10 codziennych rzeczy na które możesz być uczulony nie zdając sobie z tego sprawy

alergie

10 codziennych rzeczy na które możesz być uczulony nie zdając sobie z tego sprawy. Według statystyk nawet 30% dorosłych i 40% dzieci w USA  i w Europie jest uczulonych na coś. I chociaż wszyscy wiedzą o alergiach na pokarmy, zwierzęta domowe i kurz, niektóre alergie występują tak rzadko, że prawdopodobnie nigdy o nich nie słyszałeś.

Kliknij Tutaj po współpracę i działaj tu i teraz!

Opracowałam listę 10 takich unikalnych alergii na przedmioty codziennego użytku.

1.Mięso

Mały kęs mięsa i masz mdłości: nos jest wypchany i ciągle kichasz; twoje ciało swędzi po całym ciele i czujesz mdłości. Czy to brzmi jak ty? Prawdopodobnie jesteś uczulony na mięso. Ta alergia może rozwinąć się w każdym wieku. Często rozwija się po ukąszeniu kleszcza, małego roztocza żyjącego we wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

2. Zapylone owoce

Jeśli jesz zapylany owoc (taki jak jabłka, kiwi, brzoskwinie i wiele innych) i nagle odczuwasz pieczenie na ustach i gardle, prawdopodobnie cierpisz na zespół alergii ustnej, zwany również pyłkiem zespołu pokarmowego. Ta alergia zwykle nie dotyka małych dzieci; rozwija się w wieku przedszkolnym i nastoletnim.

3. Światło słoneczne

Co może być gorszego niż uczulenie na słońce? Ludzie, którzy cierpią na tę alergię, odczuwają swędzenie, stany zapalne i drapanie skóry pod wpływem światła słonecznego. Czasami może to mieć wpływ na przyjmowanie niektórych leków, ale czasami przyczyny choroby pozostają niejasne. Jeśli alergia nie ustępuje przez długi czas, lepiej skonsultować się z lekarzem.

4. Woda

„Pokrzywka akwageniczna” jest rzadką chorobą, w której ludzka skóra nie toleruje żadnego kontaktu z wodą. Najmniejszy spadek może powodować wysypki i pokrzywkę na skórze. Alergia dotyka więcej kobiet niż mężczyzn.

5. Ćwiczenia

Może to brzmieć jak wymówka, ale istnieje anafilaksja wywołana wysiłkiem fizycznym. Jeśli cierpisz na tę rzadką chorobę, twoje ciało nie jest w stanie rozdzielić białka z pożywienia, więc gdy temperatura ciała podnosi się podczas treningu, odczuwasz duszność, wysypkę, obrzęk gardła, a w niektórych przypadkach obrzęk naczynioruchowy.

Jak zachować zdrowie w tej sytuacji? Wybierz bardziej relaksujący i spokojniejszy trening – zamień cardio na jogę itp. Unikaj także pokarmów bogatych w białko, szczególnie przed ćwiczeniami.

6. Pot

Jeśli w gorący, słoneczny dzień masz wysypkę, w której się pocisz, możesz być uczulony na własny pot. Ten rodzaj alergii nazywa się „pokrzywką cholinergiczną” i ustępuje zaraz po ochłodzeniu.

7. Kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry

Substancje chemiczne zawarte w kosmetykach, kremach i płynach mogą powodować reakcje alergiczne, które występują w ciągu kilku godzin, a nawet dni po aplikacji. Jeśli nie masz pewności co do określonego składnika produktu do makijażu, lepiej skonsultować się z alergologiem lub dermatologiem i znaleźć alternatywę.

8. Wełna

Wszyscy uważamy, że wełna swędzi. Ale niektóre osoby wcale tego nie tolerują z powodu alergii na lanolinę. Lanolina jest naturalnym składnikiem woskowym produkowanym przez owce. Jest również dodawany do niektórych produktów do makijażu, więc osoby z alergią na wełnę powinny uważnie przeczytać składniki produktów kosmetycznych i unikać lanoliny.

9. Skóra

Kolejnym materiałem na naszej liście jest skóra. Większość ludzi może to tolerować, ale są też osoby uczulone na ten materiał. Jeśli czujesz swędzenie i pieczenie podczas zakładania skórzanej kurtki, prawdopodobnie czas pomyśleć o sztucznej skórze.

10. Biżuteria

Wspominałam już o alergii na nikiel zawartej w telefonach komórkowych. Ten sam nikiel można również znaleźć w biżuterii. Jeśli zauważysz zaczerwienienie i swędzenie podczas noszenia pierścionków i bransoletek, możesz być uczulony na tę biżuterię.

Czy masz którąś z tych alergii? Jakie inne niezwykłe alergeny znasz? Daj mi znać, co myślisz w komentarzach poniżej!

Kliknij Tutaj po współpracę i działaj tu i teraz!

 

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk