje zwierzę śpi razem z tobą, twój sen najprawdopodobniej będzie zły.

Czy naprawdę czujesz się wspaniale, gdy budzisz się z kotem na głowie lub dosłownie śpisz na skraju łóżka, ponieważ twoje zwierzę zajęło większość łóżka? Wielu właścicieli zwierząt domowych narzeka na sen, ponieważ ich zwierzęta uważają, że są właścicielami sypialni.

8. Przed snem jesz słodycze.

Przekonałam się już, że mała przekąska przed snem jest dobrą decyzją, chyba że dotyczy słodkich potraw.

Cukier jest jak pokarm dla mózgu, a jeśli twój mózg jest zbyt aktywny w nocy, nie jest to dobra rzecz. Może to prowadzić do koszmarów. Jeśli jesz czekoladę przed snem, może to powodować bezsenność, ponieważ zawiera kofeinę (i nie ma znaczenia, jaką czekoladę jesz).

9. Nie wiesz o „sekretnym życiu” swoich nóg.

Możesz czuć się zmęczony rano z powodu czegoś zwanego zespołem niespokojnych nóg, który jest dość trudny do zauważenia. Nogi ludzi mogą się trząść w nocy, więc mózg budzi się cały czas, co zakłóca sen. Ten problem jest powszechny u osób starszych, ale jeśli jesteś młody, nie oznacza to, że go nie masz. Jeśli nie możesz zasnąć z powodu nieprzyjemnego odczucia w nogach, a rano zauważysz, że prześcieradła są zmięte, może to wskazywać na to, że masz ten zespół.

W najcięższych przypadkach lekarze przepisują specjalne leki, ale na początek powinieneś zrezygnować z kawy i innych produktów zawierających kofeinę. Przeprowadź również badania krwi, aby sprawdzić poziom hemoglobiny.

10. Śpisz w pobliżu źródła hałasu.

Spanie ze stałym hałasem w tle jest niezdrowe i ma negatywne konsekwencje dla ciała, nawet jeśli nie obudziłeś się w nocy. Nasz mózg zauważa hałas i prowadzi do zmęczenia, niepokoju i przyspieszonego bicia serca w ciągu dnia. Nagłe głośne dźwięki mogą również zaszkodzić zdrowiu, więc jeśli w pobliżu domu znajduje się linia kolejowa lub autostrada, należy zamknąć okna w nocy lub użyć zatyczek do uszu.

Czy kiedykolwiek zwracałaś uwagę na swoje warunki snu? Powiedz mi o tym w sekcji komentarzy poniżej. 

Już niedługo będziesz miała fantastyczny dostęp do platformy Akademia Kocham Fitness z wieloma moimi treningami na brzuch, uda i pośladki i odchudzanie, przepisy, e-booki, live video i wiele więcej fantastycznych i przydatnych informacji, tak abyś mogła schudnąć w miesiąc 5 kg i do lata cieszyć się super figurą i to tylko za 1 zł czyli jak za darmo. Oferta będzie trwała bardzo krótko, więc obserwuj mój profil.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk