Rwa kulszowa i Ból w dole pleców – Ćwiczenia

rwa kulszowa - ĆWICZENIA

Rwa kulszowa i Ból w dole pleców – Ćwiczenia. Rwa kulszowa i ból w dole pleców są spowodowane podrażnieniem lub kompresją nerwu dolnej części pleców. Jest to obecnie bardzo powszechna kwestia, a badania sugerują nawet, że cierpi na nią 20% Polaków.

Rwa kulszowa zaczyna się od dolnego odcinka kręgosłupa do dolnej części nogi, a nawet stopy.

Oto najczęstsze objawy tego bolesnego stanu:

Przeszywający ból odczuwany w jednym pośladku i nodze
Płonący i mrowiący ból
Ból nasilający się w pozycji siedzącej
W najcięższych przypadkach może to spowodować utratę kontroli jelit i pęcherza.

Rwa kulszowa może być wynikiem różnych czynników, w tym:

Ześlizgnięta tarcza (90% przypadków)
Bezpośrednia szkoda
Guzy
Infekcje kręgosłupa
Zwężenie kanału kręgowego (jest to zwężenie kanału rdzenia kręgowego)
Zespół koniowatych Cauda

Ten często nieznośny ból można zapobiec na następujące sposoby:

Regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców
Spanie na twardym materacu
Właściwa postawa ciała
Prawidłowo wyregulowany fotelik dla wsparcia dolnej części pleców
Regularna praktyka odpowiedniej techniki podnoszenia

Zaproponuję Ci najlepsze sześć ćwiczeń, aby zapobiec i złagodzić ból rwy kulszowej:

1. Ćwiczenie rozciągające 

Połóż się na podłodze, jedną nogę ugiętą w kolanie podnieś do góry, chwyć ją rękoma pod kolanem i przytrzymaj pół minuty. Zmień nogę i powtórz tak 3 razy.

2. Ćwiczenia z nogami w dół

Połóż się na plecach, z kolanami zgiętymi pod kątem 90 stopni. Ramiona powinny być leżeć płasko po bokach. Podnieś nogi, aż znajdą się na wysokości i delikatnie je opuść. Wykonaj 5 powtórzeń.

3.Rozciągnie biodra

Połóż się na plecach i ugnij kolana. Pięty powinny być popychane w kierunku pośladków, skrzyżuj  jedną nogę nad drugą. Powinnaś rozciągnąć biodra i przytrzymaj przez 20 sekund. Następnie zmień nogę i przytrzymaj przez kolejne 20 sekund. Możesz również wypchnąć nogę, aby uzyskać bardziej intensywny odcinek.

4. Ćwicz z kolana do klatki piersiowej

Leżąc na plecach, zgnij kolana pod kątem 90 stopni, podczas gdy stopy są stabilne na podłodze. Następnie owiń dłonie wokół jednego kolana i przyciągnąć je do klatki piersiowej. Przytrzymaj przez 20-30 sekund i powtórz z drugą nogą.

5. Ćwiczenia z rozciągania w tle

Połóż się twarzą w dół do maty i trzymaj stopy i dłonie płasko na podłodze. Trzymaj opuszki palców na wysokości oczu, a stopy nóg obciągnij do podłogi. Oderwij dłonie i nogi od ziemi, aby wygiąć grzbiet i przytrzymaj przez 5-10 sekund. Następnie opuść plecy i nogi do ziemi i wykonaj 10 powtórzeń.

 

6.Głębokie ćwiczenia rozciągające

Usiądź na macie z podpartą prawą ręką. Kolano prawe zegnij i przełóż na drugą stronę wyprostowanej nogi. Lewym łokciem przeciągnij na drugą stronę prawe kolano, skręcając głowę w drugą stronę. Przytrzymaj przez 20-30 sekund. Powtórz to 3 razy, a następnie przełącz się na druga stronę.

 

Ja wiem, że na obrazku to bardzo ładnie wygląda i większość z was nie wie jak poprawnie wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia czy to są ćwiczenia na siłowni, w domu czy rozciągające. Dlatego za nim weźmiesz sie za trening czy ćwiczenia rozciągające przy bólu rwy kulszowej skonsultuj to ze swoim lekarzem lub zgłoś się do mnie aby poprawnie wykonać te czy inne ćwiczenia.

Bardzo łatwo zrobić sobie kontuzje i pózniej leczyć się na rwę kulszową i inne dolegliwości. Jeśli nie wiesz jak ćwiczyć przy rwie kulszowej lub boisz się, że coś sobie uszkodzisz, napisz do mnie. 

Pracuj ze specjalistką.

m.klos@mataleo.eu

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk