Program treningowy P90X

p90x

Program treningowy P90X

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył rewelacyjnego programu treningowego, który nazywa się P90X. Cieszycie się co? Pewnie nie każdy z Was wie co to jest, i co oznacza dlatego zaczynam od wyjaśnienia!

Na początek pytanie kto z Was wie co oznacza skrót P90X?

P oznacza Power (moc/siłę).
90 oznacza liczbę dni potrzebnych do ukończenia programu.
X pochodzi od eXtreme (trening jest ekstremalnie ciężki, o ile się naprawdę przykładamy).

Tyle względem wyjaśnienia skrótu a chcąc Wam wyjaśnić bardziej praktycznie to napiszę, że P90X można nazwać intensywnym treningiem fitness, który możemy wykonywać w warunkach domowych.

Kto opracował ten program treningowy?

Program ten został opracowany przez Tony’egoHorton’a, członka amerykańskiego zespołu trenerów. Opracował on trening pozwalający przejść całkowitą transformację, począwszy od sylwetki, poprzez kondycję po zmianę toku myślenia i sposobu odżywiania. Wracając do samej sylwetki Tony’ego sprawdziłam na Wikipedii i gość ma obecnie 57 lat, nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdybym nie pokusiła się o sprawdzenie galerii google i wyników wyszukiwania pod jego imieniem i nazwiskiem. Napiszę tylko tyle dosłownie imponująca „sylwetka” trenera jak na ten wiek. Koleś z pewnością wie o czym mówi.

Okej.. wracając do tematu wpisu czym zatem jest program P90X

Przede wszystkim program ten składa się z 13 różnych treningów a wszystkim z kombinacji przyświeca jedno motto – trening ma być „szokiem dla organizmu”. Dlaczego? Ponieważ według autora prawdziwie wytrenowane ciało powinno podlegaććwiczeniom interwałowym, które poza ich rzeźbieniem, testują również ich wytrzymałość.

Trening P90X – na czym konkretnie polega?

P90X to 3 dni treningu siłowego 2 lub 3 partii mięśni, natomiast pozostałe 4 dni to ćwiczenia aerobowe, sztuki walki oraz streching. Po kilku tygodniach osoby trenujące nie odczuwają większego zmęczenia i właśnie wtedy trenerzy zalecają zamianę zwykłego treningu kardio na intensywny trening interwałowy. Ćwiczenia wykonywanego dzień po dniu powinny trwać od 50 do 60 minut. Pamiętajcie o 30 sekundowych przerwach między seriami.

Co potrzebuje aby zacząć swój pierwszy trening z P90X?
Jedyne czego potrzebujecie Kochani zacząć swój pierwszy i każdy kolejny trening to:
• drążek do podciągania
• mata do ćwiczeń
• 2,5 kg hantle
Co do ciężaru hantli dla tych bardziej zaawansowanych dodam, że naturalnie możecie zwiększyć ich ciężar wedle własnego uznania . Na pytanie czy drążek jest niezbędny odpowiem od razu: Nie! Możecie używać z powodzeniem gum, które też się sprawdzą na początku. Także bez wymówek w stylu: nie mogę zacząć dziś a dopiero za dwa dni bo przyjdzie mi kurierem zamówiony drążek… taaaa… a potem jeszcze tylko kolejne trzy na jego zamontowanie, hehe. Drążek na pewno przyda się zarówno Wam jak i waszym plecom.
No dobra wiemy już prawie wszystko, ale czy możesz nam na sam koniec podać jeszcze zalety tego planu treningowego?
Mogę! A nawet powiem więcej ja to właśnie teraz dla Was zrobię ;)!A tak na serio, to nawet laik zauważy mnóstwo zalet, które posiada akurat ten program. Według mnie najważniejszym są:
Po pierwsze to trzy różne wersje treningu, oczywiście przy użyciu tego samego zestawu 12 filmów.

• Classic – trening ukierunkowany na rozbudowę tkanki mięśniowej oraz na poprawę kondycji, koordynacji ruchowej i elastyczności naszego ciała. Dodatkowo pomaga wyrzeźbić sylwetkę i zrzucić pokaźną ilość kilogramów.
• Lean – trening nastawiony przede wszystkim na spalanie tkanki tłuszczowej bez nadmiernej rozbudowy mięśni. Reszta, czyli kondycja, koordynacja ruchowa i elastyczność ciała pozostaje jak w treningu Classic. Tak samo jak rzeźbienie sylwetki i spadek wagi ciała.
• Doubles – trening dla masochistów ;), ale przecież co to dla Was! trenowanie dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Efekty jak przy wersji Classic, tylko zdecydowanie większe.

Tutaj się zatrzymam na chwileczkę, otóż chciałabym zauważyć, iż dzięki temu że mamy możliwość wykorzystaniu zestawu filmów na 3 różne sposoby mamy gwarancje, że program posłuży nam na długo a wydane pieniądze na pewno nie zostaną zmarnowane. Zapomniałabym wymienić tą zaletę jak dodatkowe urozmaicenie programu.

Program treningowy P90X. Po drugie to intensywność – program treningowy P90X nakazuje wam ćwiczyć codziennie a każdy trening na dany dzień ok. godziny. Bez obaw jak zwykle słowo użyte słowo codziennie zdaje się Was odstraszać, ale program ten zakłada możliwość zrobienia sobie dnia nietreningowego w niedzielę aczkolwiek zarówno ja, jak i sam Tony, zalecamy użycie płyty z filmem X-Stretch, czyli treningu z rozciąganiem, który nie tylko pozwoli Wam zredukować ból po treningach jak również dodatkowo rozciągnie Wasze mięśnie tak, a żeby następnym razem wykonały ćwiczenie w jeszcze większym zakresie. Przyznacie, że to genialne? 

Po trzecie to już wcześniej troszkę wspomniana różnorodność programu. Moim zdaniem pomimo swojej intensywności program P90X jest bardzo zmyślnie opracowany ponieważ zakłada trenowanie danych grup mięśniowych w konkretne dni i przeplatanie tych treningów z treningami wytrzymałościowymi, czy cardio. Taki układ powoduje, że dane grupy mięśni mają czas na regenerację. Dodatkowo maksymalizuje efekty naszej pracy.

Po czwarte to kto ma, albo nie czeka na drążek, i zaczyna już dzisiaj ;)?

Zapraszam do współpracy 

m.klos@btinternet.com
Pozdrawiam, wasza Gosia!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk