Zakwasy jak to z nimi jest – Gosia Klos

Zakwasy jak to z nimi jest – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. Mam zakwasy, mówisz dzień po treningu. Czuję że zrobiłam trening, stwierdzasz z satysfakcją. Wynikiem ciężkiego treningu, cięższego niż zwykle, zazwyczaj są zakwasy.

Mam zakwaszone mięśnie…

Kwas mlekowy w mięśniach, kiedyś tak się mówiło.

Ból mięśni po treningu, jest wynikiem licznych mikro-urazów, nabytych w trakcie ciężkiego treningu, treningu do którego mięśnie nie są przyzwyczajone. Sytuacja taka występuję gdy wykonujesz ciężkie ćwiczenia lub inne niż zwykle. Mikro urazy mięśni, które nazywamy zakwasami są często spotykaną sytuacją gdy wykonaliśmy wysiłek, ćwiczenia inne niż zwykle lub cięższe niż zwykle.

Zakwasy najbardziej dają o sobie znać dwa dni po wysiłku, i są odczuwalne do kilku dni po. Są odczuwalne do czasu, do kiedy mięśnie się wypełni nie zregenerują. Mięśnie regeneracją się w zależności od wysiłku, od kilku do 72 godzin, teoretycznie.

Zakwasom możemy zapobiec. Po pierwsze, robiąc odpowiedni trening, odpowiedni do naszego przygotowania, i stażu treningowego jak i samopoczucia danego dnia. Jedząc wartościowy posiłek przed treningiem, dostarczamy organizmowi energii do treningu, jak i przyczyniamy się do dobrej regeneracji mięśni w trakcie i zaraz po treningu.

Wyróżniamy dwa zasadnicze typy bolesności mięśni szkieletowych. Pierwszy z nich to tzw. bolesność wczesna, występująca podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Jej zasadniczą przyczyną są zmiany biochemiczne, pojawiające się w obrębie komórek mięśniowych wraz z postępującym rozwojem zmęczenia. Zaliczyć do nich możemy m.in. zwiększenie ilości powstającego kwasu mlekowego, zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej, przesunięcia jonowe itp. Drażnienie wolnych zakończeń nerwów czuciowych, pełniących rolę receptorów czuciowych w mięśniach, powoduje powstanie odczucia tego rodzaju bólu. Ból ten może być również związany z procesami niedotlenienia i niedokrwienia pracujących mięśni, ale wówczas jest on krótkotrwały i zanika po zaprzestaniu wysiłku fizycznego.

Regularne wartościowe posiłki w określonym czasie przed treningie, to jeden z wielu istotnych czynników mających wpływ na regenerację mięśni po dobrym treningu. Zbyt ciężki trening, też nie jest dobry, bo jest powodem zbytniej zakwasów…

Więcej o regeneracji mięśni, następnym razem.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg Trener Osobisty

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk