Puste kalorie co to

puste-kalorie

Puste kalorie co to? Dlaczego mam unikać „pustych kalorii”, przecież jeżeli są puste, to nie tuczą?

Z takim stwierdzeniem spotkałam się już wielokrotnie. Wyrażenie „puste kalorie” chyba nie jest do końca trafne, bo sugeruje, że są one dla nas tak naprawdę obojętne. Prawda jest jednak bardziej bolesna.
Czym więc właściwie są puste kalorie? Dlaczego powinniśmy ich unikać? Jakie produkty zawierają puste kalorie?
Puste kalorie = Duża ilość kalorii + mała ilość składników odżywczych
W uproszczeniu są to produkty, które poza kaloriami nic ze sobą nie wnoszą. Zawierają śladowe ilości tych składników mineralnych i witamin, które są w diecie bardzo potrzebne (magnez, wapń, witamina C, cynk, selen itp), a zawierają najczęściej te składniki, których mamy w diecie w nadmiarze lub powinniśmy całkiem unikać (sól, kwasy tłuszczowe trans, tłuszcz zwierzęcy). Dlatego też produkty zawierające tylko puste kalorie często określane są mianem „śmieciowego jedzenia”.
Puste kalorie co to?Dlaczego powinniśmy ich unikać?
puste-kalorieLudzie potrzebują regularnej dostawy około 60 różnych składników odżywczych, bez których podstawowe funkcje naszego organizmu nie mogą prawidłowo funkcjonować. Niestety ilość kalorii jakie możemy spożywać w ciągu dnia jest znacznie mniejsza niż nam się wydaje, dlatego jeżeli chcemy dostarczyć wszystkich potrzebnych nam składników odżywczych, a przy okazji zachować szczupłą sylwetkę musimy spożywać te produkty, które mają „pełne kalorie”.
Tutaj pojawia się pytanie: Czy faktycznie te wszystkie składniki są takie ważne? Odpowiedź jest oczywista – bezsprzecznie „TAK”.
I choć wiem, że gdy powiem Ci, że bez nich układ hormonalny nie może działać prawidłowo – to będzie to mało przekonywujący argument, ale gdy powiem Ci, że w wyniku tego produkcja testosteronu jest zmniejszona, przez co zabraknie Ci odpowiedniej motywacji by walczyć o najlepszego klienta w firmie i „zgarnie” go konkurencja, a premia przejdzie Ci koło nosa – to może to wyda Ci się przekonywujące.
Jeżeli powiem Ci, że bez tych składników Twój mózg nie pracuje na pełnych obrotach, to też słaby argument, ale już fakt, że w wyniku barku koncentracji i świeżości spojrzenia doradca finansowy „doradzi” Ci kredyt, przez który osiwiejesz, a który miał być rewolucją w Twoich finansach, to już nie są żarty. Przykładów mogłabym mnożyć i mnożyć, dlatego pamiętaj jedz „pełne kalorie”, zobaczysz, że to się opłaca.
Puste kalorie co to?Jakie produkty zawierają „puste kalorie”?
Frytki, chipsy, paluszki rybne – duża porcja frytek z restauracji fast food dostarcza około 500 kcal, około 30 g tłuszczu i około 8 g kwasów trans (te ostatnie są naprawdę groźne, powinniśmy unikać ich za wszelką cenę). Te produkty mają dużo kalorii z tłuszczu kiepskiego pochodzenia, a bardzo mało składników odżywczych.
Żelki, cukierki, słodycze, słodkie, napoje – tony szybko przyswajalnego cukru, często zmieszanego z tłuszczem zawierającym kwasy trans oraz wieloma dodatkami, których lista konkurować może z tablicą Mendelejewa.
Piwo, wódka, likiery, whisky – te alkohole poza szybko przyswajalnym cukrem (który lubi odkładać się w okolicach talii), nie niosą ze sobą, żadnych wartości odżywczych. Celowo pominęłam wino, ponieważ wino czerwone wytrawne zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, musimy jednak pamiętać, że także ma sporo kalorii.
Produkty z oczyszczonej mąki – krakersy, ciasteczka, biały chleb, produkty te choć zawierają pewną ilość witamin z grupy B, dodatkowo zawierają szereg niepotrzebnych, obciążających organizm składników.

Podaj mi swój email, abym mogła informować Cię o nowościach na blogu :)


Email :
Imię :

ZAPRASZAM NA TRENING Z ANITA BEKUS

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk