Zalecenia zdrowego odżywiania – Gosia Klos

odchudzac sie

Zalecenia zdrowego odżywiania – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg – źródłem tzw. „pustych” kalorii, nie dostarcza niezbędnych składników. W jego spożyciu, a także spożyciu węglowodanów prostych zawartych w produktach czy w potrawach jest wskazany umiar. Szczególnie w leczeniu hipertriglicerydemii, zespołu metabolicznego i cukrzycy, jedno i dwucukry dodane (np. sacharoza) powinny być wykluczone z diety.

Osobom z nadwagą zaleca się także unikanie słodkich deserów. Niewskazane są przemysłowo produkowane ciasta, ciasteczka, krakersy, czekolada, batoniki czekoladowe itp. z zastosowaniem cukru i tłuszczów cukierniczych bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Cukier i produkty go zawierające sprzyjają także powstawaniu próchnicy zębów. Do przygotowywania ciast domowych, najlepiej drożdŜowych, należy używać miękkiej margaryny kubkowej lub oleju oraz mało cukru.

Wszystko, co nas otacza, ma jakąś przyczynę i jakiś skutek. Tak samo jest z nadwagą. Nie powstała ona z próżni, nie kupiliśmy jej na targu. Jest wynikiem konkretnych splotów okoliczności, które doprowadziły do tego, jak dzisiaj wyglądasz. Być może przyczyna Twojej nadwagi ma charakter zdrowotny, ale równie dobrze może być spowodowana Twoim nastawieniem psychicznym. Wzmożony apetyt, i w konsekwencji otyłość, mają swoje źródło.

Z doświadczenia wiem, że nadwaga i otyłość są efektem niskiej samooceny i ciągłej potrzeby akceptacji. Prawidłowe zachowanie jest takie, że czujesz satysfakcję i zadowolenie, gdy inni chwalą i komplementują. Potrafisz jednak normalnie funkcjonować bez tego typu „adoracji”. Jeśli natomiast jedynym motywatorem Twoich działań są pochwały i zwrócenie na siebie uwagi innych osób, to w wypadku ich braku odczuwasz smutek, lęk, czasami nawet frustrację i złość. Skoro nikt Cię nie nagradza, sam wystawiasz sobie laurkę w postaci dodatkowych kalorii, które z lubością konsumujesz.

Jest to ewidentny brak wiary w siebie, zaniżone poczucie, że jesteś wartościowym człowiekiem, i że tak naprawdę ważniejsze jest to, co Ty sam o sobie myślisz, niż zdanie innych ludzi. Jeśli poważnie myślisz o pozbyciu się nadwagi, musisz
nauczyć się zarządzać swoimi emocjami. Jedzenie nie może być sposobem na radzenie sobie ze smutkiem, bólem czy nawet euforią. Zacznij odpowiedzieć sobie na pytania: dlaczego dokonuję takiego wyboru, że jem albo za dużo, albo nie to, co trzeba? Co mi daje ta chwilowa przyjemność?  Musisz uwierzyć, że Twoje życie jest w Twoich
rękach.

posladki

Proces odchudzania to nie bieg krótkodystansowy. To raczej maraton, do którego musisz się dobrze przygotować. Zanim przebiegniesz 20 km, logiczne jest, że najpierw musisz pokonać mniejsze dystanse i stopniowo podnosić sobie poprzeczkę. Dlatego ja w pierwszym miesiącu zawsze swoje dziewczyny przygotowuje do procesu odchudzania, daje wskazówki, układam delikatny trening, uczę picia wody i  powoli wprowadzam system 3 godzinnego jedzenia posiłków. Nigdy nie podejmuję się głupich wyzwań typu np. 20 kg w miesiąc.

Metoda małych kroczków bardziej sprawdza się, kiedy masz przed sobą długi dystans do pokonania, czyli do zrzucenia nawet 20 kg. Celebruj każdy zrzucony kilogram, nie mów, że to tylko 1 kg mniej, a przed Tobą jeszcze 19 kg.

Cierpliwość to podstawa, która będzie Ci towarzyszyć przez całą drogę, na jaką wkroczyłaś. Będziesz mierzyć się z chwilowym zastojem spadku wagi, tutaj także obok wiedzy, dlaczego tak się dzieje, potrzebna jest cierpliwość.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk