Przyczyny bólu dolnej części pleców – Nowy Artykuł

Plecy bólu pleców

Przyczyny bólu dolnej części pleców – Nowy Artykuł. Jak sami zauważyliście, zaczęłam częściej pisać na temat problemów kręgosłupa. Dlaczego? Bardzo dużo dostaje od was wiadomości na temat porad związanych z problemami kręgosłupa, jakie ćwiczenia wykonywać itd Postaram się wam przybliżyć skąd sie bierze ból kręgosłupa, jak trzeba dbać o swój kręgosłup, jakie ćwiczenia można wykonywać i wiele innych ciekawych rzeczy. Oczywiście nie wszystko będzie opisane w jednym artykule, bo to bardzo obszerny temat.

Czytaj artykuł i proszę o udostępnianie go swoim znajomym. 

Przyczyny przewlekłego bólu w dole pleców.

Ból uważany jest za przewlekły, gdy trwa dłużej niż trzy miesiące i przekracza naturalny proces gojenia się organizmu. Przewlekły ból w dolnej części pleców często wiąże się z problemem dysku, wspólnym problemem i / lub podrażnionym korzeniem nerwowym.

Najczęstsze przyczyny to:

Przepuklina dysku to przemieszczenie materiału krążka międzykręgowego poza obręb przestrzeni dyskowej. Przepuklina dysku lędźwiowego jest jednym z najczęstszych uszkodzeń narządu ruchu. Ból kręgosłupa lędźwiowego, w tym ból dyskogenny, stanowi drugą, co do częstości przyczynę okresowej niezdolności do pracy zaraz po infekcjach górnych dróg oddechowych.

Przepuklina dysku, czyli dyskopatia jest uszkodzeniem pierścienia włóknistego dysku zachodzącym pod wpływem czynników mechanicznych. Jest to rozerwanie tkanki pod wpływem urazów i mikrourazów. w konsekwencji dochodzi do wpuklenia się mas jądra miażdżystego do powstałej szczeliny. Jeżeli uszkodzenie nie powoduje uwypuklenia zarysu krążka międzykręgowego, mówimy o uszkodzeniu wewnątrzdyskowym. Jeśli zaś dochodzi do zniekształcenia pierścienia i ewentualnie jego przerwania, to powstaje przepuklina dysku.

Przepukliny rozlane dzielą się na przepukliny:

• Podwięzadłowe (kontakt jądra miaż- dżystego w więzadłem podłużnym tylnym)

• wewnątrzkanałowe (kontakt jądra miażdżystego z innymi tkankami kanału kręgowego poza więzadłem podłużnym tylnym)

– przepukliny podoponowe (bezpośred- nio przylegające do opony twardej)

– przepukliny wewnątrzoponowe (kontakt jądra miażdżystego ze strukturami wewnątrzoponowymi).

Podsumowanie

Z powodu jasnego znaczenia i powszechności stosowania oraz wykluczenia innych terminów najlepszy pozostaje termin “przepuklina krążka międzykręgowego”, inne dobre określenie: „mechaniczne uszkodzenie krążka międzykręgowego” wydaje się zbyt długie, by stosować je w codziennej praktyce. Przepuklina dysku jest kategorią patoanatomiczną dotyczącą topogra, a nie  objawów, leczenia i rokowania.

 

Zalety pojęcia „przepuklina krążka międzykręgowego” lub zamiennie stosowanego „przepuklina dysku”:

• Jest jasny i ogólny – nie definiuje  typu przesunięcia materiału dyskowego ani mechanizmu powstania uszkodzenia,

• Może zostać łatwo uściślony poprzez określenie protruzja, ekstruzja

Przemieszczenie materiału dyskowego może zostać nazwane przepukliną tylko w sytuacji jednoczesnego uszkodzenia pierścienia włóknistego i/lub płytki granicz- nej. Pierwotne złamanie płytki granicznej i przemieszczenie materiału dyskowego wewnątrz trzonu może zostać opisane, jako przepuklina, jednak opis taki zawie- rać komentarz dotyczący mechanizmu jej powstania np. złamania patologicznego w przebiegu osteoporozy.

Przemieszczenie materiału krążka wewnątrz przestrzeni międzykręgowej, uwypuklenie wtórne do obecności osteo – tów lub innych deformacji (np. skolioza) oraz uwypuklenie ponad 50% obwodu dysku z de nicji nie jest przepukliną krążka międzykręgowego. wydaje się, że należy używać terminu uszkodzenie dysku lub pierścienia włóknistego, a nie rozerwanie bądź pęknięcie z uwagi na brak konotacji urazowych. Natomiast określenia: bulging, prolaps i przepuklina jądra miażdżystego nie powinny być używane w ogóle.

O określeniu uszkodzenia dysku termi- nem „przepuklina”decyduje morfologia, a nie kontekst kliniczny. Pacjent może być bez dolegliwości i objawów, lecz krążek międzykręgowy nie musi być morfologicznie prawidłowy. Nieprawidłowości znalezione w badaniach obrazowych nie muszą być źródłem bólu. wiele opisywanych nieprawidłowości krążków międzykręgowych jest bezobjawowych. Klasyfikacja morfologiczna pozwala zaplanować rodzaj leczenia operacyjnego, niemniej wskazaniami do zabiegu są przede wszystkim objawy kliniczne.

Wszystkie problemy z bólem pleców zgłaszajcie to swojemu lekarzowi, dopiero po wstępnej diagnozie, gdy lekarz pozwoli możecie zacząć sie ruszać. Nigdy nie stawiajcie sami diagnozy, a już głupotą jest kiedy sami  zaczynacie sie leczyć.

Prowadzę wiele kobiet z różnymi problemami kręgosłupa, ale po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Po więcej informacji na temat treningów, konsultacji napisz na:

m.klos@mataleo.eu
https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

Literatura – Jensen MC, Brant-Zawadzki MN, Obuchowski N, Modic MT, Malkasian D. et al: Magnetic resonance imaging of the lumbar spine in people without back pain. N Engl J Med. 1994; 331: 69 –73

Moje podopieczne.

Sylwia Wielka Brytania. 

“Moja przygoda z treningiem online w domu i dietą od Gosi zaczęła się 3 miesiące temu. Pracuje na nocki po 12 godzin i w ogóle nie mogłam sobie z wszystkim poradzić.  Nie mogłam znieść swojego wyglądu w lustrze. Na podstawie krótkiej ankiety Gosia stworzyła dla mnie plan treningowy dostosowany do moich warunków domowych, tym bardziej, że praca na noc mnie wykańczała. Plan dietetyczny jest tak urozmaicony, że po 3 miesiącach nauczyłam się sama komponować posiłki. Stosowałam go przez miesiąc, a następnie zgłosiłam się zgodnie z zaleceniem po nowy plan dietetyczny i treningowy. Rezultat był wspaniały, gdyż ujędrniłam swoje pośladki i w końcu nie mam cellulitu. Brzuszek w końcu sie pokazuje, bo przez cały czas miałam wzdęcia. Do tego zaobserwowałam, że mam silniejsze włosy i paznokcie. Mam również więcej energii i wigoru. Przepisy były proste do wykonania, a przede wszystkim bardzo smaczne i łatwe w przygotowaniu.”

 

Magda Wielka Brytania. 

“Moja przygoda z treningiem osobistym i online w domu i dietą od Gosi zaczęła się 2 lata temu.  Zaniedbałam się po 2 ciążach. Duży brzuch, ciało miałam wiotkie i sama nie wiedziałam co mam robić, co jeść. Gdy Gosia Przyjechała do mnie postawiła mnie do pionu i dodała motywacji. Ustaliłyśmy plan działania, dietę i trening. Treningi 4 razy w tygodniu i co miesiąc zmiana na nowy! Inaczej to nie działa! Teraz jestem w ciązy z 3 dzieckiem i nadal mnie Gosia prowadzi, ale teraz treningi są w domu. Dieta też sie zmieniła radykalnie. Zawsze bałam sie trenować w ciąży, ale po ostatnich dwóch wyglądałam okropnie i nie chce tak wyglądać jak urodzę. Mam 100% zaufanie do Gosia w każdym moim stanie zdrowia”

 

 

Co zyskujesz dzięki mojej diecie i treningom?

Korzystając z moich usług otrzymujesz gotowy plan żywienia jak i plan treningowy  dostosowany do Twojego organizmu i trybu życia – zbilansowaną dietę oraz plan treningowy dopasowany do twojego stylu życia, Moje dieta i plan treningowy dla Ciebie to przede wszystkim:

Czas na zmiany przez cały rok!

  • dania, które przygotujesz w nie więcej niż w 20 minut;
  • tanie i łatwo dostępne składniki i produkty, które dostaniesz w każdym sklepie i każdym państwie;
  • plan żywieniowy na jeden miesiąc i opis każdego posiłku ;
  • możliwość wyboru diety na odchudzanie, utrzymanie wagi, przybranie na masie i wyeliminowanie problemów zdrowotnych;
  • stały kontakt ze mną online
  • plan treningowy domowy lub na siłowni
  • możesz wykupić plan treningowy online skype na który trenujemy razem
  • motywacja w treningach zagwarantowana
  • plan treningowy dopasowany dopasowany do jednostki chorobowej np. kontuzje czy urazy

Moje dieta jest oparta na potwierdzonych metodach naukowych i latach doświadczeń oraz wiedzy z zakresu dietetyki. Doświadczenie z zakresu treningu posiadam juz 18 lat. Dzięki moim konsultacjom, treningu diecie możesz tracić nawet do 2 kg tygodniowo przez pierwszy miesiąc, nie martwiąc się o swoje zdrowie. Dlaczego tak dużo w tygodniu? Napisz do mnie i działaj, a sama się przekonasz.

WSZYSCY MAJA MARZENIA, ALE NIE WSZYSCY WYCIĄGAJĄ PO NIE RĘCE. SPEŁNIJ JE ZACZYNAJĄ OD NAPISANA DO MNIE WIADOMOŚCI.

m.klos@mataleo.eu

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk