TARCZYCA – Trenuj i Wzmacniaj – Zadbaj o Nią

TARCZYCA – Trenuj i Wzmacniaj – Zadbaj o Nią. Jeśli masz zaburzenie tarczycy i szukasz wskazówek dotyczących ćwiczeń, jesteś we właściwym miejscu.

Jeśli twój stan jest dobrze zarządzany i ściśle współpracujesz z endokrynologiem i trenerem osobistym, nie ma dobrego powodu, dla którego nie możesz uczestniczyć w zorganizowanym programie ćwiczeń. Tylko Indywidualnym.

Anatomia i funkcja tarczycy 
Gruczoł tarczycy i przytarczyc są anatomicznie umieszczone w przedniej części szyi, ale mają różne funkcje. Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla w pobliżu skrzyni głosowej, który pomaga regulować metabolizm organizmu.
Przytarczacz jest przytwierdzony do tylnej części tarczycy i produkuje hormon przytarczyczny, który pomaga regulować poziom wapnia, fosforu i witaminy D w kości i we krwi (Vanders Human Physiology, 2008).

Ćwiczenie na chorobę tarczycy i nadczynności tarczycy

Wymagane są dalsze badania, aby określić wpływ ćwiczeń na osoby z dysfunkcją tarczycy i przytarczyc. Zasadniczo powinieneś najpierw upewnić się, że twój stan jest dobrze zarządzany i pod opieką wykwalifikowanego lekarza (tj. Endokrynologa) przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Ćwiczenia aerobowe

Częstotliwość: ≥ 5 dni w tygodniu, aby zmaksymalizować wydatek energetyczny (jeśli jest otyły) i / lub poprawić sprawność sercowo-oddechową, gdy kontrola wagi nie jest podstawową troską.
Intensywność: od 40 do 75% rezerwy tętna. Postępuj zgodnie z tolerancją wyższych natężeń, niezależnie od środków ostrożności zalecanych przez lekarza.
Czas (czas trwania): 30 do 60 minut dziennie. Jeśli nie jesteś w stanie tolerować długich, ciągłych czynności, rozważ nagłe ataki trwające 10 minut nagromadzone przez cały dzień.
Typ: Wybierz ćwiczenia aerobowe, które angażują dużą muskulaturę ciała. Wykonuj trening oporowy i postępuj zgodnie z tolerancją (ACSM)

Trening siłowy

Wytyczne dotyczące treningu oporności u osób ze zdiagnozowaną i leczoną medycznie tarczycą i dysfunkcją przytarczyc mogą być podobne do tych z pozornie zdrowej populacji. Jednakże powinnaś być przygotowany do dostosowania ćwiczeń w zależności od konkretnych problemów zdrowotnych i / lub fizycznych ograniczeń:
Częstotliwość: Trening wytrzymałościowy dla każdej ważnej grupy mięśniowej od 4 do 5 dni w tygodniu, z co najmniej 48 godzinami, oddzielającymi sesje treningowe dla tej samej grupy mięśniowej.
Intensywność (zestawy i powtórzenia): Trenuj każdą grupę mięśni w sumie od 2 do 4 zestawów z zakresem od 8 do 12 powtórzeń na zestaw z przerwą na odpoczynek od 1 minuty.
Czas trwania: Czas trwania sesji będzie różny w zależności od liczby wykonanych ćwiczeń.

Zapraszam na treningi siłowe on-line w domu. Kliknij Tutaj.

Typ: Dorośli są polecani do wykonywania ćwiczeń wielostawowych mających wpływ na więcej niż jedną grupę mięśni i atakujących przeciwne grupy (agonistów / antagonistów). Można również wykonywać ruchy pojedyncze (izolacyjne), ale pamiętaj, aby rozważyć płaszczyzny ruchu i spróbuj włączyć ćwiczenia funkcjonalne mające związek z twoimi działaniami codziennego życia.

Warunki, które wpływają na wydolność wysiłkową

Zaburzenia tarczycy
Niski poziom energii: radioaktywny jod lub leki przeciw tarczycy, takie jak metimazol lub propylotiouracyl, są częstymi lekami przeciw nadczynności tarczycy i mogą wywoływać uczucie letargu. W przypadku niedoczynności tarczycy, nawet jeśli jest leczone, może również wystąpić zmęczenie organizmu. Zwróć uwagę na zmiany w poziomie energii, ponieważ może to uzasadniać zmniejszenie obciążenia pracą lub oporem. Treningi dadzą ci więcej energii w ciągu dnia.

Reakcja na tętno: Nadczynność tarczycy może być leczona lekami beta-blokerowymi, które mogą osłabić reakcję serca. Dlatego częstość akcji serca może nie być dokładnym wskaźnikiem intensywności ćwiczeń, a ocena postrzeganego wysiłku może być wystarczającą alternatywą.

Otyłość i przyrost masy ciała: Jeśli masz niedoczynność tarczycy w otyłości, pracuj nad utratą wagi i zwiększonym poziomem energii. Leczenie nadczynności tarczycy może w sposób wiarygodny prowadzić do zmniejszenia wydatków na energię i zwiększenia masy ciała. Konieczne może być wprowadzenie modyfikacji w zakresie częstotliwości ćwiczeń, intensywności, czasu trwania lub modalności w celu dostosowania do poziomu twojego stanu bezdecyzyjnego lub większej sylwetki ciała.

Względy kardiologiczne: Lewotyroksyna jest często przepisywana na niedoczynność tarczycy i może powodować tachykardię, kołatanie serca, arytmie i zwiększone ciśnienie krwi. Ćwiczenia powodują oczekiwany wzrost częstości akcji serca i ciśnienia krwi, a lek może zaostrzyć odpowiedź. Należy uważnie monitorować oba te parametry przed, podczas i po ćwiczeniach i zgłaszać lekarzowi wszystkie niepożądane zdarzenia. Trening powinien być indywidualnie dobrany.

Jak sami widzicie sport jak bardzo ważny dla Tarczycy. Nie lekceważ tego. Jeśli przytyłaś w ostatnim czasie 5 – 10 kg, zacznij trenować, bo kolejne 5 kg szybko przylgnie do twojego ciała, nawet tego nie zauważysz.

Zapraszam na treningi siłowe on-line w domu. Kliknij Tutaj.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk