Zaburzenia równowagi hormonalnej – Koniecznie sprawdź

hormony

Zaburzenia równowagi hormonalnej – Koniecznie sprawdź. Hormony są częścią naszego życia – ​ są posłańcami, które kontrolują to, co robi nasze ciało, od głodu po reprodukcję, od nastroju i emocji. Hormony zmieniają się w naszym życiu – a także dla kobiet, które obejmują również przed i po miesiącu  w ciąży i w okresie menopauzy.
Czasem nasze hormony stają się nierówne, co może powodować problemy, które mają wpływ na jakość życia – od wahań nastroju do zmian cyklu, a nawet migren. U kobiet objawy te mogą pojawić się naturalnie, jeśli przechodzą znaczną zmianę hormonalną, na przykład menopauzę, ale mogą pojawić się także w przypadku leków, niektórych problemów zdrowotnych lub nawet prowadzących do niezrównoważonego stylu życia. W tym miejscu napiszę o oznakach  i objawach kobiet, które muszą zwrócić uwagę na to, czy podejrzewa się zaburzenia równowagi hormonalnej.

Objawy

Nieregularne okresy:

Większość kobiet ma swój okres co 21 do 30 dni. Więc jeśli twój okres przyjdzie wcześniej, lub znacznie się później, to może być za dużo lub za mało estrogenów lub progesteronu. Jeśli masz 40 i 50 lat, może to być spowodowane perimenopauzą – czas przed menopauzą. Tak czy inaczej, jeśli okresy są nieregularne, należy porozmawiać z lekarzem.

Problemy ze snem:

Jeśli masz problemy ze snem to napewno masz niskie stężenie progesteronu i może to być dużym problemem. Ten hormon, który jest uwalniany przez Twoje jajniki, pomaga w problemach nocnych czyli normalny sen.

Trądzik:

Trądzik na twarzy  jest normalny w trakcie  okresu, podobnie jak okresowe załamanie, które może wynikać z złej diety, a nawet stresu. Ten męski hormon androgen ( męski hormon )  – wpływa na komórki skóry i może zatkać pory powodujące trądzik.

Poczucie omdleń:

Hormony wpływają na nasz mózg, ale lekarze nadal nie są całkowicie pewni wszystkich swoich badań na temat omdleń ciała. Wiedzą, że estrogen i progesteron może sprawić, że głowa czuje się ciężka. Czasami też jest zle z pamięcią.

Kwestia brzucha:

Hormony estrogenu i progesteronu wpływają także na nasze jelita – zaburzenie równowagi hormonalnej może mieć wpływ na sposób trawienia pokarmu. Może to prowadzić do biegunki, bólu żołądka, wzdęcia, a nawet nudności oraz wzdęć brzucha.

Zmęczenie:

Uczucie ciągłego zmęczenia jest częstym objawem zaburzenia równowagi hormonalnej. Nadmiar progesteronu może sprawić, że będziesz śpiąca, a jeśli twoja tarczyca produkuje zbyt mało hormonu tarczycy, który może również wykorzystać energię, to czujesz się zmęczona. Badanie krwi może pomóc ustalić, czy tarcza jest tutaj problemem.

Zmienność nastroju i depresja:

Naukowcy nie rozumieją wszystkich efektów estrogenu, ale wiedzą, że wpływają na substancje chemiczne mózgu, takie jak serotonina, dopamina i norepinefryna, które mogą powodować huśtanie nastrojów, a nawet depresji. Omów to ze swoim lekarzem.

Wzrost apetytu i przyrost masy ciała:

Eksperci twierdzą, że gdy stężenie hormonu estrogenowego  zwykle powoduje, że ludzie chcą jeść więcej – więc w ten sposób estrogen może wpływać na zwiększenie masy ciała i Twój apetyt.

Bóle głowy lub migreny:

U niektórych kobiet spadek estrogenu może powodować bóle głowy i migreny. Dla niektórych kobiet jest to częsty objaw przed lub po jego zakończeniu.

Suchość pochwy:

Zwykle jest to od czasu do czasu, ale jeśli zauważysz, że często masz sucho w pochwie lub jest podrażniona, może to być oznaką niskiego poziomu estrogenów.

Utrata libido:

Chociaż testosteron jest męskim hormonem, organizmy kobiece wytwarzają je również. Jeśli poziom testosteronu spadnie, możesz mieć mniej zainteresowania seksem niż zwykle.

Zmiany w piersiach:

Niższe poziomy estrogenu mogą powodować, że tkanka piersi jest mniej gęsta, a jej wzrost może pogłębić – nawet powodując grudki lub cysty. Jeśli zauważysz jakąkolwiek z tych zmian, porozmawiaj ze swoim lekarzem – nawet jeśli nie ma innych objawów, które Cię dotyczą.

Gorące błyskawice i nocne poty:

Gorące błyski ( pisałam o tym parę dni temu ) mogą sprawić, że czujesz się nie komfortowo, a  nocne poty mogą obudzić Cię w całkowitym zalaniu. Instytut Kobiet w Balansie wyjaśnia, że ​​zbyt dużo estrogenu i zbyt mało progesteronu powoduje to podobnie jak inne zaburzenia równowagi hormonalnej z nadnerczy, jajników, trzustki tarczycy lub przewodu pokarmowego.

Leczenie zaburzeń równowagi hormonalnej

Istnieje mnóstwo sposobów leczenia zaburzeń hormonalnych. Czasami jest to kombinacja stosunkowo prostej zmiany stylu życia, którą lekarz może zalecić:
– Pomyśl o czasie dla siebie. Odprężenie i redukcja stresu
– Zwiększenie spożycia omega 3 i witamin
– Ćwiczenia
– Zmienić dietę, pij więcej wody i dodaj zdrowsze odżywianie ( Napisz do mnie m.klos@btinternet.com )
– Rzucić palenie

Istnieją również terapie hormonalne, które mogą pomóc w regulacji hormonów w organizmie, a nawet w liczbach opcji progesteronu. Należy zauważyć, że zwiększenie stężenia estrogenów i progesteronu może prowadzić do zakrzepów u kobiet, dlatego należy porozmawiać z lekarzem o skutkach ubocznych tych metod leczenia i czynnikach ryzyka.

Zawsze jest tak, że my kobiety zawsze myślimy o innych, a nigdy o sobie. O sobie myślimy wtedy kiedy już jest za późno, waga pokazuje ponad 100 kg, za drogo  i ciężko jest już cokolwiek zrobić. Cokolwiek byś nie zrobiła, pomyśl o sobie, zrób o sobie badania lub porostu zgłoś sie do mnie, a ja Cię poprowadzę.

Napisz m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk