Zjedz 3 jajka na Noc – Zobaczysz co się stanie – Damian Lisiński

3 jajka dziennie na odchudzanie

Zjedz 3 jajka na Noc – Zobaczysz co się stanie – Damian Lisiński

Jajka i cholesterol – ile jajek możesz bezpiecznie zjeść?

Jajka należą do najbardziej pożywnych pokarmów na świecie. W rzeczywistości całe jajko zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne do przekształcenia pojedynczej komórki w całego kurczaka. Jednak jaja zyskały złą reputację, ponieważ żółtka mają wysoką zawartość cholesterolu. Ale cholesterol nie jest taki prosty. Im więcej go jesz, tym mniej produkuje twoje ciało.

Z tego powodu zjedzenie kilku jajek nie spowoduje wysokiego wzrostu poziomu cholesterolu. W tym artykule wyjaśniono ten proces i omówiono, ile jaj można bezpiecznie jeść dziennie.

Jak Twoje ciało reguluje poziom cholesterolu?

Cholesterol jest często postrzegany jako negatywny. Dzieje się tak, ponieważ niektóre badania powiązały wysoki poziom cholesterolu z chorobami serca i przedwczesną śmiercią. Jednak dowody są mieszane.

Prawda jest taka, że ​​cholesterol odgrywa bardzo ważną funkcję w organizmie. To cząsteczka strukturalna, która ma zasadnicze znaczenie dla każdej błony komórkowej.

Jest również używany do produkcji hormonów steroidowych, takich jak testosteron, estrogen i kortyzol. Biorąc pod uwagę, jak ważny jest cholesterol, Twój organizm opracował wyszukane sposoby, aby zapewnić, że zawsze ma wystarczającą ilość dostępną.

Ponieważ dostarczanie cholesterolu z diety nie zawsze jest rozwiązaniem, Twoja wątroba produkuje wystarczającą ilość, aby zaspokoić potrzeby organizmu.

Ale kiedy jesz dużo pokarmów bogatych w cholesterol, twoja wątroba zaczyna wytwarzać mniej, aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi poziomu cholesterolu. Dlatego całkowita ilość cholesterolu w organizmie zmienia się bardzo nieznacznie, jeśli w ogóle. To, co się zmienia, jest jego źródłem – dieta czy wątroba.

Niemniej jednak nadal należy unikać spożywania nadmiernych ilości cholesterolu, jeśli jego poziom we krwi jest podwyższony. Wysokie spożycie może spowodować umiarkowany wzrost poziomu cholesterolu we krwi.

PODSUMOWANIE

Twoja wątroba wytwarza duże ilości cholesterolu. Kiedy jesz pokarmy bogate w cholesterol, takie jak jajka, wątroba kompensuje to, produkując mniej.

Co się dzieje, gdy ludzie jedzą kilka całych jaj dziennie?

Od wielu dziesięcioleci ludziom doradza się ograniczenie spożycia jaj – lub przynajmniej żółtek jaj.  Pojedyncze średniej wielkości jajko zawiera 186 mg cholesterolu, co stanowi 62% zalecanego dziennego spożycia. W przeciwieństwie do tego białko jaja jest głównie białkiem i ma niską zawartość cholesterolu.

Typowe zalecenia obejmują maksymalnie 2–6 żółtek tygodniowo. Brakuje jednak naukowego wsparcia dla tego ograniczenia. W kilku badaniach zbadano wpływ jaj na poziom cholesterolu.  W badaniach tych podzielono ludzi na dwie grupy – jedna grupa jadła 1–3 całych jajek dziennie, a druga coś innego, np. Substytuty jaj.

Badania te pokazują, że:

W prawie wszystkich przypadkach „dobry” poziom cholesterolu HDL wzrasta.

Całkowity i „zły” poziom cholesterolu LDL zwykle pozostaje niezmieniony, ale czasami nieznacznie wzrasta.

Spożywanie jaj wzbogaconych w omega-3 może obniżyć poziom trójglicerydów we krwi, kolejny ważny czynnik ryzyka.

Poziomy przeciwutleniaczy karotenoidowych, takich jak luteina i zeaksantyna we krwi, znacznie się zwiększają.

Wydaje się, że reakcja na jedzenie całych jaj zależy od osoby.

U 70% ludzi jajka nie miały wpływu na całkowity lub „zły” cholesterol LDL. Jednak u 30% osób – zwanych hiper-odpowiadającymi – wskaźniki te nieznacznie wzrastają.

Chociaż jedzenie kilku jaj dziennie może podnieść poziom cholesterolu we krwi u niektórych osób, zmieniają one „złe” cząsteczki LDL z małych i gęstych na duże.

 Osoby, które mają przeważnie duże cząsteczki LDL, mają mniejsze ryzyko chorób serca. Więc nawet jeśli jaja powodują niewielki wzrost poziomu cholesterolu całkowitego i LDL, nie jest to powód do niepokoju.

Nauka jest jasna, że ​​nawet 3 całe jajka dziennie są całkowicie bezpieczne dla zdrowych ludzi.

PODSUMOWANIE

Jajka konsekwentnie podnoszą poziom cholesterolu HDL („dobrego”). U 70% ludzi nie obserwuje się wzrostu poziomu cholesterolu całkowitego ani LDL. U niektórych osób może wystąpić łagodny wzrost łagodnego podtypu LDL.

  Z własnego doświadczenia dodam, że w okresach przygotowawczych do zawodów, zjadałem minimum 10 jaj dziennie, pod różną postacią. Regularnie robiłem badania, a poziom cholesterolu absolutnie nie był zawyżony. Więc śmiało mogę stwierdzić, że z jedzenia większej ilości jaj, ja osobiście miałem więcej korzyści niż jakichkolwiek problemów.

Tym bardziej jako młoda osoba aktywna fizycznie masz większe zapotrzebowanie na białko, którego jajka są najłatwiej dostępnym źródłem i najtańszym. Jak i cholesterol jest istotnym, mający pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną w organizmie.  W przypadku starszych osób aktywność fizyczna zwykle jest niższa, jak też zapotrzebowanie na białko i cholesterol spada, tak więc ograniczenie jaj jest jak najbardziej uzasadnione.

Możesz sobie zrobić z 3 białek jaj ubitą pianę i już zbijesz głód. Najlepiej na wieczór przed snem…rewelacyjne rozwiązanie dla głodomorów.

Damian Lisinski Trener Osobisty

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk