WRZODY ŻOŁĄDKA – Jak je rozpoznać – Dieta

WRZODY

WRZODY ŻOŁĄDKA – Jak je rozpoznać – Dieta. Wrzody spowodowane są przede wszystkim stresem i złą dietą. Obecnie lekarze wiedzą, że to są  bolesne rany, które rozwijają się w żołądku, przełyku i górnej części jelita cienkiego i są spowodowane przez infekcje spowodowane przez bakterie, a nawet rożnego rodzaju tabletek np. odchudzających czy przeciwbólowymi. Napiszę w tym artykule na co zwracać uwagę przy wrzodach i jak prawidłowo je leczyć.

Co powoduje bolesne owrzodzenia?

Choć wiemy już, że owrzodzenia są wynikiem zakażenia – nie została jeszcze zidentyfikowana jedna przyczyna dla nich.  Lekarze wiedzą, że wrzody są końcowym wynikiem braku równowagi w płynach trawiennych. Istnieją jednak pewne warunki i czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia wrzodów, w tym:

 • Stosowanie środków przeciwbólowych zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), takimi jak: aspiryna, naproksen (Aleve, Anaprox, Naprosyn i inne), ibuprofen (Motrin, Advil, niektóre rodzaje Midol).
 • Nadmierna produkcja kwasu w żołądku
 • Nadmierne spożywanie alkoholu
 • Palenie tytoniu lub żucie
 • Poważna choroba
 • Leczenie promieniowaniem w obszarze, w którym pojawiają się wrzody (żołądek, przełyk, jelita cienkie)

Skąd mam wiedzieć, czy mam wrzód?

 • Palący ból, które pogarsza się dopiero dzięki kontaktowi z kwasem żołądkowym
 • Pieczenie, które jest odczuwalne od brzucha do kości piersiowej
 • Palenie, gdy Twój żołądek jest pusty
 • Tymczasowa ulga przy jedzeniu niektórych potraw lub zażywaniu leków
 • Promieniowanie, które przychodzą i odchodzą co kilka dni, a nawet tygodni

Są jednak również ciężkie objawy owrzodzenia – a jeśli masz to, musisz natychmiast zwrócić się do lekarza:

 • Wymioty krwi – które mogą być czerwone lub czarne
 • Ciemna krew w stolcach
 • Nudności i / lub wymioty
 • Niewyjaśniona utrata wagi
 • Zmiany apetytu

Jak mogę leczyć wrzód?

Jeśli rozpoznasz te objawy i lekarz zdiagnozuje wrzody, pierwszym krokiem może być leczenie zakażeń, które spowodowały wrzód. Lekarz może przepisywać leki blokujące Produkcji kwasów, dzięki czemu można mieć mniej wzburzony wrzody/wrzód. Są też leki, które mogą chronić podszewkę żołądka i jelita cienkiego – ale to wszystko zależy od tego, jak wrzód wpływa na ciebie i jaka będzie najlepsza indywidualna kuracja.

DIETA NAJWAŻNIEJSZA

Jak sami dobrze wiecie, ze dieta przy każdej chorobie jest najważniejsza i musi być ustalona indywidualna, po konsultacji z lekarzem lub dietetyka. Moim zdaniem im bardziej jest  w stanie naturalnym, tym jest zdrowsza tzn. jak najmniej przetworzona i w ograniczonej ilości. Wszelkie nadmiary lub niedobory zarówno ilościowe, jak i jakościowe doprowadzają do szeregu chorób cywilizacyjnych.

Wiadomo, że:

a) duże spożycie cukru i tłuszczu, a więc białej mąki, słodyczy, mięsa, może doprowadzi do niewrażliwości naszych komórek na insulinę i do powstania tzw. zespołu X, w skład którego wchodzi: otyłość, choroba wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca i wysoki poziom cholesterolu;

b) spożywanie nie naturalnych biologicznie olejów, to znaczy przetworzonych przemysłowo, a także tłuszczów zwierzęcych, cukru, alkoholu – może doprowadzi do blokady ważnego enzymu: delta 6 – desaturazy i zahamowania produkcji szeregu prostaglandyn m.in. przeciwmiażdżycowych i przeciwzapalnych;

c) spożycie pokarmu niezrównoważonego i niedoborowego, jakim jest biała mąka czy cukier, może spowodować zubożenie organizmu w szereg witamin z grupy B, E oraz pierwiastki: wapno i chrom, które są niezbędne do przyswojenia cukru przez organizm. Te wszystkie brakujące elementy są w zewnętrznej warstwie ziarna, którą człowiek odrzucił.

WIADOMOŚCI – PYTANIA

Mam 38 lat. Jestem mężatką. Mam dwóch synów w wieku szkolnym. Z zainteresowaniem czytam  PANI artykuły. Przekonały mnie. W mojej rodzinie jemy głównie węglowodany (kasze, kluski, chleb, ciasto), sporo tłuszczu, w tym najwięcej margaryny i oleju, słodycze, dużo warzyw i owoców na surowo. I ciągle chorujemy. Chciałabym przejść na dietą optymalną, ale jak to praktycznie zrobić? Nie znam składu produktów, nie mam czasu odważać wszystkiego co do grama, obliczać, porównywać, żeby osiągnąć zalecane przez Panią  proporcje. Jak to praktycznie zacząć z Panią współpracę? Proszę o kontakt. Janina

Takich wiadomości mam dziennie ponad 100 i trochę zaczyna mnie to martwić, bo z roku na rok jest coraz więcej pań/mam, które proszą o pomoc.

Napisz do mnie jeśli jesteś zdecydowana i chcesz ze mną współpracować 😉

m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk