Rozciąganie po treningu – Porady

rozciąganie na uda i plecy

Rozciąganie po treningu – Porady. Wszyscy wiemy, że rozciąganie jest bardzo dobre po treningu siłowym czy w domu. Dlaczego? Łagodzi sztywność mięśni, łagodzi napięcie w całym ciele i pomaga w ćwiczeniach nie powodując żadnych uszkodzeń ciała. Brzmi jak najlepsza rzecz, prawda? Następnie wystarczy wypróbować te 5 najlepszych ćwiczeń, aby rozciągnąć ciało. Z pewnością ułatwią Ci życie.

Przed tym, dowiedzmy się, jak ważne jest dla Ciebie rozciąganie.

1.Sztywność jest zła, czy to w ciele, czy w umyśle. Dlaczego joga to najlepszy sposób na rozciąganie? Dzieje się tak, ponieważ łagodzi sztywność zarówno w umyśle, jak i w ciele.

2.Rozciąganie  obejmuje poruszanie ciałem i oddychanie głębokie. Oddychanie pomaga w głębszym wchodzeniu w mięśnie, dzięki czemu uświadamiasz sobie, czego potrzebuje twoje ciało.

3.To, przy odpowiednim rozciąganiu, tylko poprawi twoje treningi bez powodowania obrażeń. Wraz z elastycznością twoich mięśni,  utrzymuje je aktywne i zdrowo.

Podczas rozciągania należy zawsze pamiętać o bezpieczeństwie. Wskazane jest aby kierować się zasadą bezbolesności przy ćwiczeniach rozciągających w celu uniknięcia urazu czy podrażnienia. Istnieje wiele sposobów rozciągania tkanek miękkich, ale najczęściej zalecane do samodzielnego ćwiczenia jest rozciąganie statyczne (tak jak w jodze)
W rozciąganiu statycznym zaleca się przyjecie pozycji w której odczuwa się umiarkowane rozciąganie wybranej grupy mięśniowej (bez objawów bólowych) i utrzymanie jej przez około 30 sekund. Czynność taką warto powtórzyć kilka razy.

Z mojego doświadczenia wiem, że w większość odczuwanych bólów mięśni, szczególnie u osób, które nie ćwiczą regularnie, jest spowodowana zaburzeniami w równowadze mięśniowej. Tego rodzaju zaburzenia można z łatwością naprawić, stosując odpowiedni program ćwiczeń rozciągających, zajmujących zaledwie kilka minut dziennie. Można je wykonywać w domu, w pracy – w dowolnym miejscu, zwłaszcza że większość z nich nie wymaga sprzętu lub wymaga go niewiele.

Poniżej wymienione są niektóre ćwiczenia. Spróbuj zrozumieć dobroć rozciągania wprowadzając je do swojego codziennego treningu. Zakres ruchu w stawach powinien wywołać uczucie delikatnego ciągnięcia w rozciąganej grupie mięśniowej.

1.Poza to siedząca asana, która wygląda jak motyle trzepoczące skrzydłami podczas ruchu. Ćwicz ją na pusty żołądek rano. Przytrzymaj pozę przez 30 do 5 minut. Rozciąga twoje wewnętrzne uda, pachwiny i kolana. Poza stymuluje twoje jajniki i nerki. Zmniejsza dyskomfort menstruacyjny i jest leczeniem z powodu niepłodności. Pozuje ułatwia poród i pozbywa się zmęczenia.

2.Siedząca asana, która wymaga, aby twoja głowa dotknęła twojego kolana.  Ćwicz asanę rano na czczo lub wieczorem po przerwie od 4 do 6 godzin od ostatniego posiłku. Przytrzymaj przez 30 do 2 minut. Rozciąganie to pomaga  rozciągnąć  kręgosłup, ścięgna i brzuch. Stymuluje nerki i wątrobę. Poza zmniejsza ból głowy i lęki i jest terapeutyczny na bezsenność. Pomaga również w utracie tłuszczu z brzucha.

3.Ćwiczenie wygląda jak półksiężyc i jest  dla początkujących. Ćwicz asanę na czczo. Przytrzymaj pozy przez do 30 sekund. Zwiększ do 2 minut. Rozciąga mięśnie czworogłowe, zginacze biodra i pośladkowe.  Jest terapeutyczny dla osób cierpiących na rwę kulszową. Uwalnia napięcie w biodrach, otwiera ramiona i tonuje ciało.

 

Zacznij sobie od 30 sekund każde z tych proponowanych ćwiczeń. Zwiększ sobie do 2 minut po 2 miesiącach. Możesz zrobić je po każdym treningu w domu z hantelkami czy po siłowni.

Po cały plan treningowy możesz do mnie napisać na 

m.klos@mataleo.eu

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk