Nadciśnienie Tętnicze - Gosia Klos


Kup Dietę i Trening

Nadciśnienie tętnicze nazywane jest często cichym zabójcą. Określenie to nawiązuje do charakteru schorzenia, które nie boli, może nie powodować przez wiele lat żadnych dolegliwości oraz nie dawać żadnych objawów, a mimo to uszkadza narządy wewnętrzne.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Jest to przewlekła choroba układu krążenia, w której występuje zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych. Do rozwoju nadciśnienia najczęściej dochodzi samoistnie, co znaczy, że nie ma ono jednej konkretnej przyczyny. Nazywamy je wtedy pierwotnym. W około 5-10% przypadków podwyższone ciśnienie tętnicze spowodowane być może czynnikiem sprawczym, który jesteśmy w stanie zidentyfikować. Może to być, np. choroba nerek lub przyjmowanie pewnych leków – mówimy wtedy o nadciśnieniu wtórnym.

tetnicze

Czy nadciśnienie tętnicze da się całkowicie wyleczyć?

Nadciśnienia tętniczego samoistnego wyleczyć zupełnie nie można, ale – co pocieszające – da się je dobrze kontrolować za pomocą odpowiednich 7 zmian w stylu życia i, w cięższych przypadkach, posługując się dobrze dobranymi lekami.
Nadciśnienie tętnicze wtórne można w wielu przypadkach wyleczyć całkowicie, o ile uda się usunąć jego przyczynę, np. odstawiając leki podnoszące ciśnienie.

Typowe objawy

W przebiegu nadciśnienia typowe jest to, że objawów bardzo długo nie ma. Między innymi dlatego ⅓ Polaków chorujących na nadciśnienie tętnicze zupełne nie zdaje sobie z tego sprawy. Czasami (nie u każdego!) w przebiegu nadciśnienia mogą pojawiać
się bóle głowy (poranne, często zlokalizowane w potylicy), szumy w uszach, uczucie gorąca, rozdrażnienie, zaczerwienienie skóry na dekolcie i szyi, ból w klatce piersiowej. Jednak u większości Pacjentów nie występują żadne objawy! Nierzadko Pacjent dowiaduje się, że ma problem z nadciśnieniem w dramatyczny sposób – jak w przypadku opisanym poniżej.

Jak działa układ krążenia?

Układ krążenia człowieka działa w ten sposób, że jego silnik, czyli serce, pompuje przez rury, zwane tętnicami, natlenowaną w płucach krew do tkanek, np. do nogi. Po dostarczeniu nodze tlenu krew wraca rurami, zwanymi żyłami, do płuc gdzie ulega natlenowaniu. Z płuc krew przepływa z powrotem do serca. Dzieje się tak bez przerwy, póki serce pracuje. Serce jak każdy inny mięsień wykonując swoją pracę – napina się
i rozluźnia, innymi słowy kurczy i rozkurcza. Dzięki temu krew może być przepychana przez tętnice i zasysana przez żyły. Skurcz i rozkurcz serca przenosi się jako pulsująca fala na największe naczynie krwionośne wychodzące z serca, czyli aortę.

Za pośrednictwem aorty fala ta przenosi się na tętnice całego ciała między innymi na tętnicę ramienną. Puls tętnicy ramiennej (jak sama nazwa wskazuje zlokalizowanej w ramieniu) wykorzystujemy do pomiaru ciśnienia. Ciśnienie, jakie panuje w fazie skurczu tętnicy (zwężenia jej światła) nazywamy ciśnieniem skurczowym, zaś ciśnienie panujące w fazie rozkurczu (rozszerzenie światła tętnicy) nazywamy rozkurczowym.
Prościej niestety chyba nie da się tego wytłumaczyć…..cdn.

Jeśli chcesz żebym to ja ułożyła za Ciebie indywidualną dietę choroby układu krążenia ( m.in. nadciśnienie tętnicze,  wraz z posiłkami i przepisami, zapraszam Cię tutaj Klik.

Gosia Klos

Poprzedni
Następny
Akademia Kocham Fitness | Grupa Mentoringowa Małgorzaty Kłos
%d bloggers like this: