Tylko 3 jajka w Tygodniu – Badanie z Harvadru

jaja i cholesterol

Tylko 3 jajka w Tygodniu – Badanie z Harvadru . XX wieku American Heart Association poradziło ludziom, aby obniżyli poziom cholesterolu w swojej diecie i  spożywając nie więcej niż trzy całe jajka na tydzień.

Dziesiątki lat później jajka zrobiły sobie przerwę po tym, jak badania wykazały, że dla większości ludzi – jedno jajko dziennie jest w porządku dla zdrowego serca. Ale ostatni raport po raz kolejny rozbił teorię jajka, sugerując, że wracamy do dawnych czasów racjonowania żółtka.

„W tamtych czasach żywność o wysokim poziomie cholesterolu była głównym podejrzanym o podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Jajka były wyróżniane, ponieważ mają sporo cholesterolu, a ludzie jeli dość często” – mówi dr Teresa Fung, adiunkt na Wydziale żywienia w Harvard TH Chan School of Public Health. Wówczas dowody łączące ataki serca i udary mózgu z wyższymi poziomami cholesterolu LDL we krwi były już całkiem jasne.

Zapraszam do współpracy kliknij tutaj i pracuj z najlepszymi.

Raport JAMA z 19 marca ponownie przeanalizował związek między jajami a chorobami serca. Oto podsumowanie ustaleń:

Dlaczego: Aby sprawdzić, czy istnieje związek między cholesterolem w diecie (a zwłaszcza jajami) a chorobą serca lub śmiercią z jakiejkolwiek przyczyn.

Prawie 30 000 osób z sześciu oddzielnych badań, których średni wiek wynosił 52 lata, gdy rozpoczęły się badania.

Badacze polegali na jednym kwestionariuszu dietetycznym od każdej osoby, aby ocenić spożycie jaj i cholesterolu. Następnie monitorowali zdrowie serca uczestników przez medianę 17,5 lat.

Kluczowe ustalenia: Spożywanie około trzech dużych jaj tygodniowo może zwiększyć ryzyko chorób serca o 6% i śmierci z dowolnej przyczyny o 8%. Co 300 miligramów cholesterolu dodanych do codziennej diety zwiększa ryzyko chorób serca o 17% i umiera z dowolnej przyczyny o 18% w okresie badania.

Połączenie cholesterolu

Od tego czasu związek między chorobami serca a podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi stał się silniejszy. Ale nasze rozumienie metabolizmu cholesterolu ewoluowało. Białawo-żółty, woskowaty tłuszcz jest tak ważny dla różnych funkcji organizmu (na przykład wytwarzanie witaminy D i hormonów), że wątroba zapewnia wszystko, czego potrzebujesz, aby zachować zdrowie.

Jeśli twoja wątroba wytwarza zbyt dużo cholesterolu, zwykle jest to wynikiem spożywania zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych, co podnosi poziom szkodliwego cholesterolu LDL we krwi znacznie bardziej niż pokarmy bogate w cholesterol, takie jak jajka.

Mięso i pełnotłuste produkty mleczne są największymi źródłami tłuszczów nasyconych, ale pieczone i smażone potrawy zapewniają również znaczną ilość tłuszczów nasyconych w przeciętnej diecie. Dla większości ludzi cholesterol w diecie nie jest tak ściśle związany z poziomem cholesterolu we krwi, chociaż dla niektórych może to mieć duże znaczenie.

Najlepiej ułożony plan diety dla jaj?

Inne dowody to długoterminowe badanie Harvarda wykazało, że ludzie, którzy zgłaszali, że jedzą jajko dziennie, nie byli szczególnie narażeni na zawał serca lub udar. Jeśli jednak masz problemy z kontrolowaniem poziomu cholesterolu we krwi, zachowaj ostrożność przy jedzeniu żółtek z jaj – zamiast tego trzymaj się białek jaj. To samo dotyczy osób z cukrzycą, ponieważ kilka badań wykazało wyższe ryzyko chorób serca wśród osób z cukrzycą, które jedzą więcej niż jedno jajko dziennie.

Dr Fung twierdzi, że dla przeciętnego człowieka, który lubi jajka i je je regularnie, nie ma powodu do paniki, ponieważ zwiększone ryzyko jest dość małe. Aby jednak zachować bezpieczeństwo pod względem zdrowia serca, ogranicz się do około dwóch jaj na tydzień. I skupia się na całej diecie, a nie na jednym konkretnym jedzeniu, podkreśla.

„Jeśli masz jajko na angielskiej muffinie lub rogaliku z białej mąki, a na wierzchu bekon i ser, to na pewno zawał serca po 40 – stym rokiem życia jet gwarantowany. Zamiast tego przygotuj jajko gotowane na wodzie. Kolejny pomysł: zamień jedną z kolacji na bazie mięsa na kolację na bazie jajka to sałatka z kilkoma plasterkami jajka na twardo z 1 łyżką oliwy z oliwą.

Badań nie przeskoczysz więc trzeba brać je pod uwagę, a ja piszę artykuły tylko na podstawie badań lub mojego czy klientek doświadczeń, a mam go prawie 20 lat.

Zapraszam do współpracy kliknij tutaj i pracuj z najlepszymi.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk