Ważne. Nadwaga i otyłość – Gosia Klos

metamorfoaza

Ważne. Nadwaga i otyłość.

Nadwaga rozwija się w następstwie zaburzenia równowagi między ilością energii dostarczanej z codziennym pożywieniem a energią wydatkowaną przez organizm. Jeżeli nie zostaną podjęte działania korygujące, to w dalszym przebiegu dochodzi do rozwoju otyłości. Od kilkudziesięciu lat wiadomo że otyłości towarzyszy nadciśnienie. Im więcej tłuszczu w organizmie, tym wyższe ryzyko nadciśnienia.

Podstawą niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia jest zmniejszenie tłuszczowej masy ciała. Spadek masy ciała już o 5-10% powoduje  istotne korzyści. U osób otyłych zmniejszenie masy ciała o 5 kg prowadzi do obniżenia RR o 4,4/3,6 mm Hg.
Zmniejszenie tłuszczowej masy ciała poza obniżeniem ciśnienia powoduje
wiele innych pozytywnych efektów:
– zmniejszenie ryzyka zgonu,
– zmniejszenie stężenia cholesterolu,
– zapobiega cukrzycy typu 2,
– u osób z cukrzyca ułatwia skuteczne jej leczenie,
– zapobiega przewlekłej niewydolności nerek.

Stopień nadwagi lub otyłości można określić oznaczając indeks masy ciała, czyli BMI (ang. Body Mass Index). Jest to masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost wyrażony w metrach, podniesiony do kwadratu ( nie posługuje się wzorami, gdyż człowiek to nie matematyka tylko organizm ).  Rozróżniamy dwa typy otyłości: brzuszną i udowo-pośladkową. W otyłości brzusznej gromadzenie nadmiaru tkanki tłuszczowej ma miejsce w obszarze bioder i brzucha. Otyłość brzuszna (określana także mianem centralnej, wisceralnej, androidalnej lub otyłości typu jabłko) częściej
występuje u mężczyzn.

Nadwaga i otyłość to problem większości społeczeństw przemysłowych, które lepiej byłoby określać nadmiernie konsumpcyjnymi. Przyczyny nadwagi lub otyłości mają złożoną naturę. Poza czynnikami środowiskowymi, do których jako podstawowe należy zaliczyć złe nawyki żywieniowe oraz niską aktywność fizyczną, poszukuje się innych powodów. Trwają intensywne badania nad genetycznym uwarunkowaniem nadwagi
i otyłości. Obecnie ponad 430 genów jest wiązane przez różnych badaczy z otyłością lub nadwagą. Niezależnie od wyników dalszych badań największy kawałek prawdy leży na talerzu.

Jeśli chcesz na poważnie zająć się swoim zdrowiem, to zgubienie zbędnych kilogramów powinno być Twoim priorytetem numer jeden. Jak to osiągnąć? Sprawa jest często bardzo trudna do rozwiązania, ale zapewniam Cię, że możliwa.
Musisz wiedzieć, że nie ma jednej gotowej recepty na chudnięcie. Nie ma też żadnej cudownej diety ani wzoru , dzięki której chudnie się zdrowo, szybko, łatwo, przyjemnie i na zawsze.
Twoja masa ciała jest wypadkową podejmowanych przez Ciebie w ostatnich latach decyzji dotyczących jedzenia i spędzania wolnego czasu.
Aby waga ruszyła w dół musisz zmienić swoje przyzwyczajenia dotyczące jedzenia i aktywności fizycznej.

Aby zacząć chudnąć trzeba jeść nie tylko mniej, ale przede wszystkim mądrzej i bardziej świadomie. Gdy wybierasz się do sklepu zwykle kupujesz wciąż te same produkty. Rzadko kiedy zastanawiasz się, czy to, co ląduje w koszyku jest zdrowe.

Bardzo ważną kwestią jest, aby nie chudnąć zbyt szybko. Szybkie chudnięcie sprzyja efektowi jojo. Efektem jojo nazywamy wzrost masy ciała, po uprzednim schudnięciu często ponad wagę wyjściową. Im bardziej drastyczna dieta, tym większe prawdopodobieństwo efektu jojo. Duże zmiany masy tkanki tłuszczowej, w krótkim czasie (spadek, a następnie wzrost lub odwrotnie) sprzyjają rozwojowi nadciśnienia tętniczego i należy ich unikać!
Zalecane tempo chudnięcia, to stopniowe zmniejszanie masy ciała o około 7-10% wagi początkowej w ciągu 12 miesięcy. Czyli jeśli ważysz, np. 85 kg, to nie powinieneś schudnąć więcej niż około 6-8 kg w ciągu roku. Wyznaczanie bardziej ambitnych celów (krótszy czas na schudnięcie lub zgubienie większej ilości kilogramów) jest często przyczyną porażki w ich osiągnięciu, a co za tym idzie, łatwo można zniechęcić się do chudnięcia.

„Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian? Kliknij w KLIK i napisz do mnie 😉

                                       >>>>>KLIK>>>>>

Podziel się w komentarzu czy już robiłaś takie pyszne receptury. A może masz jakieś swoje, z którymi chcesz się z nami podzielić? 

Zapraszam do dyskusji 😉

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk