6 produktów musisz należy unikać jeśli cierpisz na Duży Brzuch

duży brzuch

6 produktów musisz należy unikać jeśli cierpisz na Duży Brzuch. Samo jedzenie rzadko powoduje zapalenie żołądka. Wszystko zaczyna się od bólu. Główną przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka jest zakażenie Helicobacter pylori. Jednak niektóre pokarmy mogą zaostrzać objawy poprzez podrażnienie błony śluzowej żołądka, podczas gdy inne pokarmy mogą zminimalizować dyskomfort, a nawet pomóc w leczeniu bolesnego stanu.

Dołącz do Akademi Kocham Fitness

Dziś przedstawię Ci najbardziej korzystne produkty spożywcze, jeśli masz zapalenie błony śluzowej żołądka, a także produkty, których powinieneś unikać. 

Zapalenie błony śluzowej żołądka to zapalenie lub podrażnienie błony śluzowej żołądka. Czasami objawia się bez żadnych objawów, ale gdy występują objawy, mogą być dość nieprzyjemne i obejmują ból brzucha i wzdęcia, nudności, niestrawność i utratę apetytu. W niektórych przypadkach zapalenie żołądka wywołane przez H. pylori może prowadzić do wrzodów, a nawet raka żołądka, jeśli nie jest leczone.

Produkty, które możesz jeść, jeśli cierpisz na zapalenie błony śluzowej żołądka, obejmują:

1.Żywność bogata w błonnik

Pokarmy bogate w błonnik, takie jak orzechy i nasiona, rośliny strączkowe, jagody i zielone warzywa, są korzystne dla całego układu trawiennego, więc nic dziwnego, że dieta żołądka jest dietą bogatą w błonnik. Brokuły są szczególnie ważne dla zdrowia żołądka: oprócz tego, że są dobrym źródłem błonnika, zawierają również wysoki poziom sulforafanu, związku, który zabija bakterie H. pylori.

2.Żywność bogata w zdrowe tłuszcze

Podczas gdy tłuste pokarmy nie są najlepszym wyborem dla osób cierpiących na zapalenie żołądka, pokarmy bogate w zdrowe tłuszcze są zdecydowanie wyjątkiem. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w łososiu, sardynach, orzechach włoskich i nasionach chia pomagają zmniejszyć stan zapalny błony śluzowej żołądka, a nawet działają zapobiegawczo przeciwko zapaleniu żołądka wywołanemu przez H. pylori i innym zaburzeniom żołądkowym. Inne źródła zdrowych tłuszczów to awokado, oliwa z oliwek oraz różne orzechy i nasiona.

3.Żywność i napoje probiotyczne

Jeśli masz zapalenie błony śluzowej żołądka, probiotyki, takie jak jogurt, kefir, kimchi, kombucha i kiszona kapusta mogą pomóc na kilka sposobów. Po pierwsze, będąc samymi bakteriami (dobry rodzaj), zwalczają bakterie H. pylori o przestrzeń i jedzenie oraz zmniejszają ich ładunek. Po drugie, wzmacniają twój układ odpornościowy, pomagając mu zwalczyć chorobę. Po trzecie, zwiększają zdolność jelit do wchłaniania składników odżywczych potrzebnych do pomyślnego powrotu do zdrowia.

4.Pokarmy bogate w chude białko

Białko pomaga naprawić szkody wyrządzone przez zapalenie błony śluzowej żołądka wyściółki żołądka. Jednak nie wszystkie białka są równe. Ważne jest, aby wybierać chude białka w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka, ponieważ tłuszcz w produktach pochodzenia zwierzęcego (z wyjątkiem tłustych ryb bogatych w kwasy omega-3) może tylko pogorszyć ten stan. Dobrym źródłem chudego białka są piersi z kurczaka i indyka, białka jaj, tuńczyk i fasola.

5.Pokarmy przeciwbakteryjne i bogate w flawonoidy

Ponieważ H. pylori jest rodzajem bakterii, logiczne jest zwalczanie go za pomocą czegoś przeciwbakteryjnego. Flawonoidy są znane ze swoich właściwości antybakteryjnych, hamujących rozwój wielu rodzajów bakterii, w tym H. pylori. Czosnek, cebula, żurawina i seler są świetnymi źródłami flawonoidów. Niektóre inne popularne środki przeciwbakteryjne to miód, imbir i kurkuma.

6.Napoje warzywne

Chociaż soki owocowe nie są zalecane dla osób z zapaleniem błony śluzowej żołądka (ze względu na wysoki poziom cukru i kwasu bez błonnika), niektóre soki warzywne i koktajle to inna historia. Na przykład sok ziemniaczany ma właściwości przeciwutleniające i może łagodzić ból brzucha. Sok z dyni, oprócz tego, że jest bardzo bogaty w składniki odżywcze, może faktycznie obniżyć kwasowość żołądka, pomagając szybciej leczyć wyściółkę żołądka.

Oto niektóre pokarmy, których najlepiej unikać, jeśli cierpisz na zapalenie żołądka:

1.Kwaśne jedzenie i napoje

Jeśli chodzi o żywność i napoje, które powodują wyższą kwasowość w organizmie, niektórzy nie mają wątpliwości. Wszyscy wiedzą, że cola i nadmiar cukru są dla ciebie złe, a owoce cytrusowe i soki są zdecydowanie kwaśne, prawda? Ale nie wszyscy wiedzą, że inne, pozornie nieszkodliwe pokarmy mogą również podrażniać błonę śluzową żołądka. Kawa, ziarna, a nawet zdrowe i bogate w przeciwutleniacze pomidory są również uważane za kwaśne, a ich spożycie może jeszcze bardziej pogorszyć ten stan.

2.Smażone i tłuste potrawy

Wysoki poziom cholesterolu w smażonych i wysokotłuszczowych produktach żywnościowych jest związany ze zwiększoną częstością występowania zapalenia żołądka, co czyni go jednym z rzadkich przypadków jedzenia, które faktycznie powoduje tę chorobę. Oczywiście, jeśli już cierpisz na zapalenie żołądka, najlepiej unikać tych pokarmów, aby zapobiec pogorszeniu się stanu.

3.Napój gazowany

Zazwyczaj zaleca się unikanie wszystkich napojów gazowanych, aby złagodzić bolesne objawy zapalenia żołądka. Oczywiście soda jest najgorszym przestępcą w tej kategorii, a jej wysoka kwasowość i zawartość cukru sprawiają, że jest to jeden z najzdrowszych napojów. Pozornie zdrowa woda gazowana nie jest również optymalna dla zdrowia żołądka: po wypiciu łyku dwutlenek węgla zamienia się w drażniący kwas węglowy.

4.Pikantne i mocno przyprawione potrawy

Jest to bardzo proste: pikantne potrawy i przyprawy, takie jak ostra papryka, wasabi, chrzan i musztarda dodają „płomienia” do już zaognionego żołądka, natychmiast pogarszając ból. Ważne jest jednak, aby nie wykluczać wszystkich przypraw łącznie, ponieważ niektóre z nich mogą być bardzo korzystne w przypadku zapalenia żołądka. Cynamon, kurkuma i imbir znane są między innymi z zwalczania szkodliwych bakterii.

5.Napoje alkoholowe

Ponieważ spożywanie alkoholu jest jedną z przyczyn zapalenia błony śluzowej żołądka, bardzo ważne jest wykluczenie (lub przynajmniej minimalizacja) spożycia alkoholu, jeśli cierpisz na zapalenie błony śluzowej żołądka. Alkohol podrażnia, a nawet może erodować części błony śluzowej żołądka, wystawiając go na działanie kwasów i nie pozwalając go leczyć.

6.Przetworzona żywność i fast food

Oprócz tego, że często jest smażony w głębokim tłuszczu, fast food zwykle zawiera konserwanty i sztuczne środki aromatyzujące, które mogą podrażniać żołądek. To samo dotyczy przetworzonej żywności i gotowych posiłków: na przykład nadmierne spożycie glutaminianu sodu, występujące w większości tych pokarmów, prowadzi do zapalenia żołądka i innych zaburzeń żołądkowych.

7.Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Często stosowane NLPZ, takie jak aspiryna, ibuprofen, diklofenak i naproksen, nie są technicznie pokarmami, ale jako jedna z głównych przyczyn zapalenia błony śluzowej żołądka nadal zasługują na wzmiankę na tej liście. Wpływają na błonę śluzową żołądka w taki sam sposób, jak alkohol i, podobnie jak alkohol, nie należy ich stosować podczas leczenia zapalenia żołądka.

Kliknij Tutaj i umów się na Twój pierwszy Trening.

Czy cierpisz na zapalenie żołądka? Czy masz jakieś przydatne wskazówki? Bardzo chcielibym usłyszeć je w komentarzach!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk