10 niesamowitych korzyści zdrowotnych – Nowy Artykuł

kosma ryżowa, korzyści z quinoa

10 niesamowitych korzyści zdrowotnych – Nowy Artykuł. Naukowa nazwa to Chenopodium quinoa  zasadniczo osiąga wysokość od 1 do 3 m długości, co roku produkuje ziarna, które mogą rosnąć w różnych kolorach, takich jak biały, żółty, różowy, pomarańczowy, czerwony, brązowy i czarny. Ziarna można spożywać w całości, a także w postaci mąki. Jest uprawiany głównie w Ameryce Południowej, w regionie andyjskim, w tym w krajach takich jak Ekwador, Peru, Kolumbia i Boliwia.

Kliknij tuta po współpracę.

10 niesamowitych korzyści zdrowotnych

1. Dobre źródło białka

Komosa ryżowa jest wysoko ceniona jako bogate źródło białka i aminokwasów. Jest źródłem niezbędnych aminokwasów, takich jak lizyna, metionina i tryptofan. W rzeczywistości jest to jedno źródło wszystkich dziewięciu niezbędnych aminokwasów, co zwykle nie występuje w przypadku innych ziaren.

2. Utrata masy ciała

Badanie wykazało, że wysokie spożycie pszenicy, owsa, ryżu, spowodowało więcej jedzenia. Z drugiej strony alternatywy, takie jak komosa ryżowa i amarantus, nie spowodowały większego zapotrzebowania na jedzenie. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy chcą kontrolować swoją dietę i chcą schudnąć. Spożywanie go zmniejszy nadmierne spożycie żywności, a tym samym przyczyni się do zdrowszej wagi.

3. Bezglutenowy

Komosa ryżowa jest również bezglutenowa i dlatego może być spożywana przez osoby z nietolerancją glutenu. Może być stosowany w chlebie, makaronie i innych produktach spożywczych, które zwykle zawierają gluten. Może być również stosowany zamiast innych bezglutenowych produktów spożywczych, takich jak tapioka, ziemniaki, kukurydza ze względu na wysoką wartość odżywczą.

4. Poprawia zdrowie serca

Komosa ryżowa zawiera wysokiej jakości białka i węglowodany o niskiej wartości glikemicznej, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także przeciwutleniacze. Uważa się go również za dobry do zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości i poprawy ogólnego stanu zdrowia serca. Badania przeprowadzone na młodym i średnim wieku potwierdziły zmniejszone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

5. Aktywność przeciwutleniająca

Komosa ryżowa ma właściwości przeciwutleniające, które pomagają chronić serce, wątrobę, nerki, płuca i trzustkę przed stresem oksydacyjnym. W porównaniu z innymi pseudozbożami, takimi jak amarantus, ma wyższą aktywność przeciwutleniającą. Niektóre z zawartych w nim przeciwutleniaczy obejmują fenole, polifenole i antocyjany. Kiełki komosy ryżowej wykazały również znaczną aktywność przeciwutleniającą.

6. Poprawia proces trawienia

Komosa ryżowa zawiera nierozpuszczalny błonnik, który pomaga usprawnić proces trawienia i ułatwia zdrowsze wypróżnienia. Pomaga to dodatkowo zmniejszyć ryzyko wzdęć, wzdęć, bólu, zaparć i gazów.

7. Poprawia zdrowie kości

Ilość wapnia występująca w komosie ryżowej jest podobna do ilości produktów mlecznych, ale wskazano, że osoby nietolerujące produktów mlecznych mogą ją spożywać. Wapń jest bardzo ważny dla kości, mózgu i układu nerwowego.

8. Reguluje cukrzycę

Nasiona komosy ryżowej mogą być korzystne w regulacji cukrzycy i poziomu cholesterolu we krwi. Badanie na szczurach karmionych wysoką fruktozą wykazało, że spożycie nasion może pomóc w zmniejszeniu niekorzystnego wpływu fruktozy zarówno na poziom glukozy, jak i profil lipidowy.

9. Zmniejsza ryzyko kamieni żółciowych

Zawarte w nim włókno pomaga również zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni żółciowych. Spożycie komosy ryżowej pomaga w zmniejszeniu wydzielania soku żółciowego, co pomaga w tworzeniu kamieni żółciowych.

10. Dobre źródło magnezu

Magnez jest jednym z pierwiastków śladowych znalezionych w komosie ryżowej. Spożycie magnezu w diecie zapewnia korzyści, w tym kontrolę astmy, poprawę zdrowia kości, zmniejszone ryzyko osteoporozy, wzrost zdrowia serca i regulację poziomu cukru we krwi.

Gotowany: Po namoczeniu i spłukaniu można go gotować w wodzie. 1 szklanka komosy ryżowej wymaga zagotowania około 1½ szklanki wody. Gotuj przez około 15 minut, a następnie dodaj szczyptę soli, aby ugotowała. Podczas gotowania pod ciśnieniem potrzeba tylko 5 minut gotowania w płomieniu.

Sałatki: Komosa ryżowa może być dodawana do sałatek z wyborem warzyw i przypraw. Sałatka smaku jest super i jest pożywna. Jest dobra dla tych, którzy nie chcą przybrać na wadze.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk